REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Vlada s sindikati javnega sektorja prvič za pogajalsko mizo po podpisu sporazuma s Fidesom

Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja so prvič po podpisu sporazuma z zdravniki sedli za pogajalsko mizo. Že pred tem zahtevna pogajanja, je sporazum še zaostril. Sindikati se na dosedanjih izhodiščih ne nameravajo več pogajati. Minister Boris Koprivnikar pravi, da jim bodo najprej prisluhnili, nove vladne ponudbe pa za zdaj ni.

"Pogajanja so bila že prej na mrtvi točki, po podpisu sporazuma s Fidesom pa so ta pogajanja klinično mrtva in začnemo teči nov krog pod drugačnimi pogoji," je pred srečanjem dejal predsednik konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj.

Kakšne zahteve bodo zdaj postavili sindikati, ni želel razkriti. Pojasnil je le, da je vse, kar je ostalo enako, da vztrajajo pri odpravi anomalij pri najslabše plačanih v javnem sektorju.

Sicer pa je po njegovih besedah vprašanje, ali bodo do njega sploh prišli, saj se želijo najprej pogovoriti o sporazumu s sindikatov zdravnikov in zobozdravnikov Fides, ki ga je ministrica s predsednikom sindikata Konradom Kuštrinom podpisala pred nekaj urami.

Sporazum jim bo danes predstavila ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc. Kot je dejal Štrukelj, pa so vedno bolj prepričani, da ta nima popolnoma nobene zveze z zdravstveno reformo. Prav tako ne razumejo, kako lahko vlada trdi, da nima finančnih učinkov.

Kot je ob prihodu pojasnil minister za javno upravo Koprivnikar, v pogajanjih s sindikati javnega sektorja vladna stran ostaja pri zadnji ponudbi, ki je težka 22 milijonov evrov, od česar bi deset milijonov namenili za odpravo anomalij v plačni skupini J, torej za najslabše plačane.

Zdaj želijo najprej slišati stališče sindikatov in videti, kako bodo pogajanja potekala, "ker iz medijev slišimo, da so tudi sindikati zaostrili svoje pogoje".

So se pa na vladni strani po ministrovih besedah pripravljeni pogajati naprej, tudi s približevanjem. Na vprašanje, ali za to še obstaja manevrski prostor, je Koprivnikar odvrnil: "Vedno je manevrski prostor, vedno so tudi omejitve, denar v proračunu je, vendar če ga nekomu daš, ga moraš drugemu vzeti. Torej je to stvar odločitve na vladni strani." O tem, koliko je tega manevrskega prostora, pa ni želel špekulirati.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek