ponedeljek, 13. januar 2025 leto 30 / št. 013
Za Bruselj razprava o prekinitvi pogajanj s Turčijo "umetna"
Razprava o prekinitvi pristopnih pogajanj s Turčijo, kar odločno zahteva Avstrija in v nasprotnem primeru grozi z blokado širitvenih sklepov, je "umetna", je danes v Bruslju ocenil evropski komisar za širitvena pogajanja Johannes Hahn. Večina članic podpira nadaljevanje dialoga s Turčijo. Nemčija na primer meni, da ne bi smeli zapreti nobenih vrat.
Avstrijski zunanji minister Sebastian Kurz je danes znova poudaril, da bi morale članice slediti Evropskemu parlamentu, ki se je v resoluciji zavzel za prekinitev pristopnih pogajanj. V nasprotnem primeru Avstrija grozi z blokado širitvenih sklepov.
Skupno stališče članic unije o Turčiji ne sme biti v nasprotju z resolucijo Evropskega parlamenta in mora izražati realnost v Turčiji, je poudaril Kurz, ki pravi, da avstrijsko stališče podpirata tudi Bolgarija in Nizozemska.
Večina držav se sicer zavzema za ohranitev dialoga. Med članicami vlada precejšen konsenz, da ne smemo zapreti nobenih vrat v tem težkem obdobju; jasno kritizirati - to da, a ne zapreti vrat, je poudaril nemški predstavnik Michael Roth.
Tudi francoski državni sekretar na zunanjem ministrstvu Harlem Desir je poudaril, da je treba ohraniti dialog s Turčijo, a na podlagi jasnih in trdnih stališč. Na primer, ob grožnjah s smrtno kaznijo ni mogoče odpreti novih pogajalskih poglavij niti odpraviti vizumov.
Belgijski zunanji minister Didier Reynders je prav tako izpostavil, da ni mogoče nadaljevati dosedanjih odnosov, kakor da se ni nič spremenilo, in odpreti novih poglavij, a da je treba sodelovati s Turčijo, na primer na področju terorizma in migracij.
Evropski komisar za širitvena pogajanja, Avstrijec Hahn, pa je danes v Bruslju ocenil, da je vsa ta razprava o prekinitvi pristopnih pogajanj "umetna", saj so pogajanja zastala in nič ne kaže na kakršen koli premik v prihodnjih mesecih.
Slovenija se zavzema za nadaljevanje dialoga s Turčijo, tako za nadaljevanje pristopnih pogajanj kot za nadaljnje izvajanje begunskega dogovora EU in Turčije, je v ponedeljek v Bruslju povedal zunanji minister Karl Erjavec.
Slovaški zunanji minister Miroslav Lajčak, ki v imenu slovaškega predsedstva vodi današnje zasedanje, je ob prihodu dejal, da bo vprašanje Turčije nedvomno najbolj problematična točka, saj so stališča precej različna.
Članice unije morajo vsako odločitev o širitvi sprejeti s soglasjem. Evropski parlament je sicer nedavno sprejel resolucijo, v kateri se je zavzel za prekinitev pristopnih pogajanj s Turčijo, vendar ta ni zavezujoča.
Odnosi med EU in Turčijo so se zaostrili zaradi spornih ukrepov predsednika Recepa Tayyipa Erdogana po julijskem poskusu vojaškega udara, ki po mnenju unije šibijo pravno državo in parlamentarno demokracijo.
Turčija je sicer pomembna partnerica unije na številnih področjih, med drugim pri soočanju z migracijami. Po sklenitvi begunskega dogovora EU in Turčije v marcu se je namreč tok prebežnikov v Evropo občutno zmanjšal.