petek, 24. januar 2025 leto 30 / št. 024
V Stražišču se bojijo požara v pri predelavi nevarnih odpadkov
Civilna iniciativa v Stražišču že več kot desetletje opozarja na okoljsko problematiko bližnje industrijske cone Laze. Po nedavnih požarih v podobnih obratih za predelavo nevarnih odpadkov, kakršno deluje tudi v Lazah, se namreč bojijo, da bi se kaj podobnega utegnilo zgoditi tudi pri njih, zato so na državo naslovili več zahtev.
Kot je v imenu Civilne iniciative za zeleno Stražišče zapisal Marko Špolad, zahtevajo konkretno, tudi kazensko odgovornost za nepravilno izdana okoljevarstvena dovoljenja in neodvisno revizijo za vse naprave, ki lahko povzročajo onesnaževanje okolja večjega obsega. Do konca revizije pa je po njihovem mnenju treba v teh obratih zaustaviti proizvodnjo.
Zahtevajo tudi temeljito prevetritev strokovnih služb na Agenciji RS za okolje in v okoljski inšpekciji ter njihovo strokovno okrepitev, saj naj bi ta le tako lahko parirala investicijskemu lobiju. Poleg tega terjajo neodvisno presojo pri umeščanju objektov za predelavo nevarnih odpadkov. "Za to ni potrebna sprememba zakonodaje, pač pa le odločitev pristojnih oblasti, da so nevarni odpadki domena države in ne več privatnih lovcev na profit," poudarjajo.
Posebej izpostavljajo tudi problematiko industrijske cone Laze in tam delujočega Ekorela, ki je pridobil okoljevarstveno dovoljenje za povečanje svoje dejavnosti, in sicer za odstranjevanje 48,7 tone nevarnih odpadkov na dan ter predelavo 25,02 tone nenevarnih in nevarnih odpadkov na dan.
Okoljevarstvena organizacija Alpe Adria Green je v postopku izdaje dovoljenja že opozorila na slabo geostrateško lego objekta na vrhu vzpetine, na neposredno bližino naselja, na pomanjkanje prostora za tako dejavnost, na pretekle izlive nevarnih snovi v potok ter na najmanj dva resna požara. Požar pa lahko ogrozi od 500 do 1000 prebivalcev Laz in širše okolice.
Vendar argumenti okoljevarstvenikov in krajanov niso bili upoštevani. "Lahko le upamo, da se nam ne zgodi še kaj mnogo hujšega, kot se je zgodilo Stražanom in Vrhničanom," so zapisali. Ob tem so dodali: "Ekološka bomba v Lazah zaradi neodgovornosti in nestrokovnosti organov vse glasneje tiktaka. Namesto ukrepov vozijo odpadke s pogorišča na Vrhniki in iz številnih držav Evrope v Stražišče."
Alpe Adria Green je sicer vložila pritožbo na postopek pridobivanja okoljevarstvenega dovoljenja na Evropsko komisijo, vlada pa je 20. julija po opominu Evropske komisije sprejela uredbo, ki precej bolje določa postopek sprejemanja presoje vplivov na okolje, pojasnjuje Špolad.
"A bojimo se, da bo vse to premalo in prepozno," pravijo v civilni iniciativi, kjer so sprožili postopke tudi pri požarni in gradbeni inšpekciji ter podali predlog spremembe občinskega prostorskega načrta. "Če nam sistem ne more zagotoviti zaščite varnega in zdravega okolja, bomo to izsilili s protesti, z jezikom ulice in vključitvijo mednarodnih institucij," so sklenili.