sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
V treh letih v Ljubljani 98-odstotna priključenost na kanalizacijsko omrežje
Veliki kohezijski projekt nadgradnje kanalizacijskega omrežja v Mestni občini Ljubljana ter občinah Medvode in Vodice bo predvidoma zaključen do konca leta 2020. Do takrat bodo Medvode in Vodice pridobile več deset kilometrov nove kanalizacije, v Ljubljani pa se bo stopnja priključenosti na kanalizacijsko omrežje dvignila do 98 odstotkov.
Vsi deležniki največjega okoljskega projekta te evropske finančne perspektive v Sloveniji so danes na novinarski konferenci v prostorih Centralne čistilne naprave (CČN) Ljubljana izrazili zadovoljstvo s ponedeljkovo odločitvijo Evropske komisije, da skupno 111 milijonov evrov vreden projekt (brez DDV) podpre z 69 milijoni evrov sredstev iz Kohezijskega sklada. Kot so prepričani, je za to ključno dobro sodelovanje.
"Ta projekt je dokaz, da se moderniziramo, da smo drugim lahko marsikje za vzor in da zmoremo zasnovati in izpeljati tudi tako zahtevne projekte, če delamo skupaj," je poudaril premier Miro Cerar. Ljudje bodo s projektom pridobili "še več zdravja, še več čistega okolja in več zelene Slovenije", je dejal in izrazil željo, da bi bilo podobnih projektov po vsej Sloveniji v prihodnje še več.
"S tem projektom se v Sloveniji začenja še ena zgodba, za katero verjamem, da bo naložba v našo skupno prihodnost," je izpostavila ministrica, pristojna za razvoj, strateške projekte in kohezijo, Alenka Smerkolj. Da je projekt dober primer tako horizontalnega - med župani - in vertikalnega - med občinami, vlado in EU - sodelovanja, je bil prepričan ljubljanski župan Zoran Janković.
Medvoški župan Nejc Smole je spomnil, da bo projekt prinesel čistejše okolje, pa tudi višjo kakovost bivanja za prebivalce občine. "Verjamemo, da nam bodo ljudje in narava hvaležni," pa je dejal župan Občine Vodice Aco Franc Šuštar.
Projekt nadgradnje kanalizacijskega omrežja v treh občinah je sicer razdeljen v tri dele. Prvi del obsega nadgradnjo sistema odvajanja komunalne odpadne vode v občinah Medvode in Vodice ter izgradnjo povezovalnega kanala C0 v Mestni občini Ljubljana. Za izvajalca del je bilo izbrano javno podjetje Javna razsvetljava, vrednost del brez DDV pa je ocenjena na 28 milijonov evrov.
V Občini Medvode bodo med drugim v tej fazi projekta, ki naj bi jo zaključil do konca leta 2019, pridobili 22 kilometrov novega kanalizacijskega omrežja, v Občini Vodice pa 9,1 kilometra. Na območju ljubljanske občine bo zgrajenega dobrih 12 kilometrov povezovalnega kanala.
Drugi del predstavlja nadgradnja CČN Ljubljana. Ta del bo do konca leta 2020 gradil Riko v skupnem nastopu z OTV Francija, vrednost del brez davka pa presega 40 milijonov evrov.
Kapacitete CČN bodo z deli zvišane s 360.000 na 555.000 populacijskih enot. "To bo zagotavljalo, da bo naprava ustrezno količino odpadne vode lahko očistila tudi v prihodnjih 20, 25 letih," je zagotovil direktor javnega podjetja Vodovod-Kanalizacija (Vo-Ka) Krištof Mlakar. Obenem pa bo CČN tehnološko posodobljena in bo odstranjevala tudi fosforjeve in dušikove spojine.
Tretji del obsega dograditev kanalizacije v ljubljanski mestni občini, skupna vrednost tega dela brez davka je okoli 39 milijonov evrov. Kot je povedal vodja oddelka za gospodarske dejavnosti in promet na ljubljanski mestni občini David Polutnik, bodo izvajalce šele izbrali, in sicer na približno sedmih razpisih glede na projektiranje in pridobivanje zemljišč - prvega gre pričakovati jeseni. Tudi ta del projekta želijo končati do konca leta 2020.
V Ljubljani bodo kanalizacijo gradili na 39 območjih oziroma štirih aglomeracijah - center, Sadinja vas, Zgornje Gameljne in Tacen. "Predvidevamo izgradnjo preko 88 kilometrov kanalizacije," je pojasnil Polutnik. Na območju največje aglomeracije Ljubljana se bo stopnja priključenosti na kanalizacijo s projektom povečala na 98 odstotkov.
V času izvajanja projekta bo sicer potrebna strpnost, so poudarili predstavniki ljubljanske občine. "Tri leta bomo eno veliko gradbišče v dobro Ljubljančank in Ljubljančanov," je opozoril Janković. Tako bodo v prihodnjih dveh letih v prestolnici "razkopali 261 cest, kar je več kot 20 odstotkov vseh naših cest". Ljubljanski župan sicer pričakuje hiter "začetek del, ki bodo spremenila Ljubljano".
Prebivalce bodo o delih obveščali prek posebne spletne strani, pripravili bodo tudi predstavitve v četrteh, kjer bodo začenjali dela. Po izgradnji kanalizacijskega omrežja pa prebivalce čaka plačilo komunalnega prispevka - za povprečno družinsko hišo se bo to predvidoma gibalo med 3000 in 4000 evri.
Ministrica za okolje in prostor Irena Majcen je medtem spomnila na dogovor za razvoj regij, v okviru katerega bo po njenem prepričanju mogoče podobne investicije, seveda v sorazmerno manjšem obsegu, pripeljati tudi v druge slovenske občine.