REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Slovenski požig Reichstaga: država ima dolžnost, da delovanje Levice in SD brani, ne pa prepove, kot zavaja Kovačič

Slovenski požig Reichstaga: država ima dolžnost, da delovanje Levice in SD brani, ne pa prepove, kot zavaja KovačičPožig Reichstaga na slovenski način, v režiji Janševe SDS. Vir: Twitter

Ustavno sodišče je napovedalo, da bo pobudo Vilija Kovačiča za oceno protiustavnosti delovanja Levice in Socialnih demokratov obravnavalo absolutno prednostno.

»Očitno se nas na desnici in še zlasti v SDS bojijo,« kot razlog za Kovačičevo pobudo navajajo v Levici.

»Nobena zdrava demokracija ne prepoveduje političnih strank,« poudarjajo v SD.

Aktivist Vili Kovačič, ki je po svojih stališčih še najbližje stranki SDS, je namreč na ustavno sodišče naslovil pobudo za oceno protiustavnosti delovanja strank Levica in SD.

Ustavno sodišče jo bo, kot je razbrati na njegovi spletni strani, obravnavalo absolutno prednostno.

Obe politični stranki je tudi pozvalo, da se do pobude opredelita.

Kovačič se je veliko ukvarjal že z drugim tirom. Tedaj še ni opazil, da sta v državi dve domnevno totalitarni stranki? Vir: Twitter

Toda Vili Kovačič očitno ne pozna ne slovenske ustave, ne mednarodnih pravnih aktov, ki Slovenijo obvezujejo, da delovanje strank Levica in SD – ščiti.

Država mora namreč ne le spoštovati uresničevanje svobode združevanja, ampak tudi aktivno ščititi politične stranke, poudarja na primer Beneška komisija v svojem mnenju o tem vprašanju.

Država mora ščititi politične stranke in posameznike ter njihovo svobodo združevanja pred vmešavanjem s strani nedržavnih akterjev, med drugim z zakonodajnimi sredstvi.

Zaščita mnenj in svoboda njihovega izražanja je eden od ciljev svobode zbiranja in združevanje, kot je določeno v členu 11. Evropske konvencije o človekovih pravicah.

To še toliko bolj velja za politične stranke.

To določajo tudi smernice Odbora OZN za človekove pravice o svobodi združevanja.

Spartakus - predhodnica KPD
Gibanje Spartakus, predhodnica Komunistične stranke Nemčije je bilo žrtev desničarskega terorja že takoj ob koncu prve svetovne vojne, ko so pripadniki Freikorpsa umorili Roso Luxemburg in Karla Liebknechta.

Kot je navedel Odbor OZN za človekove pravice, je »dolžnost države, da spoštuje, varuje in olajša uveljavljanje pravice do svobode združevanja«.

Kot je v več svojih sodbah navedlo Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP), morajo imeti člani strank možnost, da imajo sestanke, ne da bi se bali, da bodo podvrženi fizičnemu nasilju s strani nasprotnikov.

Še več, vsaka omejitev delovanja strank mora biti »nujna v demokratični skupnosti« ob tem pa še »proporcionalna« in »učinkovita.«

Omejitev se lahko izbere le, če z manj intruzivnimi sredstvi ni mogoče doseči istega cilja.

Prepoved politične stranke ali njena razpustitev je zato »zadnje sredstvo«, ki je lahko uporabljena le izjemoma.

Z drugimi besedami – država je dolžna ščititi Levico in SD pred poskusi onemogočanja s strani takšnih akterjev kot so Vili Kovačič in drugi, ki poskušajo uničiti politični pluralizem v državi.

Janša in izenačevanje desnice ter levice
Tudi Janez Janša pogosto izenačuje fašiste in antifašiste. Zelo manipulativno, prozorno - in neutemeljeno. Vir: Twitter

Omenjena poteza pa tudi lepo kaže, kdo je dejanski uničevalec demokracije v Sloveniji.

Leve satranke so se iz svoje zgodovine, ko včasih niso dovoljevale obstoja drugih strank nekaj očitno naučile.

Ne Levica in ne SD se ne zavzemata za ukinitev skrajno desnosučnih SDS, NSi ali SNS, kljub številnim potezam teh strank, ki spodkopavajo demokracijo.

To pa ne velja za pristaše SDS, ki se očitno aktivno trudijo prepovedati SD in Levico, na zelo podoben način, kot so v nacistični Nemčiji najprej prepovedali komunistične stranke, nato pa uvedli v diktaturo.

Kovačič ustavnemu sodišču torej predlaga, da prepove »protiustavno delovanje političnih strank Levica in SD.«

Kot razlog za to navaja njuno »izražanje naklonjenosti komunizmu, Zvezi komunistov, Titu, Kidriču in Kardelju ter simbolom komunizma in nacionalizaciji.«

Zastava nad Reichstagom
Požgani Reichstag so na koncu osvobodili - komunisti. Bo tako tudi v Sloveniji? Vir: Wikipedia

Toda komunisti v tej državi niso naredili samo marsikaj slabega, pač pa tudi marsikaj dobrega.

In dobrih stvari je seveda veliko, od boja proti okupatorju, boja za enakopravnost žensk, boja za enakopravne odnose v svetu in proti kolonializmu vse do utrjevanja pravnih in gospodarskih temeljev, na podlagi katerih je Slovenija lahko postala samostojna država.

In zato si ZKS, Tito, Kidrič, Kardelj in mnogi drugi seveda zaslužijo spoštovanje, pa čeprav danes ne podpiramo več njihovih idej o enostrankarstvu in organizaciji družbe.

Tito in Kardelj na Visu, načrtujeta zmago nad nacisti. Vir: Twitter

Vili Kovačič lahko to prizna ali ne – nobene pravice pa nima za poskuse omejevanja svobode govora in združevanja drugih, ki teh dosežkov ne želijo in ne bodo pozabili.

Povsem obratno, stranka SDS je tista, ki je prav v zadnjih dveh letih z vladanjem z neustavnimi odloki in številnimi ukrepi, ki so se izkazali za nezakonite rušila slovenski ustavni red.

Kovačič se sicer sklicuje na odločitev Evropskega sodišča za človekove pravice, ki je pritrdilo zavrnitvi registracije Komunistične partije Romunije, ker se ta ni distancirala od bivše komunistične stranke in komunizma.

»Stranki Levica in SD se nista distancirali od komunističnih strank totalitarnih režimov, ampak sta podporo načelom komunizma sami glasno izražali,« navaja Kovačič.

Dodaja še, da vsako odlašanje ustavnega sodišča predstavlja tveganje za demokracijo in za mir v Sloveniji.

Toda takšne trditve so neresne.

Ne le, da je bil »komunizem« v Romuniji bistveno drugačen od socializma v SFRJ, razlik je še več.

Povsem obratno, stranka SDS je tista, ki je prav v zadnjih dveh letih z vladanjem z neustavnimi odloki in številnimi ukrepi, ki so se izkazali za nezakonite rušila slovenski ustavni red.

Toda Vili Kovačič se ne zavzema za ukinitev SDS – ne, on bi ukinil stranki, ki sta na to ves čas opozarjali in tako aktivno branili slovenski ustavni red!

Tanja Fajon s kolegi poslanci na Triglavu Vir: Twitter
Vrednote, za katere se zavzema Tanja Fajon so vidne tudi na zastavi ob njej in dokazujejo nediskriminacijo. V stranki SDS pa so zatem razkuževali Triglav. Koga bi torej morali prepovedati? Vir: Twitter

Nataša Pirc Musar poudarja, da romunski in slovenski primer, ki ga navaja Vili Kovačič, nikakor nista primerljiva. V prvem so sodniki ESČP ugotavljali, ali lahko program romunske stranke ruši tamkajšnji ustavni red, njena ustanovitev pa je bila ustavljena že v fazi registracije.

Nasprotno pa je stranka SD registrirana že 30 let.

»Navedbe, da delovanje SD nasprotuje demokratični ureditvi, so povsem neutemeljene. Niti statut niti program Socialnih demokratov ne dovoljujeta dejanj totalitarne, ekstremistične ali celo teroristične narave, ki bi bila usmerjena k rušenju ustavnega reda Republike Slovenije,« izpostavlja Pirc Musarjeva.

»Iz samih vrednot stranke izhaja, da se zavzema za demokratično družbeno ureditev in s totalitarnimi režimi nima ničesar skupnega,« poudarja Nataša Pirc Musar.

Zato je seveda res, da gre v Kovačičevi pobudi zgolj za predvolilno diskreditacijo Levice in stranke SD, ki jo prek svojega satelita zvijačno izvaja največja vladna stranka SDS.

