REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Včasih je bil minister za zdravje zdravnik, zdaj so samo še pacienti«

»Včasih je bil minister za zdravje zdravnik, zdaj so samo še pacienti«Tonin in ostrostrelska puška. Bo z njo reševal zavoženi boj z epidemijo in zdravstveno krizo? Vir: Facebook račun Mateja Tonina

Premier manjšinske vlade si ne upa v Državni zbor predlagati kandidata za zdravstvenega ministra, ki ne bo potrjen.

To kaže, da Janša ni prepričan, da še vedno ima 46 glasov v parlamentu, kar mu je doslej omogočalo udobno vladanje in namestitev predvsem kadrov SDS na čelo večine javnih institucij; zato zdaj, sredi najhujše zdravstvene krize za dvojnega, super ministra dveh zahtevnih ministrstev ponuja – Mateja Tonina!

Že včeraj so namreč zaokrožile govorice, ki so marsikoga osupnile, češ da predsednik slovenske vlade Janez Janša, ki odkar je odstopil Tomaž Gantar opravlja funkcijo tudi zdravstvenega ministra, načrtuje na ta položaj postaviti šefa NSi in trenutnega obrambnega ministra Mateja Tonina.

Položaj je odlično opisala Petra Greiner, ki je pripomnila, da je bil »včasih minister za zdravje zdravnik, a zdaj so samo še pacienti«.

Ni dvoma, da ima Janša hude težave pri iskanju primernega kandidata za zdravstvenega ministra, še posebej, ker v njegovi vladi sedijo tudi zagrizeni »antivakserji«, na primer minister, ki je prav tako iz kvote NSi in je zadolžen za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti - Janez Cigler Kralj.

Gre za taistega ministra, ki vpet v korupcijsko afero »Iskreni«, zavoda, ki ga je Cigler Kralj z ženo ustanovil in ki na svoji spletni strani ob državnem financiranju objavlja pamflete pisane na kožo proticepilcem.

»Novi začasni minister za zdravje bo Matej Tonin ... saj ne morem verjeti! Ta država gre rapidno v p. m.,« je ob novici, da Janša snuje »rotacijo« ministrov znotraj svoje vlade, zagrenjeno zapisal Marko Schulz.

Tako naj bi Tonin nase prevzel dodatno odgovornost, tokrat za narodovo zdravje.

Svoje sodelavce je že obvestil, da bo prevzel tudi zdravstveno ministrstvo. Načrte sta mu zaenkrat menda prekrižala tako poslovnik vlade kot ustava. Tonin čaka na končno odločitev premierja.

Torej prav tisti politik, ki je lani zaslovel po aferi »izgubljeni kamion«, ko mu je z radarja za zmeraj izginil tovor zaščitnih mask …

Tonina so si volivci zapomnili tudi po hlastanju za 780 milijoni evrov iz državne blagajne za nakup orožja za vojsko v trenutku, ko se je država že nahajala v najhujši zdravstveni krizi in namesto da gradi nove bolnišnice, v tajnosti sredi drugega vala pandemije flika že odpisana, za rušenje predvidena, plesniva in radioaktivna poslopja ob UKC Ljubljana za namestitev - covidnih bolnikov.

Pod Toninovo taktirko je za pričakovati, da jih bo namestil v - vojašnice.

»Matej Tonin, začasni minister za zdravje / šale se pišejo same,« je dogajanje komentiral Roni Kordiš.

Spomnimo, Tonin ni skoparil niti tedaj, ko je naročal zase ugodna »pravna mnenja«, da bi preprečil referendum o porabi omenjenih 780 milijonov.

Vse to je poteptalo upanje sodržavljanom, da obstaja vsaj trohica možnosti, da bi obrambni minister v čevljih zdravstvenega morda naredil kakšno hvale vredno potezo.

»A pol bomo 780 milijonov vložili v zdravstvo ali kako?« je optimistično čivknil Tine Svete.

Toda vse upe večnih optimistov je dokaj hitro razblinil Janko Kocbek.

»Kristjan Matej Tonin bo vodil dva resorja, kjer se največ denarja lahko pokrade. A je mami ponosna, Matej!« je ob novici jezno zavzdihnil Janko Kocbek.

Joži Tonin in Acron
Joži Tonin in Acron. Vir: Screenshot Facebook

Z omenjanjem Toninove mame, je spomnil na še eno od afer vladajoče koalicije iz časa prvega vala epidemije, ko je bila tudi mati Tonina, Joži, prek podjetja v katerem je zaposlena (Acron) vpletena v korupcijsko afero z zaščitnimi maskami.

Ogorčenost nad idejo, da bi Toninu, po izobrazbi politologu, diplomirancu Fakultete za družbene vede (FDV) na Univerzi v Ljubljani, kjer je leta 2010 magistriral na temo osamosvajanja Slovenije in gospodarskih učinkov osamosvojitve, zdaj padel v roke še zdravstveni resor, je mnogim dalo misliti…

Očitno je, da je pri Janševi vladi vse možno.

Tonin bo torej dopoldne hodil v službo kot minister za obrambo, potem pa opravljal popoldansko obrt zdravstvenega ministra.

Ali pa obratno.

S Toninom v vlogi zdravstvenega ministra je itak vseeno. Edino upanje, piše Alem Maksuti, je da se bo pri komu od poslancev SMC prebudila vest.

Vest, ki bi izvoljenca ljudstva iz vrst SMC (pa tudi DeSUS) gnala k odmiku od nesposobne desnice in prestopu na »drugo stran«, kar bi omogočilo, da na čelo države pride odgovorna oblast. Takšna, ki ni »ne le nesposobna, niti zanikrna in pokvarjena.«

Ali pa razpis predčasnih volitev.

Toda ali je takšno rotiranje ministrov sploh zakonsko dovoljeno in koliko časa lahko traja to početje?

Pravnik Rajko Pirnat poudarja, da je odlašanje z imenovanjem novega zdravstvenega ministra ali ministrice sicer izvedljivo, ker ni sankcij, vendar je vprašljivo, ali je to v skladu tako z zakonom o vladi in poslovnikom vlade kot tudi ustavo.

Dr. Rajko Pirnat. Vir: Twitter

»Zakon o vladi takšno nadomeščanje omejuje na tri mesece, kar pomeni, da tudi če se v tem času izmenja več ministrov, mora predsednik vlade predlagati kandidata za ministra. Lahko pa se zgodi, da kandidat ni izvoljen. V tem primeru pa zakon in poslovnik ne ponujata čisto nobene rešitve,« opozarja Pirnat.

In zakaj je to neustavno?

»Menim, da iz ustave izhaja, da vlado sestavljajo vsi resorni ministri, kar izhaja tudi iz zakona o vladi. Težko si predstavljam, da bi vlada trajno delovala brez nekaj ministrov, to tudi ni v skladu z vlogo vlade, kot je zastavljena v ustavi,« sklene Pirnat.

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek