torek, 04. februar 2025 leto 30 / št. 035
Tovornjakarji: SV posodablja garaže in transportno logistiko, a ima vse manj raket, tankov, oklepnikov…
Slovenska vojska (SV) se vse bolj posodablja – toda tako, kot ji to dovoljujejo pristojni v zvezi NATO.
V zadnjem času to pomeni vedno več vlaganja v razne transportne zmožnosti.
In manj v tradicionalna sredstva oboroženih sil - oklepnike, tanke, topništvo…
Šarčeva vojska je vse bolj podobna civilni zaščiti.
— Matevž Sedej (@SedejMatevz) December 14, 2022
Slovenija ima tako danes manj tankov, oklepnih transporterjev in nobene protizračne zaščite v primerjavi s stanjem še pred nekaj leti.
Ima pa zato več vozil za prevažanje vojakov, kmalu pa dobi še transportno letalo, prav tako namenjeno predvsem prevozom vojakov in tovora.
Slovenski vojaki postajajo tako vse bolj – tovornjakarji.
Z nakupom tega transportnega letala, ki ga je prejšnji obrambni minister Matej Tonin kupil kar »preko spleta«, ne da bi ga pred tem preizkusili v Sloveniji, je sicer nova vlada pod taktirko Roberta Goloba kljub številnim dvomom v smotrnost investicije iz časa Janševe vladavine - nadaljevala.
Nima pa Slovenija še vedno protizračnega sistema, potem ko je morala prejšnji sistem Roland zaradi zastarelosti demobilizirati, rakete pa uničiti na Hrvaškem.
Težjega orožja se je Slovenska vojska v tem letu »rešila« kar s podarjanjem Ukrajini.
Glede na svoj BDP je Slovenija ena od pomembnih donatorjev Ukrajini.
Slovenija je tako v Ukrajino poslala vse svoje oklepnike BVP-80A in 28 tankov M-55S.
Tanki so že v rokah ukrajinske vojske in bodo kmalu doživeli ognjeni krst na bojišču.
V zameno je Slovenija dobila nemške – tovornjake.
Slovenska vojska je tako pred nekaj dnevi v Vojašnici Edvarda Peperka v operativno uporabo prevzela 40 taktičnih tovornih vozil 8x8 proizvajalca Rheinmetall MAN in 38 lahkih kolesnih vozil 4x4 oshkosh.
Gre za zametek srednje bataljonske bojne skupine, je na slovesnosti dejal obrambni minister Marjan Šarec.
Nove tovornjake 8x8 z roko za nakladanje je Slovenija od Nemčije prejela v okviru krožne menjave za 28 tankov M55S, ki jih je ministrstvo kot vojaško pomoč namenilo Ukrajini.
Osemnajst oshkoshev je predvidenih za enoto za specialno delovanje, 20 vozil pa za prihodnji bataljon.
Po besedah generalnega direktorja direktorata za logistiko Željka Kralja bo vojska v naslednjih dveh letih prevzela še dodatnih 84 oshkoshev, ki poleg osemkolesnikov predstavljajo glavno opremo, ki je nujna za izgradnjo obeh bataljonskih bojnih skupin.
Šarec: Nova tovorna vozila 8 x 8 bodo tudi za civilno rabo https://t.co/a60Omu9hHi
— Ministrstvo za obrambo RS (@MO_RS) December 13, 2022
Skupno bo ministrstvo za obrambo na podlagi doslej podpisanih pogodb prejelo 129 vozil oshkosh, sedem od njih kot donacijo vlade ZDA.
En oshkosh stane milijon evrov z vključenim DDV.
Da v SV ob izvajanju prevozov ne bodo popolnoma pozabili na rokovanje z orožjem pa bodo poskrbele nekatere nove investicije.
Minister @sarecmarjan ob predaji vozil @Slovenskavojska: "Nove zmogljivosti SV bodo pomembno vplivale na postopno izgradnjo obeh bataljonskih bojnih skupin, obenem pa bodo ta logistična vozila v veliko pomoč pri naravnih in drugih nesrečah oziroma v sistemu zaščite in reševanja." pic.twitter.com/v6XfU3AT7C
— Ministrstvo za obrambo RS (@MO_RS) December 13, 2022
Obrambno ministrstvo namreč izvaja investicije na dveh streliščih in posodablja deset poslopij v Vojašnici Edvarda Peperka, kjer v naslednjem letu načrtuje še gradnjo treh večjih garaž, v katerih bodo nastanjena taktična tovorna vozila in osemkolesni oklepniki.
Skupna vrednost infrastrukturnih naložb znaša nekaj manj kot 50 milijonov evrov, so pojasnili.
Na omenjenem strelišču sicer prilagajajo infrastrukturo novim tarčnim sistemom.
Obrambno ministrstvo je trenutno tudi v fazi pridobivanja gradbenega dovoljenja za novo strelišče v Apačah, ki bo omogočalo streljanje z oborožitvijo v kalibrih velikosti do 12,7 milimetra.
Investicijski program za ta namen predvideva devet milijonov evrov.
Najbrž smo jih kupli, še s Toninovo pogodbo. Sam zgodbice morjo obrnit in lagat. Za javnost nikoli ne razkrijejo pravega finančnega stanja niti namena
— (@jansa_dior) December 13, 2022
V Vojašnici Edvarda Peperka pa poteka celovita energetska sanacija in notranja prenova petih objektov in treh večjih garažnih objektov.
Vrednost investicije je 11,83 milijona evrov, končana pa bo v naslednjem letu.