Je Levico potrebno ukiniti zaradi njenih utemeljenih kritik Janeza Janše? Je to 'demokracija', ki jo ponuja SDS - verbalni delikt in ukinjanje strank?

Tudi v dosedanjih sodnih odločbah na to temo je ustavno sodišče že odločilo, da za prepoved neke stranke ne zadošča, če neko združenje ne priznava ustavnega reda ali ga odklanja oziroma mu nasprotuje. Potrebno je aktivno nastopanje z namenom uničiti (odstraniti) veljavni ustavni red – in to z uporabo nasilja.

Gola kritika ni dovolj – pri čemer ni pomembno, ali je kritika stvarna in utemeljena. Dokazati je treba resno nevarnost ogrožanja temeljnih predpostavk svobodne demokratične družbe, je med drugim zapisalo ustavno sodišče.

V primeru Levice ali stranke SD pa teh elementov – ni nikjer.

Res - ali je Levico torej potrebno ukiniti zaradi njenih utemeljenih kritik Janeza Janše?

Je to demokracija, ki jo ponuja SDS - verbalni delikt in ukinjanje opozicijskih strank?

Viliju Kovačiču očitno med dokazi manjka to, kar so si leta 1933 priskrbeli idejni vzorniki stranke SDS.

Luka Mesec in Janez Janša
Je Levico potrebno ukiniti zaradi njenih utemeljenih kritik Janeza Janše? Je to demokracija, ki jo ponuja SDS - verbalni delikt in ukinjanje strank? Vir: Twitter

Hitler se je 30. januarja 1933 kot kancler zavihtel na oblast, kmalu zatem pa je prišlo do požiga nemškega parlamenta, Reichstaga.

Za požig so obtožili Marinusa van der Lubbeja, ki je bil decembra 1933 zaradi veleizdaje in požiga obsojen na smrt ter pozneje usmrčen.

Nacisti so nemški parlament zaničevali, jurišne enote SA Nacionalsocialistične delavske stranke (NSDAP) pa so že začele ustrahovati opozicijske sile.

Zveni znano?

Požig Reichstaga so nacisti izkoristili za to, da so izdali krizne uredbe, naperjene proti »komunistični vstaji.« Takoj so odpravili temeljne državljanske pravice.

Požig Reichstaga so nacisti izkoristili za to, da so izdali krizne uredbe, naperjene proti »komunistični vstaji.« Takoj so odpravili temeljne državljanske pravice.

Židje so postali tujci znotraj lastne države. Z uvedbo zakona o posebnih pooblastilih je Nemčija dokončno postala diktatura.

Številni zgodovinarji so kljub temu ostali prepričani, da je bil van der Lubbe le grešni kozel in da so nacisti sami požgali Reichstag, da bi si olajšali pot do absolutne oblasti v državi.

Nekaj podobnega želita s požigom Levice in SD pred ustavnim sodiščem storiti tudi Vili Kovačič in SDS.

Različne medijske bombice, ki jih te dni v javnost mečejo podporniki Janševe vlade pa so ob tem očitno samo dimna zavesa za resničen problem - razprodajo Slovenije, v katero na področju turizma in medijev prodirajo lovke tajkunskega kapitala iz Madžarske, tesno povezane z Viktorjem Orbánom.

S to pobudo Kovačič ne želi ubraniti demokracje pred totalitarizmom - nasprotno, s poskusom prepovedi dveh pomembnih strank izvaja požig slovenskega Reichstaga in poskuša škodovati slovenski demokraciji.

Očitno je, da mentorje Kovačiča v SDS zelo strah volje ljudstva.

Različne medijske bombice, ki jih te dni v javnost mečejo podporniki Janševe vlade pa so ob tem očitno samo dimna zavesa za resničen problem - razprodajo Slovenije, v katero na področju turizma in medijev prodirajo lovke tajkunskega kapitala iz Madžarske, tesno povezane z Viktorjem Orbánom.

Prav to ugotavlja tudi zadnja štidije IPI-ja, mednarodnega novinarskega inštituta.

Zato bo Kovačičeva pobuda najbrž končala tam, kjer bi morala – na smetišču zgodovine.

Če ne, pa bi bila prepoved Levice in stranke SD prvi korak, ki bi Slovenijo spremenil v pravo diktaturo.

In tega si ustavno sodišče seveda ne bi smelo privoščiti, še manj pa dovoliti.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek