REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ukrajina ponižala Slovenijo: Slovenski odpravnik poslov pokorno snel slovensko zastavo, namesto da bi jo branil!

Ukrajina ponižala Slovenijo: Slovenski odpravnik poslov pokorno snel slovensko zastavo, namesto da bi jo branil!Sneta zastava - sramota za Slovenijo. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Janševa vlada je v Kijev poslala začasnega slovenskega odpravnika poslov, menda zaradi (moralne) podpore Ukrajincem v vojni.

Toda vse kaže, da so Ukrajinci precej izbirčni.

Zdaj jim ni všeč zastava Slovenije, ker je menda preveč podobna ruski!

Prostovoljni in začasni slovenski odpravnik poslov v Kijevu Boštjan Lesjak, ob tem šolan vojak, podpolkovnik Slovenske vojske je predrzno in nič kaj diplomatsko zahtevo ukrajinskih oblasti - ubogal.

In slovensko zastavo pred veleposlaništvom Slovenije v Ukrajini – ponižno snel!

Novopečeni slovenski diplomat, ki je v diplomacijo skočil kar iz vojaških škornjev in je hkrati profesionalni vojak, ki je zavezan, da čast Slovenije in njene zastave brani tudi za ceno žrtvovanja lastnega življenja, je tako v Kijevu - strahopetno kapituliral.

In to navkljub predhodnim zagotovilom odhajajočega obrambnega ministra Mateja Tonina, ki je pred samo tednom dni novinarjem veselo zatrjeval in miril slovensko javnost, češ da imajo na MORS-u »pogumne ljudi, ki so pripravljeni tvegati, da bi pomagali ukrajinskemu ljudstvu«.

Tonin je ob robu predvolilnega dogodka NSi-ja glede sporne diplomatske misije, ki jo Janševa vlada pošilja v Ukrajino, dejal, da to »bo jasno sporočilo Ukrajincem, da verjamemo v njihov uspeh«.

No, zdaj so se sami Ukrajinci in oblast v Kijevu z zahtevo po odstranitvi slovenske zastave s poslopja slovenskega veleposlaništva požvižgali na Janševe mirovniške napore, in diplomatsko potezo Slovenije, ki je v Ukrajini klavrno končala - obsodili na neuspeh.

Ne nazadnje, ne smemo pozabiti, da je ideja za ves ta ponesrečeni diplomatski podvig zrasla na zeljniku Janeza Janše, poklicnega obramboslovca, ki je bil sveto prepričan, da bo s tem zaščitil ukrajinsko prebivalstvo pred ruskimi bombami.

Prebivalcem Kijeva Janšev veliki diplomatski met na svetovnem parketu očitno ne pomeni prav nič. Celo toliko ne, da bi vsaj spoštovali zastavo države, katere premier jih tako zvesto podpira.

Neuslišana ljubezen. Vir: Posnetek zaslona, Twitter
Novopečeni in očitno nesojeni diplomat, ter vojak, ki je zavezan, da čast Slovenije in njene zastave brani tudi za ceno žrtvovanja lastnega življenja je tako v Kijevu - strahopetno kapituliral.

Ne samo to, takoj zatem so se tudi v Sloveniji oglasili tisti, ki jim slovenska zastava ni všeč, saj naj bi bila tudi po njihovi oceni preveč podobna ruski.

Namesto da bi v celotnem primeru videli iracionalno in nečloveško popuščanje absurdni rusofobiji, ki je v veliko sramoto vsem, ki v tem sodelujejo, v tem primeru pa predvsem z razdiralnim nacionalizmom prepojenemu Kijevu in ukrajinskim oblastem, ki slavijo nacistične klavce (predvsem vojnega zločinca iz druge svetovne vojne Stepana Bandero), se desnosučni na domačem terenu zdaj zavzemajo za spremembo slovenske zastave.

In to prav na pragu aprila, meseca slovenske zastave!

Ob vsem skupaj gre pri ukrajinski zahtevi za umik zastave države Slovenije tudi za flagrantno kršitev Dunajske konvencije o diplomatskih odnosih.

Slovenska zastava je kjerkoli v svetu, zato tudi v Kijevu zaščiten državni simbol, ki ga je ukrajinska policija, dokler vzdržuje efektivno oblast v mestu, dolžna varovati, enako kot tudi zagotavljati zaščito diplomatskemu osebju in samim prostorom, v katerem se nahaja veleposlaništvo.

Slovenija oziroma njen še frišni odpravnik poslov v Kijevu ni bil dolžan spustiti in skriti zastave svoje države.

To dejanje je mednarodnopravna kršitev, hkrati pa izjemno žaljivo do Slovenije.

Še bolj absurdno je, da je slovenski odpravnik poslov - najbrž z dovoljenjem zunanjega ministra Anžeta Logarja ali celo slovenske vlade pod taktirko šefa SDS Janeza Janše? - to sramotno dejanje tudi izpeljal!

Profesionalni vojak, ki ga je Slovenija poslala v Kijev kot moralno podporo Volodimirju Zelenskemu in Ukrajincem na sploh, očitno nima pojma ne o mednarodnem pravu in ne o diplomatskem protokolu!

In vemo, kdo ga je tja poslal, po le treh-štirih dneh, kolikor je bil zaposlen na MZZ Slovenije, saj po zakonu o zunanji politiki vojaška misija ni mogoča.

S to formalno zaposlitvijo vojaka na MZZ je podpolkovnik SV odšel v Kijev pod pretvezo diplomatske misije, ki se je sedaj sramotno izpela.

Diplomatski in obramboslovni genij, ki je vse to zakuhal in znova osramotil državo in njene državljane je seveda nihče drug kot odhajajoči premier Janez Janša.

Vojak, ki ga je Slovenija poslala v Kijev očitno nima pojma ne o mednarodnem pravu in ne o diplomatskem protokolu! In vemo kdo ga je tja poslal! Janša!

Ukrajinci bi se morali naučiti spoštovati različnost, ne pa da danes, tudi pod taktirko velikih zahodnih sil svoj strup rusofobije širijo po vsem svetu in s svojim agresivnim nacionalizmom napadajo in dajejo v nič celo tiste, ki jim želijo pomagati.

In kako je do zapleta prišlo?

Podpolkovnik Slovenske vojske Boštjan Lesjak, s čigar prihodom je slovensko veleposlaništvo v Kijevu po začetku ruske invazije na Ukrajino znova začelo delovati, je ob prihodu pred veleposlaništvom dvignil slovensko zastavo, vendar pa ta od včeraj ne visi več.

»Ko smo prišli v Kijev, je bilo kar vetrovno, in ko smo s ponosom dvignili nazaj slovensko in evropsko zastavo, sta lepo plapolali v vetru,« je povedal Lesjak v pogovoru za TV Slovenija.

Nato pa - o, šment! -, ko je veter po dveh dneh pojenjal, sta se zastavi spustili ob drog, pri čemer naj bi slovenska zastava po Lesjakovih besedah mimoidoče spominjala na rusko.

Kot je pojasnil, so do njega prišli pripadniki ukrajinske nacionalne garde (v kateri so tudi neonacisti iz zloglasnega bataljona Azov) in kasneje še policije ter ga prosili, če bi lahko »začasno slovensko zastavo sneli, ker je preveč podobna ruski«.

Lesjak, za katerim je neprespana noč, je v javljanju prek video povezave še povedal, da se severno od Kijeva, približno 30 do 40 kilometrov daleč, vseskozi slišijo detonacije in da so ponoči našteli približno 2000 različnih eksplozij.

Za varnost ekipe, ki je z njim pripotovala v ukrajinsko prestolnico in predstavlja Slovenijo v Kijevu, je sicer dobro poskrbljeno, pravi.

»Za našo varnost skrbijo uradni predstavniki ukrajinskih oblasti,« je povedal. In dodal: »Bivamo v bližnjem hotelu, kjer imamo osnovne pogoje za bivanje in delovanje.«

Koliko ljudi trenutno šteje slovenska diplomatska ekipa v Kijevu, Lesjak in ministrstvo za zunanje zadeve zaradi varnosti ne razkrivata.

Na MZZ so pred dnevi potrdili, da Lesjaka v Kijevu spremlja še en sodelavec, premier Janez Janša pa je ob ponovnem začetku delovanja slovenskega veleposlaništva v tvitu razkril, da je v Kijevu »slovenska ekipa«.

Slovenska zastava izgnana iz Kijeva. Ali bodo zdaj vsi desnosučni brž sneli zastavo Slovenije tudi s svojih računov na družbenih omrežjih, ker menda preveč spominja na zastavo Rusije? Vir: Posnetek zaslona, Facebook

Lesjak o razmerah v Ukrajini redno poroča slovenskemu veleposlaniku Tomažu Mencinu, ki je pristojen za Ukrajino in ki po navedbah zunanjega ministrstva nadaljuje svoje delo iz mesta Rzeszow ob poljsko-ukrajinski meji.

V stikih je predvsem z veleposlanikoma Poljske in Svetega sedeža, ki Kijeva vse od ruske invazije na Ukrajino nista zapustila, je še poročala TV Slovenija.

Na koncu se lahko vprašamo - kaj ob vsem tem počne predsednik vlade Janez Janša?

Je slovenski premier po tem incidentu že odpoklical odpravnika poslov iz Ukrajine, je MZZ oziroma minister Logar že podal protestno noto ukrajinskemu veleposlaniku v Sloveniji?

Ali vsaj poklical na zagovor ukrajinskega veleposlanika in tako zavaroval čast in dobro ime Slovenije?

Kolikor smo izvedeli, se ni zgodilo nič od naštetega!

Ob vsem skupaj gre ob ukrajinski zahtevi za snemanje zastave tudi za flagrantno kršitev Dunajske konvencije o diplmatskih odnosih.

S tem dejanjem in dopustitvijo nezaslišanega dejanja - umika slovenske zastave v ukrajinski prestolnici, so ti »domoljubi« med slovenskimi politiki in diplomati pljunili na vso zgodovino slovenske trobojke, ta zgodovina pa je seveda še kako povezana tudi z vsemi slovanskimi in tudi balkanskimi narodi.

Ne samo, da se slovenski veleposlanik v Ukrajini skriva na Poljskem, medtem ko je v Ukrajini kot odpravnik poslov profesionalni vojak, ampak je ta vojak Slovenske vojske poslan v Kijev očitno zato, da – skriva slovensko zastavo.

Slovenija je danes samostojna, toda nobenega razloga ni za to, da bi se morala svoje zastave in zgodovinskih vezi sramovati.

Če se jih Ukrajina sramuje, je to njen problem in ta problem jo je tudi pripeljal do vojne, v kateri se je znašla.

Ukrajina je dolžna izkazati primerno spoštovanje in varovanje tudi slovenskim diplomatom in slovenski zastavi, ne pa žaliti Slovenije z zahtevo, da naj jo slovenski diplomat – sname.

Nobene potrebe pa ni, da bi po tej poti stopala še Slovenija.

Ukrajina je dolžna izkazati primerno spoštovanje in varovanje tudi slovenskim diplomatom in slovenski zastavi, ne pa žaliti Slovenije z zahtevo, da naj jo slovenski diplomat – sname.

Še bolj sramotno je, da je MZZ to ravnanje očitno dopustilo.

Kaj je naslednji korak?

Bodo pred veleposlaništvo Slovenije v Kijevu morda izobesili zastavo SDS, ker je bolj primernih barv? 

Jezni odzivi na idejo o zamenjavi slovenske zastave, ker naj bi spominjala na rusko. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Ali, kot je zapisal Rok Gros:

»Povsod po svetu takoj odpustijo in razrešijo odpravnika poslov, če sname zastavo z veleposlaništva. Zastava se sname, ko zadnji uslužbenec zapusti veleposlaništvo in se to zapre, pred tem je to izdaja države. Danes bi po vsej Sloveniji morale biti izobešene slovenske zastave, odpravnik poslov v Ukrajini pa bi moral biti odpuščen, razrešen in kazensko ovaden za sramotitev Republike Slovenije!«

Na MZZ smo zaradi tega škandala poslali naslednja vprašanja:

- ali je bilo to dejanje storjeno po posvetu in z dovoljenjem slovenskega MZZ?

- zakaj MZZ in minister Anže Logar nista zavrnila sramotno zahtevo ukrajinskih oblasti?

- ali MZZ smatra, da gre za kršitev Dunajske konvencije o diplomatskih odnosih?

- ali je za varnost slovenskih diplomatov v Kijevu poskrbljeno, če očitno ukrajinske oblasti niso sposobne zagotoviti varnosti niti slovenski zastavi?

- ali ste zaradi žalitve Slovenije v tem primeru Kijevu že poslali protestno noto, pozvali veleposlanika na pogovor v MZZ in mu izrazili protest ali storili kaj podobnega (odpoklicali odpravnika poslov) za zavarovanje slovenskih interesov?

- ali ima Boštjan Lesjak kakršnokoli izobrazbo na podlagi katere bi lahko sklepali, da pozna Dunajsko konvencijo ali druge predpise, ki uravnavajo odnose med državami? Je bil v Kijev poslan brez ustreznih znanj, na kar kaže njegovo ravnanje?

 Odgovore bomo objavili, ko jih dobimo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek