sobota, 21. december 2024 leto 29 / št. 356
Strokovnjaki opozarjajo na zdravstvene posledice družbene neenakosti v Evropi
Evropska mreža zdravstvenih strokovnjakov je v pozivu, ki ga danes objavljajo v Bruslju, opozorila na zdravstvene posledice družbene neenakosti na stari celini. Kot so poudarili, zdravstvenih vprašanj odgovorni na evropski in nacionalnih ravneh ne bi smeli več obravnavati kot obstranskih.
Pobudnik poziva je neprofitno vseeveropsko partnersko združenje javnih služb EuroHealthNet, podpisala pa ga je tudi vrsta drugih civilno-družbenih organizacij, navaja nemška tiskovna agencija dpa.
Pričakovana življenjska doba se med članicami EU zelo razlikuje, izpostavljajo pri EuroHealthNet, ki se zanaša na podatke Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj. Otroci, ki so se leta 2014 rodili v Španiji, lahko v povprečju pričakujejo, da bodo dočakali 83,3 leta, tisti, ki so se rodili v Bolgariji, pa le 74,5 leta.
Tudi najbogatejših 20 odstotkov prebivalstva v Evropi svoje zdravstveno stanje ocenjuje boljše kot ga ocenjuje najrevnejših 20 odstotkov, kažejo podatki Eurostata.
Politika mora po mnenju podpisnikov zagotoviti, da bodo zapostavljene skupine, kot so migranti brez dokumentov ali Romi, imeli dostop do osnovne zdravstvene oskrbe. Omejitve ogrožajo javno zdravje, povzročajo stroške in krčijo temeljne pravice. Podpisniki poleg tega zahtevajo boljše izobraževanje na področju zdravja, še posebej med rizičnimi skupinami, in boljšo preventivo.
V pomoč pri spopadu z zdravstvenimi neenakostmi bi lahko bila tudi prepoved kajenja in najnižja določena cena alkohola.