REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ustavno sodišče »povozilo« Olaja in Hojsa: »Kako se po novem reče pendrek? Olaj guma!«

Ustavno sodišče »povozilo« Olaja in Hojsa: »Kako se po novem reče pendrek? Olaj guma!«S pendreki nad demonstrante in migrante. Vir: Twitter

Ustavno sodišče je ustavilo izvajanje določb zakona o organiziranosti in delu v policiji, ki sta jih najbolj zagovarjala »odstopljeni« notranji minister Aleš Hojs in iz naftalina potegnjeni generalni direktor Slovenske policije Anton Olaj.

Ustavno sodišče je zahtevo za oceno ustavnosti treh členov zakona o organiziranosti in delu v policiji obravnavalo v sredo, vendar obravnave po zadnjih informacijah še ni končalo.

Po poročanju medijev naj bi ustavno sodišče sicer ugodilo zahtevi Sindikata policistov Slovenije (SPS).

SPS je na ustavno sodišče vložil zahtevo za oceno ustavnosti 49.a in 49.b člena zakona o organiziranosti in delu v policiji ter 42. člena novele zakona o organiziranosti in delu v policiji, ki med drugim določajo imenovanje vodje organizacijske enote prve ravni generalne policijske uprave, direktorjev policijskih uprav in načelnikov policijskih postaj.

V sindikatu menijo, da omenjena člena zakona omogočata t. i. kadrovske čistke oziroma »na široko odpirata vrata posegom politike in drugim interesnim skupinam v sam ustroj policije.«

Policisti, 27.04.2021
Policisti, 27. 04. 2021. Vir: Twitter

Zato so med drugim predlagali začasno zadržanje izvajanje teh členov zakona, saj ocenjujejo, da bi bile posledice, ki bi nastale z nadaljnjim izvrševanjem izpodbijanih členov, večje od posledic, ki bi nastale, če se do končne odločitve ustavnega sodišča njihovo izvrševanje zadrži.

V sindikatu namreč menijo, da sporni deli zakona omogočajo kadrovske čistke in posege politike v policijo.

V sindikatu policistov opozarjajo, da se vodje na položajih v policiji že srečujejo z neposrednimi in težko popravljivimi posledicami, ki jih prinašajo sklepi o prenehanju položaja ter izvedba posebnega izbirnega postopka.

»Sindikat policistov Slovenije (SPS) odločitve ustavnega sodišča še ni prejel. Kakšna je odločitev in ali je sploh sprejeta, nam ni poznano. Ko prejmemo sklep ustavnega sodišča, ga bomo najprej proučili in nato obvestili javnost,« je zapisal predsednik sindikata Kristjan Mlekuš.

V sindikatu opozarjajo, da se vodje na položajih v policiji že srečujejo z neposrednimi in težko popravljivimi posledicami, ki jih prinašajo sklepi o prenehanju položaja ter izvedba posebnega izbirnega postopka.

Odstopljeni notranji minister Aleš Hojs je na seji odbora DZ za notranje zadeve ob obravnavi zahteve za začasno zadržanje poudaril, da jih je zahteva sindikata presenetila.

Generalni direktor policije Anton Olaj pa je zavrnil očitke o politizaciji policije.

Toda številni komentatorji se na družbenih omrežjih ne strinjajo in kritizirajo ravnanje Olaja in Hojsa.

Zaradi zagovarjanja pretirane uporabe solzivca in sile proti protestnikom in nedavnih ovadb proti državljanom, ki jih je spisal osebno Olaj, pa so kritični predvsem do šefa policije Antona Olaja.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek