REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Slovenski novinarji bojazljivo tiho, Evropska federacija novinarjev pa: Boj proti dezinformacijam s cenzuro je napaka!

Slovenski novinarji bojazljivo tiho, Evropska federacija novinarjev pa: Boj proti dezinformacijam s cenzuro je napaka!RT, na udaru cenzure v državah članicah Evropske unije. Vir: Twitter
Najprej je treba vedeti, da regulacija medijev ne sodi v pristojnost Evropske unije. Gospa von der Leynova je napovedala ukrep, za katerega nima pooblastil.

Slovenske novinarje je Janševa vlada očitno uspela stisniti v kot in razkrila njihovo kolektivno bojazljivost in vdanost oblastem, kadar jih le-te uspejo zaslepiti z »nacionalnim interesom«, »obrambo vrednosti EU« ali kakšnim drugim zveličavnim ciljem, v imenu katerega oblasti držav Zahoda teptajo pravice ljudi.

Z vojnim hujskaštvom proti Rusiji in stereotipi jih je vlada Janeza Janše očitno prepričala, da je prav, da države Evropske unije zaradi nasprotovanja ruskemu napadu na Ukrajino prepovejo tudi delovanje celotnih televizijskih kanalov tujih hiš, češ da gre za propagando.

Zato so bili v dveh slovenskih društvih – Društvu novinarjev Slovenije in Združenju novinarjev in publicistov – ob tem omejevanju svobode javne besede, ki je v Sloveniji brez presedana, povsem tiho. Do včeraj.

Pet dni so v Društvu novinarjev molčali, v ZNP pa molčijo še naprej.

EFJ - Sputnik
EFJ graja boj EU proti dezinformacijam s cenzuro Sputnika. Vir: Posnetek zaslona

V ZNP so nekoč bili zmožni opaziti zgolj pritiske na Jožeta Možino - in od tedaj nič več.

Slovensko Društvo novinarjev Slovenije (DNS) pa je šele v odzivu na vprašanja MMC RTV SLO včeraj odgovorilo, da se pridružuje mnenju EFJ.

Evropska federacija novinarjev (EFJ) se je namreč odzvala že takoj po prepovedi ruskih kanalov v okviru EU, 1. marca.

»Regulacija medijev je v pristojnosti držav, zato je po mnenju Evropske zveze novinarjev, ki se mu pridružujemo, pravna podlaga EU-ja za podeljevanje ali odvzem licenc za oddajanje vprašljiva,« so zapisali v DNS.

Bi v primeru, če se ne bi odzvala EFJ - molčali še naprej? Nimajo svojega mnenja? Očitno res ne.

Dodali so še, da »cenzura ni pravi način za boj proti dezinformacijam in propagandi,« ker ima »evropska demokracija svoje temelje prav v svobodi izražanja«.

Vendar omenjenega stališča ni med objavami na njihovi spletni strani.

Skratka, šele na novinarsko vprašanje kolegov iz RTV SLO in ne samoiniciativno so se v Društvu novinarjev Slovenije odzvali tako, da so se pridružili izjavi Evropske federacije novinarjev, hkrati pa tega stališča nikjer niso objavili na straneh društva.

Obenem pa so izjavo za MMC RTV SLO podali šele štiri dni zatem, ko so 1. marca svoje stališče proti cenzuri tuji novinarji že objavili prek Evropskega združenja novinarjev.

Bi v primeru, če se ne bi odzvala EFJ - molčali še naprej? Nimajo svojega mnenja?

Očitno res ne.

Gre pa za eklatanten primer posega v svobodo govora, za splošno in nediskriminatorno cenzuro in prepoved delovanja medijev zaradi porekla kapitala ali ustanovitelja, kar bi bilo potrebno takoj obsoditi kot zgrešeno.

Slovenski novinarji si ruskih medijev niso upali braniti prej, morda v strahu pred etiketiranjem, češ da so »ruski propagandisti« s strani agresivnih in primitivnih politikov.

Med najbolj glasne sodijo seveda Janez Janša in njegovi pristaši iz stranke SDS.

S tem so v DNS dokazali, da jih je strah pogroma s strani oblasti in javnega blatenja.

To pa je zelo slabo za ugled novinarskega poklica. Novinarji bi namreč morali pred oblastjo nastopati odločno in samostojno in jim po potrebi nasprotovati.

Ne bi se smeli udinjati niti večinskemu javnemu mnenju - kot v tem primeru.

RT
Evropska komisija je ukinila kanale RT in Sputnik, čeprav za to nima pristojnosti. Kaj nam to pove o stanju evropske demokracije? Vir: Twitter, posnetek zaslona

Tudi ob napadih na nekatere novinarje, ki jih Janševa oblast etiketira kot notranje sovražnike ali celo za Putinove lutke, je iz javnih objav DNS-ja, ki jih podpisuje Špela Stare razvidno, da se ostali novinarji skrivajo za frazarjenjem in floskulami, namesto da bi kolege branili.

In ko direktor razvpitega vladnega UKOM-a Uroš Urbanija osebno napade novinarja Edvarda Žitnika in Borisa Vaseva, ju označi kot lažnivca in celo kot podpornika ruske vojske ter propagandista, novinarji same RTV SLO in tudi DNS na to odgovarjajo s pavšalnimi sporočili za javnost.

To seveda še zdaleč ni dovolj.

Napad na konkrtno osebo zahteva tudi obrambo konkretne osebe, ne pa frazarjenje, ki ga izvaja novinarska smetana v omenjenih organizacijah.

