REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Vlada sprejela spremembe zakona o vojnih grobiščih

Vlada sprejela spremembe zakona o vojnih grobiščih

Vlada je na današnji seji sprejela predlog sprememb zakona o vojnih grobiščih, ki se nanaša na nepravilen zapis prve kitice pesmi Otona Župančiča Domovina je ena. Predlog je bil namreč v javni razpravi do srede.

Po sprejetju novele zakona o vojnih grobiščih, ki določa, da se v Ljubljani postavi spomenik vsem žrtvam vojn, in z vojnami povezanih žrtev na območju Slovenije, s posvetilnim napisom: "Domovina je ena, nam vsem dodeljena in eno življenje in ena smrt" - Župančič leta 2009, so imetniki avtorskih pravic po pesniku Otonu Župančiču večkrat opozorili na nepravilen zapis prve kitice pesmi Domovina je ena.

Po njihovem mnenju je izvorno besedilo in s tem tudi pravi pomen, ki ga je v mislih imel pesnik, pisan v verzih in s pravimi ločili: "Domovina je ena nam vsem dodeljena in eno življenje in ena smrt. Oton Župančič".

Imetnika avtorskih pravic sta na ta problem opozorila tudi v Zborniku za umetnostno zgodovino leta 2014 v članku Edo Mihevc in Oton Župančič: nastanek in usoda pesmi Domovina je ena.

Sprememba 7.a člena zakona je po navedbah predlagateljev potrebna zaradi uskladitve zakonskega besedila s pravilnim zapisom prve kitice pesmi, kakor tudi zaradi moralnega odnosa in spoštovanja države do pesnika.

Zato so predlagali spremembo člena tako, da v njem ne bo več navedeno besedilo prve kitice, ampak zgolj, da se na spomeniku žrtvam vojn kot napis spominske narave uporabi prva kitica Župančičeve pesmi "Domovina je ena".

S sorodniki pesnika poteka tudi dialog o pravilnem zapisu prve kitice na spomenik, so še zapisali v vladi.

Pred dnevi pa se je v zvezi z napisom odzvala predsednica Slovenskega centra Pen Ifigenija Simonović in opozorila, da se zaradi jemanja zgolj posamičnih verzov iz konteksta celotne pesmi lahko izgubi njena resnična umetniška vrednost.

Kot je dejala, se ji zdi nedopustno, da pesem kateregakoli pesnika "postane igrača oblikovalcev in arhitektov in politikov in kdo ve kakšnih svetovalcev, ki so košček verza Otona Župančiča pač nekje našli in se jim je zdel za silo boljši kot nič". "Naj bi bil pesnik vesel, če njegov verz kroži in ponarodi, mi pravijo nekateri. Kakor kdaj, kakor kdo in kakor kako, odgovarjam," je za STA dejala Simonovićeva.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek