sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
Vrednost do konca leta 2015 pridobljenih pokojninskih pravic ocenjena na 124,7 milijarde evrov
Vrednost pokojninskih pravic, ki so bile v Sloveniji pridobljene do konca leta 2015, je po oceni znašala 124,7 milijarde evrov. Ocena vrednosti pokojninskih pravic so nov kazalnik, ki je bil uveden z Evropskim sistemom nacionalnih in regionalnih računov v EU iz leta 2010, so sporočili z državnega statističnega urada.
Pokojninske pravice so dejanske in pogojne. Dejanske so tiste, v zvezi s katerimi obstajajo sredstva. V Sloveniji so takšne pokojninske pravice tiste, v zvezi s katerimi se zbirajo sredstva v okviru dodatnega pokojninskega zavarovanja, so pojasnili na uradu.
Pogojne pravice pa so pogojne pravice za gospodinjstva in pogojne obveznosti za državo, kot sredstva pa ne obstajajo. Nimajo tržne vrednosti, natančna vrednost je negotova, ocene temeljijo na številnih predpostavkah in so odvisne od modela ocenjevanja. Takšne pokojninske pravice so v Sloveniji pravice iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja, ki ga izvaja pokojninski zavod.
Ocene pogojnih pokojninskih pravic so rezultat modela aktuarskega izračuna, ki temelji na predpostavkah o razvoju v gospodarstvu in demografiji.
Vse pokojninske pravice v Sloveniji so v začetku leta 2015 predstavljale 122,1 milijarde evrov, konec leta 2015 pa 124,7 milijarde evrov. Med vsemi pokojninskimi pravicami je bilo največ pogojnih, in sicer 97,6 odstotka.
V vse pokojninske sheme je bilo v letu 2015 vplačanih 3,7 milijarde dejanskih socialnih prispevkov oziroma 9,5 odstotka bruto družbenega proizvoda (BDP), za pokojnine pa izplačanih 4,7 milijarde evrov oziroma 12,1 odstotka BDP, od tega 11,8 odstotka BDP za tiste iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja.
Vse članice EU bodo do konca leta 2017 sporočile podatke o vrednosti pokojninskih pravic. Evropski sistem nacionalnih in regionalnih računov iz leta 2010 je namreč uvedel obvezno poročanje podatkov o pokojninskih pravicah za vse pokojninske sheme.