REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Sporazum s Fidesom deli tako koalicijo kot sindikate

Sporazum s Fidesom deli tako koalicijo kot sindikateFIDES

Sporazum s Fidesom deli tako koalicijo kot sindikate. Čeprav je bilo predvideno, da bo vlada v četrtek obravnavala parafiran sporazum s Fidesom, pa očitno temu ne bo tako. Po besedah premierja Mira Cerarja naj se najprej sindikati dogovorijo med sabo. Dejstvo pa je, da tudi v vladi niso enotni pri podpori sporazuma, saj mu DeSUS in SD nasprotujeta.

Cerar je ob robu seje DZ dejal, da vlada ne more odločati o sporazumu, ki ga je ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc v torek parafirala s predsednikom zdravniškega sindikata Fides, dokler se sindikati ne dogovorijo med sabo.

Vodja ene od pogajalskih skupin sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je namreč ponovil, da bo s potrditvijo sporazuma na vladi konec dosedanjih pogajanj, sindikati se bodo sestali in opredelili nove zahteve. Takšen dogovor s Fidesom bi namreč po Štrukljevih besedah pomenil, da smo v dveh različnih državah, ko eni odpravljajo varčevalne ukrepe, ki so še iz časa najhujše krize, drugi pa si zvišujejo plače.

V Fidesu pa so po drugi strani poudarili, da ima posamezni sindikat po konvenciji Mednarodne organizacije dela pravico, da se pogaja in izpogaja. Po njihovem mnenju bi nekateri sindikati želeli določiti, kako in s kom bi se Fides smel pogajati. Po besedah predsednika Fidesa Konrada Kuštrina mu je vodja druge sindikalne pogajalske skupine Jakob Počivavšek zagotovil, da ne bo nasprotoval podpisu sporazuma.

Dejstvo pa je, da sporazumu nasprotujeta koalicijski DeSUS in SD. Podpredsednik DeSUS in poslanec Tomaž Gantar je sporazum ocenil za pomanjkljivega, zato ga ne podpirajo. Prav tako menijo, da sporazum ne prispeva k njihovemu zaupanju v delo ministrice, do katere imajo sicer veliko pričakovanj.

Tudi v SD vztrajajo, da sporazum ni sprejemljiv in ga zato na vladi ne bodo podprli. Po besedah predsednika stranke Dejana Židana namreč vsebina sporazuma ne sledi temu, kar so se v ponedeljek dogovorili na koaliciji. Ali bi morala ministrica za zdravje oditi s položaja, mora po Židanovih navedbah oceniti Cerar, ki pa "se je postavil na njeno stran". To po Židanovem mnenju ni pravilno.

SMC ima sicer v vladi dovolj ministrov, da bi lahko brez kolegov iz preostalih koalicijskih partneric potrdila sporazum. A Gantar meni, da to ne bi bilo dobro. Židan pa težko verjame, da bi vlada lahko sprejela sporazum, ki pomeni razkol z vsemi sindikati in kaže, da se rešuje status zdravnikov.

Cerar se je na izjavi koalicijskih partneric ostro odzval, saj da gredo njuna stališča v smer, ki ogroža zamrznjeno zdravniško stavko oz. gre v škodo bolnikov. Zato se mu zdi nujno, da vzdržujejo dialog s Fidesom in ohranjajo zamrznitev stavke, na drugi strani pa ohranijo dialog tudi z drugimi sindikati javnega sektorja, s katerimi morajo prav tako skleniti sporazum v dobro uporabnikov vseh javnih storitev.

Vseeno pa vlada očitno sporazuma še ne bo potrjevala v četrtek. Kakšne bodo posledice tega, v Fidesu za zdaj še ne morejo reči. "Predsednik vlade bo moral prevzeti odgovornost za svojo neodločnost," so zapisali na Twitterju.

Sicer pa Cerar od ministrice pričakuje, da bo v prihodnjih tednih izpolnila tudi druge zaveze, ki jih je dala predvsem glede zakonodajnih predlogov. V tej luči bo presojal tudi njeno delovanje, je napovedal.

Koalicijski partnerji namreč od ministrice kmalu pričakujejo predložitev predloga zakona o zdravstveni dejavnosti ter zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Če slednjega ne bo predložila do 12. decembra, v DeSUS pričakujejo, da bo premier ukrepal. Partnerji so večkrat izpostavili tudi pričakovanje, da bo še letos prišlo do skrajšanja čakalnih vrst v zdravstvu.

Kolar Celarčeva pa je danes v DZ znova poudarila, da dogovor ne posega v enotni plačni sistem javnega sektorja, kar so tudi razjasnili v torek na sestanku pri premierju. Tako trdi, da ni presegla pooblastil, ki ji jih je dala vlada, kar sta potrdila tudi ministrica za finance Mateja Vraničar Erman in minister za javno upravo Boris Koprivnikar.

"Vse je dokumentirano po vseh datumih, sklepih in gradivih vlade, ki jih je sprejemala v zvezi s pogajalskimi izhodišči, ki jih je dala meni in celotni vladni pogajalski skupini," je dejala. Židanu in drugim pa je zatrdila, da sporazum ne zvišuje standarda zdravnikov, pač pa bolnikov.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek