petek, 13. december 2024 leto 29 / št. 348
V DeSUS cenijo prizadevanja Kolar Celarčeve, a sporazuma s Fidesom ne podpirajo
V DeSUS cenijo prizadevanja ministrice za zdravje Milojke Kolar Celarc, da bi se v korist bolnikov končala zdravniška stavka, a je po njihovi oceni sporazum s Fidesom pomanjkljiv. V DeSUS ga vključno z njihovimi ministri ne podpirajo in menijo, da sporazum ne prispeva k njihovemu zaupanju v delo ministrice, do katere imajo sicer veliko pričakovanj.
Podpredsednik DeSUS in poslanec Tomaž Gantar je v današnji izjavi ob robu seje DZ, na kateri razpravljajo o interpelaciji zoper vlado, ponovil razloge za to, da sporazuma z zdravniškim sindikatom na vladi ne bi bilo smiselno potrjevati.
Po njegovem mnenju je velika težava, da sporazum, ki ga je ministrica v torek parafirala s Fidesom, pomeni najmanj dodatnih 40 milijonov evrov. Glede na to, da zavod za zdravstveno zavarovanje ocenjuje, da jih nima na razpolago, ministrstvo za finance pa trdi, da s tem nima nič, to pomeni zmanjševanje zdravstvenih programov, je opozoril Gantar. To je po njegovih besedah nedopustno, saj naj bi bil namen dogovora tudi zmanjševanje čakalnih dob.
Določila glede standardov in normativov bi bilo po njegovem mnenju nujno vezati na kriterije kakovosti. Če bo imel vsak zdravnik dovolj časa za obravnavo bolnika, bi morali dati ustrezno pozornost tudi vrednotenju kakovosti dela, je dejal in dodal, da bi od tega imeli bolniki korist.
V veliki meri je po Gantarjevih ocenah nedorečeno tudi financiranje oz. fleksibilno nagrajevanje zdravnikov ter sklepanje podjemnih pogodb zunaj sedanjih pravil. Izpostavil je še opravljanje dodatnega dela in dodal, da je temu, kje bi kdo delal, prepuščena prosta izbira in bi zato imeli zdravstveni zavodi lahko težave.
Tudi rok implementacije vseh sprememb je po Gantarjevih ocenah kratek in bo v treh mesecih nemogoče vse doreči.
Dogovor se mu zdi slab signal ostalim zaposlenim v javnem sektorju, v njem pa poleg tega ni govora o zaposlovanju mladih zdravnikov. Namen sporazuma, to je bolj dostopno javno zdravstvo, s sedanjim predlogom ni zagotovljen, je poudaril Gantar.
Če bi vlada parafiran sporazum, ki mu nasprotuje tudi SD, podprla le z ministri SMC, po Gantarjevem mnenju ne bi bilo dobro. O tem se bodo pred sejo vlade še pogovarjali. A to ne bi bila dodana vrednost za samo zdravstvo, sporazum pa ima velik vpliv tudi na nezaključena pogajanja s preostalim delom javnega sektorja, je opozoril.
Spomnil je še, da od Kolar Celarčeve v kratkem, do 12. decembra, pričakujejo nekaj pomembnih predlogov zakonov. Na vprašanje, ali bi morala ministrica oditi s položaja, je odgovoril s podobnimi besedami in dejal, da so ji postavili pogoje.
Razume sicer stisko, v kateri se je ministrica znašla ob pogovorih z zdravniki, in željo po hitri rešitvi težave zaradi bolnikov. A se Gantar boji, da s sporazumom svojega namena ni dosegla. "Bodisi da tega ni razumela na pravi način bodisi ni bila sposobna najti pravega kompromisa, kar pa ne vzbuja dodatnega zaupanja med nami," je še priznal Gantar.