REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Štiri tedne po volitvah danes ustanovno zasedanje bundestaga

Štiri tedne po volitvah danes ustanovno zasedanje bundestagaClemens Vasters, Wikimedia Commons/CC-BY-2.0

Štiri tedne po zveznih parlamentarnih volitvah v Nemčiji se bo danes na ustanovnem zasedanju zbral novi bundestag, v katerem bodo prvič v povojni Nemčiji sedeli skrajni desničarji. Na zasedanju bodo poslanci volili svojega predsednika in podpredsednike. Novi prvi mož bundestaga naj bi postal dosedanji finančni minister Wolfgang Schäuble.

V konservativni uniji krščanskih demokratov (CDU) in bavarske Krščansko socialne unije (CSU), ki imajo kot najmočnejša skupina v bundestagu pravico predlagati novega predsednika parlamenta, so že minuli teden za ta položaj soglasno predlagali dosedanjega finančnega ministra Schäubleja.

75-letni veteran nemške politike naj bi bil dovolj izkušen in obenem dovolj močna in spoštovana osebnost, da mu bo uspelo vzdrževati raven razprave v bundestagu, potem ko se je vanj na septembrskih volitvah prvič prebila skrajno desna stranka, Alternativa za Nemčijo (AfD). Danes se mu obeta potrditev, saj so mu podporo že napovedali tudi v nekaterih drugih strankah.

Kot napoveduje nemška tiskovna agencija dpa, bo danes zanimivo videti predvsem, kako se bodo odzvali poslanci AfD, če njihov kandidat za podpredsednika bundestaga Albrecht Glaser, znan po ostrih izjavah proti islamu in priseljencih, ne bo dobil potrebne večine.

Kot napoveduje nemška tiskovna agencija dpa, bo danes zanimivo videti predvsem, kako se bodo odzvali poslanci AfD, če njihov kandidat za podpredsednika bundestaga Albrecht Glaser, znan po ostrih izjavah proti islamu in priseljencih, ne bo dobil potrebne večine.

Zmaga na septembrskih volitvah je pripadla uniji CDU in CSU, ki pa je s približno 33 odstotki glasov utrpela hude izgube in zabeležila najslabši rezultat po letu 1949. Še hujši poraz poraz so doživeli socialdemokrati (SPD), ki so z zgolj 20 odstotki dosegli najslabši rezultat stranke v povojni Nemčiji in so takoj po objavi izidov napovedali umik v opozicijo.

Zaradi zapletenega volilnega sistema se število poslancev v Nemčiji spreminja, tokratni bundestag pa bo namesto dosedanjih 630 imel rekordnih 709 poslancev. Unija CDU/CSU jih bo imela 246, SPD 153, AfD 94, liberalci (FDP) 80, Levica 69 in Zeleni 67.

Koalicijska pogajanja od minulega tedna potekajo med CDU/CSU, FDP in Zelenimi, pritisk, da uspejo, pa je velik, saj se zdi t. i. jamajška koalicija glede na volilni izid in odločitev SPD za opozicijo bolj ali manj edina možnost.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek