REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Vladni pogajalci in Fides dosegli sporazum

Vladni pogajalci in Fides dosegli sporazumVir: Twitter

Pogajalci vlade in zdravniškega sindikata Fides so danes dosegli sporazum, sta po pogajanjih povedala ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc in predsednik Fidesa Konrad Kuštrin, ki bo še nocoj glavnemu odboru sindikata predlagal zamrznitev stavke za dva meseca.

Kuštrin se glede na pozno uro in nenaden sklic seje glavnega stavkovnega odbora boji, da danes ne bodo sklepčni. V tem primeru bodo ponovno zasedali v torek, seja je napovedana za 16. uro, a jo bodo skušali izvesti prej.

Ker pa je že napovedana zaostritev stavke, bi v primeru nesklepčnosti v torek ob 7. uri kljub danes doseženem sporazumu z vladno stranjo zdravniki zaostreno stavkali. To pomeni, da bi obravnavali le nujne bolnike, nosečnice, otroke do 18. leta starosti in starejše od 65. let ter bolnike z rakom.

"O tako pomembni odločitvi mora stavkovni odbor odločati in mora biti zelo izčrpno in natančno informiran, da bodo lahko naše sklepe sporazuma posredovali kolegom," je dejal.

Kolar Celarčeva je vesela, da so se "kljub napornim in težkim pogajanjem danes skupaj dogovorili, da bo stavka zamrznjena za dva meseca". Tako verjame, da bo glavni stavkovni odbor Fidesa v dobro bolnikov sprejel skupne rešitve.

Te gredo po njenih navedbah predvsem v smer skrajševanja čakalnih dob, nanašajo pa se tudi na obremenjenost zdravnikov, kakovostnejšo zdravstveno obravnavo, za dodatne ambulantne ure in preglede pa bodo nagrajeni z variabilnim delom plače.

Ob tem so določili kriterije, da bo lahko družinski zdravnik dobil dodatnih 10 odstotkov plače, če bo opravil določene posege z določeno kakovostjo, če se bo posvetoval z zdravnikom na sekundarni zdravstveni ravni. Dodaten denar bo za zdravnike na sekundarni ravni, če bodo med posameznimi obdobji skrajševali čakalne dobe. "To je dobro za bolnike, da bodo imeli za njih zdravniki več časa in bodo tudi prej na vrsti za obravnavo," je poudarila.

Vsi kriteriji sicer še niso določeni, zato bodo ustanovili delovne skupine, ki bodo pripravile dodatne kriterije. Ministrica je ta del dogovora označila kot pomemben korak v pravo smer sistemskih sprememb v zdravstvu.

Kuštrin pa je dodal, da so dosegli tri zelo pomembne cilje, to so uveljavitev in priznanje standardov ter normativov, nagrajevanje zdravnikov, ki standarde in normative presegajo. Prav tako bo ministrstvo za javno upravo oz. vlada do 1. decembra poslala v DZ spremembo zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki predvideva preboj 57. plačnega razreda.

Najpomembnejša stvar dogovora je po njegovih besedah takojšnje nadaljevanje pogajanj o spremembi kolektivne pogodbe za zdravnike, kjer bi izboljšali status mladih zdravnikov, specialistov in specializantov, katerih plače so sedaj po Kuštrinovi oceni sramotne.

Ob tem je dodal, da "stavka, ki je bila neprijetna za vse, sploh ne bi bila potrebna", saj "če bi se tako intenzivno in resno pogajali ves čas od napovedi stavke, do stavke sploh ne bi prišlo".

Ukrepi v dogovoru so po ministričinih besedah težki okoli 40 milijonov evrov na leto. Tako je že v dogovorih z ministrico za finance Matejo Vraničar Erman, da bodo iz državnega proračuna v prihodnjem letu enkratni ukrep našli ustrezna sredstva.

Podatkov o tem, koliko posegov in pregledov v času dvotedenske mehkejše oblike stavke, ki je potekala v obliki omejitve na 40-urni tedenski delavnik, na ministrstvu še nimajo. Kot je dejala ministrica, bo te podatke zbral Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije ob obračunu storitev.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek