REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Študija: Kajenje svetovno gospodarstvo stalo 1300 milijard evrov

Študija: Kajenje svetovno gospodarstvo stalo 1300 milijard evrov

V študiji so strokovnjaki Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) in neprofitne organizacije American Cancer Society ugotovili, da je kajenje leta 2012 svetovno gospodarstvo stalo več kot 1300 milijard evrov. To je enako skoraj dvema odstotkoma svetovnega bruto domačega proizvoda, od tega skoraj 40 odstotkov bremena pade na države v razvoju.

Kar 395 milijard evrov je bilo v letu 2012 namenjenih za zdravstveno oskrbo in hospitalizacijo kadilcev ter posredne stroške, ki so jih povzročile s kajenjem povezane bolezni in smrti.

"Kajenje pomeni veliko breme za gospodarstvo po celem svetu, predvsem evropsko in severnoameriško, kjer je tobačna epidemija najbolj napredovala," so strokovnjaki zapisali v študiji, objavljeni v časniku Tobacco Control. "Ugotovitve opozarjajo na nujno potrebo, da države uvedejo močnejše ukrepe proti tobačnim izdelkom s ciljem zmanjšanja stroškov," so nadaljevali v študiji.

Avtorji trdijo, da gre za prvo študijo, ki obravnava tudi države s srednjimi in nižjimi prihodki, potem ko so se prejšnje študije osredotočale na bogatejše države, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Strokovnjaki so obdelali podatke iz 152 držav, ki skupaj predstavljajo 97 odstotkov vseh kadilcev na svetu. Vključili so tudi podatke Združenih narodov in Svetovne banke.

Bolezni, ki jih povzroča kajenje, predstavljajo 12 odstotkov oziroma 2,1 milijona vseh smrti med ljudmi, starimi med 30 in 69 let, največji delež predstavljajo Evropa in Amerike. Skoraj 40 odstotkov stroškov globalnega gospodarstva so povzročile države s srednjimi in nižjimi prihodki, četrtino Brazilija, Rusija, Indija in Kitajska. Kitajski kadilci sicer porabijo več kot tretjino vseh cigaret v svetu.

Strokovnjaki v študijo niso vključili podatkov o gospodarski škodi, ki jo povzročijo vdihovanje cigaretnega dima in nekadilske oblike uporabe tobaka, kot je na primer žvečenje tobaka, navaja AFP.

Uporaba tobaka je ena največjih javno-zdravstvenih groženj, s katerimi se sooča svet, menijo v WHO in dodajajo, da so davki na tobačne izdelke stroškovno najbolj učinkovito sredstvo. "Samo 33 držav, kjer živi 10 odstotkov svetovnega prebivalstva, je uvedlo tako visoke davke na tobačne izdelke, da tvorijo več kot 75 odstotkov prodajne cene," ob tem izpostavljajo v WHO.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek