ponedeljek, 28. april 2025 leto 30 / št. 118
Stop vladanju v stilu »Sončnega kralja«: Vlada umaknila predlog o 600 evrih dodatka za sodnike in tožilce

Vlada je iz zakonodajnega postopka umaknila predlog zakona o začasnem dodatku za sodnike in državne tožilce, čeprav je premier Robert Golob 10. januarja napovedal, da bodo do reforme plačnega sistema prejemali 600 evrov bruto dodatka.
Gre za presenečenje, ki ga tožilci in sodniki niso veseli, a pomeni dober preobrat za državo.
Gesta predsednika vlade, ki je sodnikom nenadoma ponudil 600 evrov bruto dodatka je v Sloveniji namreč sprožila pravi vihar protestov in zahtev različnih uslužbencev.
Bila je tudi zadnji žebelj v krsto »enotnega plačnega sistema«, mnogi pa so bili osupli tudi nad dejstvom, da si je predsednik vlade upal samo določene javne zaposlene izpostaviti in posebej nagraditi.
To je sprožilo proteste. Izkazalo se je, da se vprašanje plač ne da urejati z ad hoc potezami.
Mislim,da delate napako. S tem,ko so sodniki in njihovi preiskovalci preobremenjeni in podplačani,se dela predvsem škoda ljudem,o čigar usodah se odločajo.
— Sandi Vešligaj (@PetiteCiel) February 2, 2023
Očitno je postalo, da je bila poteza predsednika vlade, čeprav dobronamerna in zaradi zaostajanja plač sodnikov v osnovi upravičena – tudi nepremišljena in neustavna.
Bila je nedomišljena. Namesto da bi se urejale plače vseh javnih uslužbencev istočasno, so bili posebej izpostavljeni kot bolj enaki - sodniki in tožilci.
Med ljudmi je seveda završalo. Upravičeno...
Sodniki so dobili obljubo ....evrov pa ne ....
— Marjan (@Marjan34579144) February 2, 2023
Posledice smo videli tudi včeraj, ob protestu pred parlamentom, ki jih doslej na tem mestu v takšnem številu še nismo videli – upokojencev.
Kdo pozna? pic.twitter.com/eWS54XRutx
— Jože (@JoeVantur) February 1, 2023
Sedaj pa je sledil korak, ki kaže, da v tej državi o vsem vendarle ne more odločati en človek, pa čeprav predsednik vlade z izjemno veliko podporo volivcev.
In da se bodo plače določale na urejen in bolj transparenten način. In to je dobro.

Vlada je nato besedilo predloga zakona po več obravnavah določila na dopisni seji na začetku tega tedna.
In ga poslala v obravnavo DZ-ja po nujnem postopku.
Toda na današnji novinarski konferenci pa je ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan potrdila, da je vlada na seji sklenila, da iz zakonodajnega postopka za zdaj umakne predlog zakona o začasnem dodatku za sodnike in tožilce.
ko na čelo črne črede gospodar pošlje ruparja je res jasno, za kako umazano politikantsko zgodbo gre spet tokrat:
— ciril brajer (@CiroBrajer) February 1, 2023
Upokojenci pred državnim zborom zahtevajo takojšen dvig pokojnin https://t.co/PK7CDABMfg
Kot je pojasnila, želijo v vladi predlog ponovno preučiti po nekaterih odprtih vprašanjih, na katera je ta teden opozorila zakonodajnopravna služba državnega zbora.
Glavni problem je, ker bi v obdobju izplačevanja spornih dodatkov lahko namreč plače pravosodnih funkcionarjev tako presegle plače najvišje uvrščenih funkcionarjev drugih vej oblasti, denimo plače predsednice republike, predsednika vlade, ministrov in predsednice DZ-ja.
Če sem prav razumel @24ur_com ,vlada je izračunala da bi nekateri sodniki dobili več kot dobi PV in PR...nevoščljivosti ni videti konca...
— Matej Plevnik (@MatejPlevnik) February 2, 2023
Po ocenah, ki jih je sporočilo ministrstvo, bi zadevni dodatek prejemalo 1093 sodnikov in tožilcev.
Finančni učinek začasnega ukrepa pa je na letni ravni ocenjen na 9,1 milijona evrov.
Glede kritik organizatorjev včerajšnjega sklica protesta upokojencev imate mogoče v vsem prav in tudi, da je stranka SDS upokojence zlorabila. Vendar upokojenci pravijo: NI POMEBNO KAŠNE BARVE JE MAČKA, VAŽNO DA MIŠI LOVI! In v svoji nesreči imajo prav.
— Dd. Hh. (@Stavenskovrhski) February 2, 2023
V Slovenskem sodniškem društvu so se odzvali, da umik razumejo kot začasen zaplet, »saj je hitrost včasih slab zakonodajalec.«
V društvu državnih tožilcev so »presenečeni in hkrati razočarani« nad odločitvijo vlade, da umakne predlog zakona o začasnem dodatku za sodnike in državne tožilce iz zakonodajne procedure.
Pričakujejo, da je umik zgolj začasen in ga bo vlada v najkrajšem mogočem času vrnila v zakonodajni postopek.

Iz mnenja zakonodajno - pravne službe DZ-ja pa izhaja, da je predsednik vlade predlagal rešitev, ki je – neskladna z ustavo in odstopa od zakonodaje, ki ureja plače v javnem sektorju.
Je premier lagal ali pa je njegov optimizem presegel njegove sposobnosti?https://t.co/cm225IghsS
— Aleš Meden (@AlesMeden) February 2, 2023
Povedano preprosto – šele ko bo vprašanje plač v javnem sektorju urejeno z zakonom, si lahko sodniki in tožilci obetajo boljše plače.
Tudi sodniki in tožilci ne morejo – biti nad zakonom.
Zakonodajno-pravna služba DZ-ja je v svojem mnenju med drugim opozorila, da bi predlagana rešitev omogočila, da bi višina plače in dodatka dela pravosodnih funkcionarjev presegla višino plačnih razredov najvišje uvrščenih funkcionarjev drugih vej oblasti, tudi predsednice republike, vlade, ministrov, predsednice DZ-ja, predsednika in sodnikov ustavnega sodišča.

Vlada bi tako korenito posegla v veljavna razmerja in njihovo primerljivost, predlog zakona pa bi lahko bil sporen tudi z vidika načela delitve oblasti, so opozorili.
Ob zagotavljanju neodvisnosti sodstva pa je zakonodajno-pravna služba DZ-ja opozorila tudi na neustreznost ureditve trajanja dodatka.
Zakon namreč predvideva, da bi pravosodni funkcionarji dodatek prejemali do uveljavitve reforme plačnega sistema v javnem sektorju, vendar najdlje do konca leta 2023.
»Z določitvijo datuma, po katerem naj bi sodnikom in državnim tožilcem pravica do dodatka po tem zakonu v vsakem primeru prenehala, predlagana ureditev ne preprečuje oziroma celo predvideva, da se njihove plače – v odsotnosti sprejetja plačne reforme v predvidenem roku - ponovno znižajo,« je zakonodajno-pravna služba DZ-ja zapisala v mnenju.

Ob tem pa bi »predlagana rešitev predstavljala tudi pomemben pravnosistemski odstop od koncepta ureditve plač v zakonu o sistemu plač v javnem sektorju,« kar z drugimi besedami pomeni, da bi bili tožilci in sodniki privilegirani v primerjavi z nekaterimi drugimi uslužbenci.
Lahko bi celo rekli, da bi bili nad zakoni – in to seveda ne gre.
V teh dneh se pomojem se krave krohotajo:)
— Jurij Simac (@jurijsimac) February 2, 2023
"Happy end": Vlada umaknila predlog o 600 evrov dodatka k plačam sodnikov in tožilcev https://t.co/ecV2Gd4ZAO
Celoten zaplet očitno kaže, da je predsednik vlade predlagal ukrep, ki privilegira tožilce in sodnike, je nesistemski in ustavno sporen.
Vladanje v stilu »Sončnega kralja« je tako doživelo polom – kar pa ni slabo za Slovenijo kot pravno državo.
Sončni kralj Robert Golob je sicer doživel hladno prho, vladavina zakonov pa je rešena...
Protestirajo ravno proti Janševi reformi.
— JJ (@JJ13003305) February 1, 2023
Res so ovce, sami domoglupci.
Vse skupaj je seveda blamaža za vlado, a še vedno manjša od tistih v času prejšnje vlade.
Takrat so Janez Janša in njegova vladna ekipa namreč vladali kar z neustavnimi ukrepi in navkljub opozorilom o neustavnosti le-teh, kar Golobova vlada, kot kaže vsaj ta primer - vendarle ne počne.