REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Vox populi: Podpora vladi že tretji mesec - raste

Vox populi: Podpora vladi že tretji mesec - rasteFoto: STA

Prvi sto dni je vlada Marjana Šarca začela precej uspešno -  vprašani v javnomnenjski raziskavi agencije Ninamedia so namreč oceno dela vlade ta mesec še zvišali. Podpora strankam pa ostaja nespremenjena: na vrhu je SDS, za njim Lista Marjana Šarca, tretji so Socialni demokrati.

Ocena dela vlade se izboljšuje že tretji mesec zapored. Delež anketirancev, ki njeno delo ocenjujejo kot uspešno, je zdaj za 15 odstotnih točk večji od deleža tistih, ki menijo, da dela neuspešno. Kot uspešno tako delo vlade ocenjuje 49,9 odstotka vprašanih, kot neuspešno pa 34,9 odstotka.

Kljub temu bi, če bi bile volitve danes, največ odstotkov glasov tudi tokrat dobila stranka SDS, in sicer 18,7 odstotka. Na drugem mestu je znova Lista Marjana Šarca, zanjo bi glasovalo 12,8 odstotka vprašanih. Socialni demokrati so tretji z 12,3-odstotno podporo. Levico bi podprlo 6,9 odstotka vprašanih, Novo Slovenijo 5,9 odstotka, Stranka modernega centra pa ima trenutno le 3,1-odstotno podporo.

Primerjava s podatki iz prejšnjega meseca kaže, da je podpora stranki SDS še nekoliko zrasla

Tri odstotke vprašanih podpira DeSUS, 2,4 odstotka ima Stranka Alenke Bratušek, 2,4 odstotka vprašanih pa podpira Slovensko nacionalno stranko. 3,2 odstotka se jih je opredelilo za druge stranke, med katerimi so anketiranci omenili SLS, Zelene Slovenije, Piratsko stranko, Dobro državo ter Glas za otroke in družine. 8,4 odstotka vprašanih ne bi volilo, dobra petina pa jih ne ve, komu bi namenili svoj glas.

Primerjava s podatki iz prejšnjega meseca kaže, da je podpora stranki SDS še nekoliko zrasla, saj je imela novembra 18-odstotno podporo, 0,6 odstotne točke je pridobila Lista Marjana Šarca. Skoraj vse druge stranke so nekaj odstotnih točk izgubile, največ Stranka modernega centra, Levica in DeSUS.

V državnem zboru bi glede na te rezultate SDS zasedla 27 sedežev, Lista Marjana Šarca 18, Socialni demokrati bi imeli 17 poslancev, 10 poslancev bi imela Levica, poslanci Nove Slovenije bi zasedli osem sedežev, štiri poslance bi imel SMC, prav tako DeSUS. Stranka Alenke Bratušek in Slovenska nacionalna stranka pa se ne bi uvrstili v parlament.

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek