REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V ospredju programa britanske vlade zakonodaja o brexitu

V ospredju programa britanske vlade zakonodaja o brexitu

Britanska kraljica Elizabeta II. je danes na slovesni seji novemu britanskemu parlamentu tradicionalno predstavila program konservativne vlade Therese May za prihodnje dve leti. Glavna točka bo brexit, v okviru tega pa zakonodaja, ki bo evropske predpise preoblikovala v britansko zakonodajo, piše nemška tiskovna agencija dpa.

Sodeč po predstavitvi bo Velika Britanija po brexitu oblikovala nove zakone glede carine, trgovine in priseljevanja. S tem se Britanci pripravljajo na izstop iz carinske unije in enotnega trga EU. Posledično bi se s tem končalo tudi prosto gibanje državljanov EU, kar pomeni, da v Veliki Britaniji na primer ne bi smeli več delati ali prebivati brez dovoljenja.

V središču vladnega programa je tako imenovani "veliki zakon o razveljavitvi" (Great Repeal Bill), ki bo približno 20.000 evropskih uredb preoblikoval v britansko zakonodajo in pravo. Kot je pojasnila kraljica, bo zakon "zagotovil varnost posameznikom in podjetjem".

"Prioriteta moje vlade je zagotoviti najboljši dogovor, ko bo država zapustila Evropsko unijo," je dejala kraljica po poročanju francoske tiskovne agencije AFP. Dodala je, da bo vlada skušala "zgraditi najbolj širok mogoč konsenz glede prihodnosti države zunaj Evropske unije".

Kot poroča britanski BBC je kraljica predstavila 27 zakonov, od tega pa jih je bilo osem povezanih z brexitom.

Po nizu terorističnih napadov v zadnjih treh mesecih v Londonu in Manchestru pa vlada načrtuje tudi novo specializirane ekipe in komisijo za boj proti ekstremizmu, piše dpa.

Elizabeta II. pa danes v nagovoru ni omenila obiska ameriškega predsednika Donalda Trumpa v Veliki Britaniji. Spregovorila je le o obisku španskega kraljevega para, ki se ga s soprogom, princem Philipom, "veselita".

Britanski mediji ugibajo, da je vprašljivo, ali bo Trump obiskal Otok, čeprav so pri Mayevi zagotovili, da povabila "niso vzeli nazaj". Pojasnili so, da Trumpovega obiska v govoru niso omenjali, ker še niso določili točnega datuma obiska. Veliko Britancev sicer nasprotuje njegovemu obisku. Peticijo proti obisku je podpisalo več kot 1,8 milijona ljudi.

Slovesno sejo novega britanskega parlamenta je danes tradicionalno začela kraljica, ki je v tako imenovanem kraljičinem govoru prebrala program nove vlade za prihodnji dve leti. Zaradi načrtovanega izstopa Velike Britanije iz Evropske unije bo tokrat namreč seja parlamenta trajala dve leti namesto enega, da bi lahko skrbno preučili zakonodajo, povezano z brexitom. Kraljičin govor so sicer zaradi težavnih koalicijskih pogajanj preložili za dva dneva.

Poslanci bodo v prihodnjih dneh vodili razpravo o programu in o njem glasovali, še piše AFP.

Kraljica je danes prispela na slovesno sejo manj razkošno kot običajno; namesto s kočijo se je pripeljala v avtomobilu. Njenega prihoda ni pospremila kraljeva procesija, oblečena pa je bila v tako imenovana dnevna oblačila, namesto svečanih oblačil. Pospremil jo je prestolonaslednik princ Charles, saj je njen soprog Philip še vedno v bolnišnici, kamor so ga sprejeli v torek, poroča BBC.

Konservativci britanske premierke so na predčasnih parlamentarnih volitvah 8. junija izgubili absolutno večino v parlamentu, zato Mayeva namerava vlado voditi ob podpori severnoirskih unionistov (DUP). V torek zvečer se sicer še vedno niso povsem uskladili glede dogovora, še piše dpa.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek