REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Vlada potrebuje »le še« 30 let za izpolnitev obljub: Za stanovanja 100 milijonov, za vojsko pa 2,1 milijarde takoj

Vlada potrebuje »le še« 30 let za izpolnitev obljub: Za stanovanja 100 milijonov, za vojsko pa 2,1 milijarde takojMaljevac: Prazne obljube in realnost. Vir: Grok AI

Kako »suvereno« odloča slovenska politika lahko vidimo te dni, ko so poslanci podprli zakonodajo, ki prinaša domnevni »zagon gradnje javnih stanovanj.«

Levica je v DZ že leta 2019 vložila predlog novele zakona o ukrepih za krepitev stabilnosti bank, s katero je želela zagotoviti neodplačen prenos stanovanj in stavbnih zemljišč z DUTB na Stanovanjski sklad RS.

Predlog Levice je predvideval tudi celoten prenos, ne le treh, kot jih predvideva vlada, ampak vsaj 17 stanovanjskih kompleksov, je še dejal Luka Mesec.

Po približnih ocenah je 17 stanovanjskih kompleksov in nepremičnin vrednih okoli 50 milijonov evrov.

Ostalih 18.400 obljubljenih stanovanj bi celo s tempom gradnje 600 stanovanj na leto (ki ga še niso dosegli) vladniki lahko zgradili v 30 letih – ne pa do leta 2030.

Vlada kljub zavezi v koalicijski pogodbi nepremičnin s tako imenovane slabe banke nato ni prenesla na stanovanjski sklad.

Takratni koordinator Levice in minister za delo Luka Mesec jih je želel nameniti javnemu stanovanjskemu fondu, a dobil jih je Slovenski državni holding.

Že v jeseni leta 2022 je bilo jasno, da iz teh obljub ne bo nič.

Nepremičnin DUTB-ja se na stanovanjski sklad ne da prenesti z uredbo, je sporočila vlada, zagotovljeno pa je bilo, da bosta vlada in SDH reševala problem po »avstrijskem modelu«.

Levica pa je še naprej dolga leta pridno sedela v vladi, ki je nato stotine milijonov evrov poslala v Ukrajino ali pa izgubila zaradi gospodarske krize, povzročene zaradi neumne in ekspanzionistične zunanje politike.

Nevladne organizacije so od vlade kljub temu zahtevale, naj vlada spremeni predlagani ukrep, ki predvideva prepis nepremičnin, ki jih ima Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB), na Slovenski državni holding (SDH).

Opozarjale so, da gre za kršenje koalicijske pogodbe, vlado pa pozivajo, da primerna zemljišča neodplačano prenese na Stanovanjski sklad RS.

A spremenilo se ni nič.

Še 7 mandatov, pa bomo izpolnili obljube: Simon Maljevac in njegovi uspehi
Še 7 mandatov, pa bomo izpolnili obljube: Samopašni minister Levice Simon Maljevac in njegovi »uspehi«. Vir: Posnetek zaslona, X

Tudi gradnja pred volitvami napovedanih stanovanj teče po polžje.

Vlada je šele februarja letos »zagnala največji cikel gradnje javnih najemnih stanovanj v zgodovini Slovenije«, so zatrdili na ministrstvu za solidarno prihodnost.

A le kako bi lahko koalicijsko zavezo o gradnji novih 20.000 najemnih stanovanj do leta 2030 tudi uresničili, če so v treh letih in pol na ministrstvu pod vodstvom Simona Maljevca s sredstvi iz načrta za okrevanje in odpornost (NOO) zgradili le tisoč, z drugimi viri pa samo 600 stanovanj.

Po državi je trenutno v gradnji 574 stanovanj, letos in prihodnje leto pa jih načrtujejo še približno dva tisoč.

Levica in vlada s tem tempom gradnje torej zahtevajo, da jih izvolimo še najmanj 7-krat, da bodo uresničili obljubljeno.

Ostalih 18.400 obljubljenih stanovanj bi celo s tempom gradnje 600 stanovanj na leto (ki ga še niso dosegli) vladniki lahko zgradili v približno 30 letih – ne pa do leta 2030.

Levica in vlada s tem tempom gradnje torej zahtevajo, da jih izvolimo še najmanj 7-krat, da bodo uresničili obljubljeno.

In še to le v primeru, če bi bilo evropskih sredstev enako kot doslej, a to se je že spremenilo, saj Slovenija od letos že postaja neto vplačnica v EU proračun.

Medtem pa je šele danes, 17. julija 2025 (!) DZ podprl novelo stanovanjskega zakona in zakon o financiranju in spodbujanju gradnje javnih najemnih stanovanj, s katerim bo v prihodnje tako za gradnjo javnih najemnih stanovanj namenjenih sto milijonov evrov na leto.

»Zakona pomenita temelj nove stanovanjske politike in zagon največje gradnje javnih najemnih stanovanj v zgodovini Slovenije,« je ob njunem sprejetju v izjavi za javnost ponosno dejal minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac.

Za primerjavo – kot je razvidno iz odločitev istega državnega zbora, bo Slovenija do istega leta do katerega je obljubila 20.000 stanovanj, torej do leta 2030 dvignila izdatke za obrambo, torej za vojsko in za NATO vojne – tudi v Ukrajini in drugod po svetu – na 2,1 milijarde evrov letno.

Stanovanj za mlade zato še dolgo časa ne bo dovolj. Vojne pa bodo.

To izhaja tudi iz referendumskega vprašanja na posvetovalnem rederendumu, ki je bil že izglasovan, a ga bo sedaj stranka Svoboda ob sodelovanju drugih strank in poslancev v petek poskusila razveljaviti, državljanom pa nočejo dopustiti, da bi o tem odločali.

Pri tem je bil skok z 2 odstotkov na 3 odstotke BDP-ja in celo na 5 odstotkov zahtevan in z »aklamacijo« sprejet na vrhu zveze NATO dobesedno takoj, zaradi zahteve Donalda Trumpa, predsednika ZDA, ki se o težkih mednarodnih vprašanjih odloča, kot je sam povedal – »po intuiciji.«

To je še ena slika Slovenije danes.

Samo 100 milijonov za stanovanja letno – in istočasno 2,1 milijarde za vojne letno. 

Zaradi Donaldove intuicije.

Stanovanj za mlade zato še dolgo časa ne bo dovolj.

Vojne pa bodo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek