nedelja, 19. januar 2025 leto 30 / št. 019
Vlada z interventnim zakonom ureja odpravo posledic pozebe
Vlada je na današnji dopisni seji sprejela predlog interventnega zakona o ukrepih za odpravo posledic aprilske pozebe v kmetijstvu, ki ureja postopke ocene škode ter nujne ukrepe za odpravo posledic pozebe. Ukrepi so usmerjeni v neposredno finančno pomoč najbolj prizadetim in ogroženim kmetijskim gospodarstvom, so sporočili z vlade.
Pozeba je že drugo leto zapored prizadela slovensko kmetijstvo, največ škode pa je v trajnih nasadih. Z ukrepi želi vlada zagotoviti proračunska sredstva ter odpraviti morebitne ovire v postopkih za izvedbo nujnih ukrepov.
Ob upoštevanju preliminarne ocene poškodovanosti sadovnjakov in vinogradov se z zakonom zagotavlja do sedem milijonov evrov sredstev iz proračunske rezerve 2018. Medtem pa bo ministrstvo za kmetijstvo letos iz proračunskih sredstev zagotovilo okrog 180.000 evrov za subvencioniranje obrestne mere za posojila Slovenskega regionalno razvojnega sklada.
Izračun škode v kmetijstvu bo sicer možen šele ob spravilu pridelka, vendar pa je po prvih grobih podatkih razvidno, da je bilo skupaj prizadetih okoli 41 hektarov površin.
Interventni zakon tako prinaša podlago za odstopanje glede zmanjšanja ali odpisa prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za kmete in podlago za delni ali celotni odpis zakupnin pri Skladu kmetijskih zemljišč in gozdov RS zaradi škode na pridelkih, ki je bila posledica spomladanske pozebe v letu 2017.
Zakon prinaša tudi podlago za nakup sadja in grozdja s prizadetih območij in dodelitev finančne pomoči najbolj prizadetim kmetijskim gospodarstvom, dejavnim v primarni kmetijski proizvodnji v sadjarstvu in vinogradništvu.