sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
V Fidesu vztrajajo, da njihova zahteva po izstopu iz enotnega plačnega sistema ni nova
V Fidesu so ponovno poudarili, da njihova zahteva po izstopu iz enotnega plačnega sistema v javnem sektorju ni nova in da so jo vladnim pogajalcem predlagali že pred 50 dnevi. Nezadovoljni pa so s tem, da njihov sindikalni pogajalec Jakob Počivavšek ni zastopal stališč Fidesa v pogajanjih o ukrepih v javnem sektorju.
Pravnik pri Fidesu Bojan Popovič je na današnji novinarski konferenci povedal, da so Počivavšku sporočili, kakšno je njihovo stališče glede obstoja zdravnikov v sistemu plač v javnem sektorju, a so nato ugotovili, da je razprava njihovega pogajalca kot tudi drugega glavnega sindikalnega pogajalca Branimirja Štruklja na pogajanjih z vlado o ukrepih v javnem sektorju šla ravno v nasprotno smer. S tem so bile kršene pravice iz več konvencij, je dejal.
V Fidesu po besedah predsednika sindikata Konrada Kuštrina zahtevajo izstop iz sistema v javnem sektorju zato, ker so v preteklih pogajanjih prišli do spoznanja, da operativnih stvari glede potrebnih sprememb v sistemu plač v javnem sektorju ne morejo dogovoriti.
"Strinjamo se z vrabcem na strehi, a do njega ne moremo priti," je glede pogajanj z vlado povedal Kuštrin. Zato je Fides konec tedna vladi poslal predlog s točno določenimi sklepi in časovnicami, kar bi bilo tudi pravno iztožljivo, je pojasnil Kuštrin.
"Govoriti, da je to nova zahteva, je politična manipulacija," trdi Kuštrin in dodaja, da so zdravniki v enotnem plačnem sistemu med evropskimi državami le še v Romuniji.
Ob tem je opozoril, da je tudi ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc prekršila dogovor, da ne bodo komentirali podrobnosti pogajanj, s tem ko je v ponedeljek medijem dejala, da Fides ni pripravljen na pogajanja in popuščanja.
Poziv premirja Mira Cerarja, naj nehajo stavkati, saj da je to v škodo bolnikov, v Fidesu razumejo. A ob tem Kuštrin opozarja, da so se pred enim letom obrnili na Cerarjev kabinet in so mu želeli pojasniti, v katero smer gre zdravstveni sistem.
Predsednik Slovenskega zdravniškega društva Radko Komadina pa je v torek poslal dopis predsedniku republike Borutu Pahorju in Cerarju, v katerem ju prosi za sestanek, da bi jih seznanili, kakšen je pogled nosilcev zdravstvene dejavnosti na zdravstveni sistem, kakšne so možne izboljšave in način za zamrznitev stavke. Do 14. ure danes niso dobili odgovora, kar po mnenju Kuštrina tudi kaže na odnos vladajočih.
Po njegovem mnenju premier sploh ni ustrezno seznanjen, kako deluje zdravstveni sistem, kakšne so pomanjkljivosti in kaj je treba narediti. "Vlada v dveh letih nima pokazati niti ene stvari, kako je izboljšala zdravstveni sistem," poudarja Kuštrin in dodaja, da so zdaj zaman prošnje, naj nehajo stavkati. Po njegovem bi morali že zdavnaj stavkati bolniki.
Je pa Popovič potrdil, da je glavni stavkovni odbor Fidesa v petek sprejel zahtevo glede dela zdravnikov pri drugem delodajalcu, po kateri bi moral delodajalec zdravniku zagotoviti enak finančni položaj, kot če bi delo opravil pri drugem delodajalcu, če ga toliko obremeni, da je njegovo delo pri drugemu delodajalcu nevarno.
Kot je pojasnil, zdaj pride do situacij, da tisti zdravniki, ki so najboljši in najbolj potrebni, zaradi preobremenjenosti ne morejo delati pri drugem delodajalcu, medtem ko tisti, ki delajo na primer 40 ur na teden, lahko. To je po njegovem mnenju popolna dvoličnost.
V četrtek bo vlada obravnavala zahtevo Fidesa, v petek pa bo glavni odbor Fidesa obravnaval sklep vlade in odločal o morebitni zaostritvi stavke.