REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Vzhodnoevropska zračna obramba Nata ima le 5 % zahtevane zmogljivosti, tudi »slovenske« uničujejo kot za šalo!

Vzhodnoevropska zračna obramba Nata ima le 5 % zahtevane zmogljivosti, tudi »slovenske« uničujejo kot za šalo!IRIS-T je pogosto žrtev - ruskih zadetkov v Ukrajini... Vir: Posnetek zaslona, X

Države članice Nata imajo po notranji oceni vojaškega bloka le 5 odstotkov sistemov zračne obrambe, ki so potrebni za odvračanje drugih držav od pomembnega napada v vzhodni Evropi.

Diplomat Nata je za Financial Times v sredo povedal, da je pomanjkanje takšnih sistemov »ena največjih lukenj, ki jih imamo«, in situacija, ki je člani vojaške organizacije pod vodstvom ZDA »ne morejo zanikati«.

FT
Financial Times: Eden od razlogov za pomanjkanje je, da je protiletalsko orožje, zasnovano na Zahodu, drago in se izdeluje počasi. Vir: Posnetek zaslona

Eden od razlogov za pomanjkanje je, da je protiletalsko orožje, zasnovano na Zahodu, drago in se izdeluje počasi, poroča britanski časnik.

Nemčija in Francija sta predlagali konkurenčne načrte, medtem ko Poljska in Grčija pozivata k integriranemu sistemu za celotno EU.

Napredek v tehnologiji brezpilotnih letal prav tako omogoča, da so zmogljivosti napadov na velike razdalje cenovno dostopnejše.

To se je pokazalo v ukrajinskem konfliktu, ko sta obe strani uporabljali razmeroma poceni brezpilotna letala za napad na cilje daleč od frontne črte.

Očitno ranljivost Nata v Evropi še povečujejo nesoglasja med državami članicami EU o tem, kako obravnavati pomanjkljivost zračne obrambe.

Nemčija in Francija sta predlagali konkurenčne načrte, medtem ko Poljska in Grčija pozivata k integriranemu sistemu za celotno EU.

Protiletalski sistem Gepard
Protiletalski sistem Gepard. Vir: Posnetek zaslona, X

V začetku tega tedna je Bloomberg poročal, da naj bi Berlin in Pariz razkrila nov kompromis o pobudi za evropski nebesni ščit, ki jo je nemški kancler Olaf Scholz prvotno predlagal leta 2022.

K tej pobudi je pristopila tudi Slovenija, ki naj bi od Nemčije kupila sistem IRIS-T.

Slovenija je namreč podpisala pogodbo za nakup sistemov zračne obrambe IRIS-T SLM od Nemčije.

Različni izstrelki, od brezpilotnikov lancetov do raket iskander te protiletalske sisteme v Ukrajini uničujejo kakor za šalo.

Država naj bi kupila dva od teh sistemov.

Cena je ocenjena na 200 milijonov evrov (219 milijonov dolarjev).

IRIS-T, ki ga izdeluje Diehl Defence, je sistem raket srednjega dosega z dosegom 40 kilometrov (25 milj) in največjo višino 20 kilometrov (12,4 milje).

Pogodba je v skladu s pobudo European Sky Shield Initiative (ESSI), večnacionalnim projektom, ki želi zgraditi enoten sistem zračne obrambe v Evropi, ki bi lahko prestregel balistične rakete.

Latvija, Estonija in Norveška zaokrožujejo skupino članic ESSI, ki trenutno uporabljajo IRIS-T.

Sistemi se sicer uporabljajo tudi v Ukrajini, kjer pa so bili pogosto tudi žrtve zadetkov ruskih sil.

Sholz in Iris-T
Scholz in Iris-T. Vir: Posnetek zaslona, X

Sprva je bil ta nemški sistem razvit za letala (zrak-zrak), njegova predelava v sistem zemlja-zrak pa je bila prilagojena za nemški taktični sistem zračne obrambe.

IRIS-T SLM je mogoče integrirati z različnimi sistemi vodenja, vključno z opremo Thales Ground Master in Saabovim radarjem Giraffe.

Kako jih ruska vojska uspešno uničuje v Ukrajini, kažejo tudi video posnetki. Različni izstrelki, od brezpilotnikov lancetov do raket iskander te protiletalske sisteme v Ukrajini uničujejo kakor za šalo in pogosto že kmalu zatem, ko jih ruski izvidniki odkrijejo.

Sistem, ki bi ga postavili v Evropi pa naj bi uporabljal kombinacijo ameriških prestreznikov Patriot in izraelskih Arrow 3 ter nemškega sistema IRIS-T.

Francoska kritika nemških načrtov je bila povezana z njeno preveliko odvisnostjo od orožja, pridobljenega zunaj EU, in izključitvijo francosko-italijanskih SAMP-T.

Ob tem zahodne države Ukrajini dobavljajo napredne sisteme zračne obrambe, vendar Kijev trdi, da so te dobave nezadostne, zato jih je zahteval še več za boj proti ruskim zmogljivostim velikega dosega.

Ukrajinski samodržec Vladimir Zelenski je večkrat ocenil, da njegova država potrebuje vsaj pet dodatnih baterij Patriot.

Ob tem pa je nemški veleposlanik v Ukrajini priznal, da je Nemčija Kijevu že izročila četrtino svojih sistemov protizračne obrambe - in očitno je, da to ni dovolj...

Nemčija je aprila obljubila, da bo dobavila enega od teh iz lastnih zalog, medtem ko je Nizozemska ta teden sporočila, da je angažirala partnerje, da pridobijo drugega.

Ob tem pa nobena zahodna država, vključno z ZDA, nima odgovora na supersonične ruske rakete različnih vrst.

Ob tem pa nobena zahodna država, vključno z ZDA, nima odgovora na supersonične ruske rakete različnih vrst.

Teh niti »Patrioti« in še manj druge protiletalske baterije ne morejo sestreliti, saj so – njihove rakete prepočasne.

Evropske države in ZDA so namreč zadnja desetletja vlagale denar v protiteroristične sposobnosti in razne druge sisteme, ne pa v protizračno obrambo, kot na primer Rusija.

In tega se ne da spremeniti preko noči, še posebej, ko državo že pol leta pestijo stavke zdravnikov, sodnikov, javnih uslužbencev, tožnikov ... saj primanjkuje denarja za višje plače, ki bi dohitele inflacijo, pa tudi za gradnjo vrtcev in šol, kakovostno zdravstvo, popravilo ruinirane infrastrukture...

Za IRIS-T in ukrajinsko vojno pa Golobova vlada denar zmeraj najde.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek