sobota, 08. februar 2025 leto 30 / št. 039
Svetovni rekord: Ruski S-400 sestrelil ukrajinskega lovca z razdalje 150 kilometrov, Poljska že pošilja nove »tarče«
![Svetovni rekord: Ruski S-400 sestrelil ukrajinskega lovca z razdalje 150 kilometrov, Poljska že pošilja nove »tarče«](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/s-400-izstrelitev.jpg?itok=NiYkoJb-)
»nn«
Po poročanju ukrajinskih in ruskih virov je bilo nad Ukrajino bilo 25. februarja prvič s sistemom S-400 sestreljeno letalo Su-27 ukrajinskih oboroženih sil. Raketa je poletela iz Belorusije in zadela 150 kilometrov oddaljeno ukrajinsko letalo.
S tem so protiletalske sile Rusije postavile nov svetovni rekord pri daljavi sestreljevanja letal.
Pilot je bil legendarni ukrajinski polkovnik Oleksandr Oksančenko, ki je bil dobro znan po svojih nastopih na letalskih predstavah.
Bil je upokojen, vendar se je ob napadu Rusije na Ukrajino demobiliziral in vrnil v vojaško službo.
Zdaj je na žalost mrtev in posthumno odlikovan z medaljo heroja Ukrajine.
Colonel Oleksandr “Grey Wolf” Oksanchenko came out of retirement to defend Ukraine when Russia commenced its invasion. On 25 February he was KIA after being shot down by a Russian S-400 air defence system. pic.twitter.com/Qa1Ch2moCj
— Dr Peter Caddick-Adams #StandwithUkraine (@militaryhistori) March 2, 2022
Po navedbi virov, ki so blizu ruskim je bil system S-400 uporabljen le v prvih dveh dnevih po operaciji.
Takoj, ko so iz Belorusine in Rusije v ukrajinski zračni prostor vstopila ruska letala pa so zračno obrambo večinoma prevzeli drugi sistemi.
Zelo verjetno je, da ga je Rusija samo želela preizkusiti v resničnem svetu.
Medtem je ukrajinskih letal na nebu Ukrajine že skoraj zmanjkalo. Prav zato je ukrajinski predsednik prosil članice zveze NATO, da naj mu dajo letala.
Članice zveze NATO so to najprej prepovedale, toda sedaj se je Poljska vendarle odločila, da za zelo ugodno zamenjavo – rabljenih ruskih MiG-ov 29 za ameriške F-16 – Ukrajini priskoči na pomoč.
Poljska bo Ukrajini prek ZDA poslala vseh svojih 28 lovskih letal MiG-29, je sporočilo poljsko zunanje ministrstvo.
Letala, sicer iz obdobja Sovjetske zveze, bodo zdaj prepeljali v ameriško zračno oporišče Ramstein v Nemčiji.
Poljska bo v zameno od ZDA prejela 28 bojnih letal F-16.
Poljska vlada je pozvala tudi druge zaveznice Nata, lastnice letal mig-29, naj ravnajo na enak način.
UKR Air Force Su-27 jet near Kiev was shot down by Russian S400 from Belarus — 150KM away; setting a world record. The pilot was Ukraine’s legendary Colonel Oleksandr Oksanchenko who was well known for his airshow performances.— now dead & awarded title of hero of Ukraine.
— ASB News / MILITARY〽️ (@ASBMilitary) March 6, 2022
Ukrajina naj si namreč želi zlasti letal ruske izdelave, saj njeni piloti z njimi že znajo upravljati.
Ukrajina naj bi sicer po nekaterih podatkih skupno od članic EU-ja prejela 70 vojaških letal - 30 od Bolgarije, 12 od Slovaške in 28 od Poljske.
V tem primeru je zelo verjetno, da bodo ruski sistemi S-400 znova aktivni.
![Thaad in S-400 Thaad in S-400](https://insajder.com/sites/default/files/protiraketni_scit_rakete.jpg)
Rusija je tudi opozorila države, ki bi Ukrajini dale svoja letališča v uporabo, da bodo s tem postale vpletena stran v spopadu.
Ta že zavrnjena ideja se je sedaj vrnila v obliki ideje o omejeni coni, ki naj bi varovala le humanitarne koridorje v Ukrajini.
Podpira jo 27 intelektualcev - ki seveda niso obrambni strokovjaki...
The idea that we need a "humanitarian no-fly zone" to stop Russia from massacring civilians in Ukraine is insane.
— Clint Ehrlich (@ClintEhrlich) March 8, 2022
If Russia wanted to commit genocide, it could just do it with its infantry and artillery. https://t.co/liASUlqxtV
Vzpostavitev območja prepovedi preletov podpira 74 odstotkov Američanov - ne da bi se seveda zavedali posledic te odločitve.
74% of Americans support a No Fly Zone, according to new Reuters poll. This is what you get when only one fervent narrative is pumped out 24/7, dissent is stigmatized, and Zelensky -- the chief lobbyist for a NFZ -- is lionized as the modern day Churchill https://t.co/9sCjFrDMPM
— Michael Tracey (@mtracey) March 7, 2022
Pri tem že primer sestrelitve iz razdalje 150 kilometrov kaže, kje je pravi problem pri vzpostavitvi cone prepovedi preletov, ki jo še vedno zagovarjajo Janez Janša, Volodomir Zelenski in še nekateri skrajno neodgovorni politiki in novinarji.
Ruski sistemi lahko namreč delujejo iz same Rusije ali Belorusije in uničujejo letala nad Ukrajino.
Da bi bila v Ukrajino poslana poljska in druga letala vsaj delno zaščitena, bi bilo ob uveljavljanju cone potrebno napadati sisteme S-400 v Rusiji in Belorusiji.
To pa seveda pomeni vsesplošno, tretjo svetovno vojno in uporabo termonuklearnega orožja.
This illustrates why a "no-fly zone" = bombing Russia and Belarus.
— Clint Ehrlich (@ClintEhrlich) March 7, 2022
The range of the S-400 air-defense system means it can reach deep into Ukrainian airspace from over the border.
There's no way to protect U.S. fighters in Ukraine without attacking the Russian homeland. https://t.co/L6rLQfdu86
V taki vojni pa bi bili vsi poraženi.
Medtem se situacija na terenu počasi, a zagotovo spreminja.
Vse več Ukrajine je okupirane - ali osvobojene, odvisno od zornega kota strani v spopadu.
In tudi Rusiji naklonjeni mediji in viri dvomijo, da bi bili evropski voditelji tako neracionalni, da bi zaradi tega sprožili tretjo svetovno vojno.
S-400 is stunning. Would make mince meat of any European jets thinking of entering Ukraine. European leadership is dumb, but not suicidal. pic.twitter.com/ia4ftGMBoR
— The Chud of Kiev (@_x45d) March 7, 2022
Še sreča, da EU ne vodi slovenski predsednik vlade. Ker to bi bil res konec sveta...
Ruski sistem S-400 je sicer podoben ameriškemu THAAD.
Po navedbah ameriških avtorjev je osnovna prednost Triumfa pred sistemom THAAD horizontalni domet njegove rakete.
Ruska raketa 40N6E lahko prestreže sovražnikov cilj na razdalji do 400 km, medtem ko je pri ameriškem sistemu ta omejena na 200 km.
Poleg tega lahko lansirna enota Triumf izstreli rakete v radiju 360°, medtem ko je THAAD omejen le na 90° po horizontali in 60° po vertikali.
Razlikujeta se tudi po zmožnostih radarsko-opazovalne postaje: tista v sistemu THAAD lahko odkrije cilj na razdalji do 1000 km, medtem ko ruski radar pokrije le razdaljo 600 km.
Sistema imata tudi precej različno ceno. Ameriški sistem je hudo draga igračka, saj zgolj ena baterija tega sistema, sestavljena iz 6 lansirnih enot s 48 prestreznimi raketami, stane vrtoglavih 2,3 milijarde dolarjev.
K tej ceni je treba prišteti še 574 milijonov za radar, brez katerega ta sistem ne more delovati.
Po drugi strani pa en cel divizion ruskega kompleksa S-400 Triumf z 8-10 lansirnimi enotami s skupno 32-40 raketami stane »le« okoli 500 milijonov dolarjev.
Je pa medtem zgodba z letali znova padla v vodo.
Pentagon je namreč sporočil Poljski, da je njena ideja o donaciji letal Ukrajini - neizvedljiva...
Toda tudi v NATO niso želeli sprejeti vročega kostanja v svoje roke.
Če bi pri sestrelitvi letal prišlo so spopada med piloti NATO zveze in Rusijo bi namreč to bilo znova zelo nevarno...