Ob napadih na nekatere novinarje, ki jih Janševa oblast etiketira kot notranje sovražnike je iz javnih objav DNS-ja, ki jih podpisuje Špela Stare razvidno, da se ostali novinarji skrivajo za frazarjenjem in floskulami, namesto da bi kolege branili.

Potrebno bi bilo seveda še kaj več – od protestov do kazenskih ovadb na račun tistih, ki ogrožajo delo novinarjev. Pa se ne zgodi nič.

Povsem drugače pa ravnajo novinarji v državah t. i. jedrne Evropske unije.

Potem ko je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen v nedeljo sporočila, da bosta ruska medija, televizija RT (Russia Today) in Sputnik prepovedana v EU je Evropska zveza novinarjev opozorila na negativne učinke »spirale cenzure na svobodo izražanja v Evropi.«

»Prepovedali bomo medijski stroj Kremlja v EU. Državni podjetji Russia Today in Sputnik ter njuni hčerinski družbi ne bosta več mogla širiti svojih laži za opravičevanje Putinove vojne,« je dejala Ursula von der Leyen.

»Razvijamo orodja za prepoved njihovih strupenih in škodljivih dezinformacij v Evropi,« je dodala, ne da bi pojasnila, zakaj sploh gre.

RTV Slovenija - splošni protesti na konkretne napade
RTV Slovenija - splošni protesti na konkretne napade. Vir: Posnetek zaslona

Generalni sekretar Evropske federacije novinarjev Ricardo Gutiérrez je izrazil presenečenje nad objavo von der Leynove: »Najprej je treba vedeti, da regulacija medijev ne sodi v pristojnost Evropske unije. Gospa von der Leyen je napovedala ukrep, za katerega nima pooblastil. EU nima pravice do podelitve ali odvzema dovoljenj za radiodifuzijo. To je izključna pristojnost držav.«

»Drugič, popolno zaprtje medijev se mi ne zdi najboljši način za boj proti dezinformacijam ali propagandi,« je opozoril Gutiérrez.

Direktor UKOM-a Uroš Urbanija osebno napade novinarja Edvarda Žitnika in Borisa Vaseva, ju označi kot lažnivca in celo kot podpornika ruske vojske in propagandista, toda novinarji RTV SLO in DNS na to 'odgovarjajo' s pavšalnimi sporočili za javnost.

»To dejanje cenzure ima lahko popolnoma kontraproduktiven učinek na državljane, ki spremljajo prepovedane medije. Po našem mnenju je vedno bolje nasprotovati dezinformaciji propagandnih ali domnevno propagandnih medijev z razkrivanjem njihovih dejanskih napak ali slabega novinarstva, izkazovanjem njihove finančne ali operativne neodvisnosti, poudarjanjem lojalnosti državnim interesom in zanemarjanjem javnega interesa,« je poudaril Gutiérrez.

EFJ opozarja na sodno prakso Evropskega sodišča za človekove pravice, ki pravi, da je prepoved medijev resno dejanje, ki mora temeljiti na trdnih pravnih podlagah in objektivnih elementih, da bi se izognili samovolji.

»Izziv za demokracije je boj proti dezinformacijam ob ohranjanju svobode izražanja je opozoril Gutiérrez.

EFJ izpostavlja, da bi bilo treba dati prednost drugim strategijam: povečanju podpore neodvisnemu novinarstvu, krepitvi uredniške neodvisnosti, krepitvi družbenega statusa novinarjev, spodbujanju poklicne etike prek neodvisnih novinarskih svetov, spodbujanju pluralizma medijev, spodbujanju medijske pismenosti za vse...

Žižek in RT
Na RT-ju je pogosto gostoval tudi slovenski filozof Slavoj Žižek, ki je kritiziral cenzuro tega medija. Toda slovenski novinarji si teh medijev ne upajo braniti v strahu pred etiketiranjem s strani vladnikov in njihovih oprod, češ da so »ruski propagandisti«. Vir: Twitter

»Pravo zdravilo za dezinformacije ni prepoved medijev, ampak spodbujanje živahnega, pluralističnega, profesionalnega, etičnega in trajnostnega medijskega ekosistema, popolnoma neodvisnega od tistih na oblasti,« poudarja generalni sekretar Evropske federacije novinarjev.

»Tveganje cenzurne politike je tudi verjetnost maščevanja, kar smo videli pri prepovedi DW v Rusiji kot odgovor na prepoved RT v Nemčiji. Rezultat tega stopnjevanja je osiromašenje medijskega pluralizma v Rusiji. Državljani so izgubili pravico do dostopa do informacij, ki jih posreduje DW. To je žalostno,« je sklenil Gutiérrez.

Ni dvoma, da je evropska politika cenzure ruskim oblastem zgolj koristila.

Takoj so prepovedali vse tuje medije.

Tako pa bodo državljani Rusije še slabše obveščeni o posledicah vojne v Ukrajini.

Istočasno pa so zahvaljujoč sporni odločitvi von der Leynove in drugih veljakov EU o prepovedi ruskih kanalov - gledalcem v zahodnem delu Evrope prikrite informacije, s katerimi bi lahko razkrinkali in prepoznali dezinformacije v svojih državah.

Tako bomo na izgubi vsi – predvsem po zaslugi držav EU, ki so prve, nepremišljeno in nespametno uvedle splošno cenzuro ruskih medijev.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek