REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V Evropskem parlamentu večinoma podprli napade v Siriji

V Evropskem parlamentu večinoma podprli napade v SirijiEvropski parlament

V Evropskem parlamentu so danes ob začetku aprilskega plenarnega zasedanja v Strasbourgu uporabo kemičnega orožja v Siriji označili za popolnoma nesprejemljivo in večinoma podprli napade ZDA in njihovih zaveznic na cilje v Siriji. Zavzeli so se za politično rešitev sirskega konflikta ter da bi Evropa glede tega poslej govorila z enim glasom.

Čeprav je razprava o Siriji v Evropskem parlamentu predvidena za torek popoldne, je predsednik parlamenta Antonio Tajani to vprašanje izpostavil že danes ob začetku seje, svoje mnenje pa so predstavili tudi predsedniki političnih skupin. O Siriji bodo evropski poslanci po pričakovanjih govorili tudi s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom v torek dopoldne.

Tajani je dejal, da je bila z uporabo kemičnega orožja v Siriji prekoračena skrajna meja, kar ne sme ostati nekaznovano.

Je pa poudaril, da bi se morali v prihodnje izogibati stopnjevanju sirskega konflikta ter rešitev zanj ter stabilnost na Bližnjem vzhodu na splošno iskati le še z dialogom in diplomacijo. Izpostavil je tudi, da bi morala biti EU pri tem enotna ter da bi morala biti pomemben akter.

"Ob uporabi kemičnega orožja ne smemo pogledati stran. Ne sem se ga uporabljati na civilistih," je bil odločen vodja največje politične skupine, Evropske ljudske stranke (EPP) Manfred Weber (EPP). Poudaril je, da so bili napadi ZDA, Velike Britanije in Francije usmerjeni na infrastrukturo za kemično orožje v Siriji,

Z njim se je strinjal vodja socialistov in demokratov (S&D) Udo Bullmann ter izpostavil nujnost enotnosti EU pri reševanju sirskega konflikta.

Britanec Syed Kamall iz skupine konservativcev (ECR) je poudaril, da je šlo za omejeno operacijo, katere cilj je bil ustaviti uporabo kemičnega orožja.

Tudi vodja liberalcev (Alde) Guy Verhofstadt je podprl napade na Sirijo, češ da so popolnoma upravičeni. Ob tem je zavrnil primerjave z napadi na Irak,

Guy Verhofstadt (Alde) je tudi podprl napade na Sirijo, češ da so popolnoma upravičeni. "A napadi niso strategija miru." Po njegovem zdaj za rešitev sirskega konflikta potrebujemo evropsko strategijo, ki bi bila časovnica za novo, demokratično Sirijo. "Ne smemo zapustiti Sirije in jo pustiti v rokah sirskega predsednika Bašarja al Asada," je še pozval. Predlagal je tudi nove sankcije proti vsem, ki so kršili premirje in uporabili kemično orožje.

Uporabo kemičnega orožja je za nesprejemljivo označila tudi vodja Zelenih Ska Keller. "A napadi ne bodo končali vojne, treba je najti politično rešitev," je še dejala in se strinjala, da bo EU pri reševanju sirskega konflikta močnejša, če bo govorila z enim glasom.

Vodja levice (GUE/NGL) Gabrielle Zimmer se je strinjala, da v Siriji ne bi smeli uporabiti kemičnega orožja. Ni pa podprla napadov v odziv na to, češ da gre za norost in igranje z ognjem. "Takemu igranju z ognjem moramo kot parlament nasprotovati," je pozvala.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek