REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Slovenija v Afganistanu za opremljanje talibanov zapravila preko 80 milijonov evrov – za dve novi infekcijski kliniki!

Slovenija v Afganistanu za opremljanje talibanov zapravila preko 80 milijonov evrov – za dve novi infekcijski kliniki!Evri zapravljeni v Afganistanu. Vir: Twitter

Propad misije zveze NATO v Afganistanu je sprožil tudi številne jezne odzive v različnih državah, ki so sodelovale v misiji.

V Črni gori, ki je šele nedavno postala članica zveze NATO so presunjeni izračunali, da je država v »nesmiselni misiji v desetih letih porabila 20 milijonov evrov,« torej okoli dva milijona evrov letno.

V tem času je sicer iz Črne gore v Afganistan in operacijo ISAF odšlo tudi 577 vojakov.

Verjetno so se kaj tudi naučili, toda ta šola je bila izjemno draga, saj so na koncu doživeli fiasko.

Namesto izgradnje dveh klinik pa je Slovenija, kot je videti, le dobro oborožila in opremila talibane ter si s sodelovanju v največji izgubljeni vojni zveze NATO zapravila še ugled. 

»Ko Črna gora povleče črto pod to operacijo, potem vidimo, da je saldo takšen, da je država letno porabila po dva milijona evra iz proračuna in denarja davkoplačevalcev Črne gore za sodelovanje v tej nesmiselni operaciji. Potrebno se je samo zamisliti, koliko bi lahko za ta neuspešno porabljen denar lahko zgradili bolnišnic in šol po Črni gori,« je te dni dejal poslanec Demokratične fronte Dejan Vučurović, poroča podgoriški portal CdM.

Nekaj podobnega pa velja tudi za Slovensko vojsko.

Nekdanji poslanec Franco Juri je leta 2010 pred odhodom v Afganistan 14. kontingenta Slovenske vojske, ki je prevzel lastno skupino za urjenje afganistanskih vojakov (v kontingentu je bilo 90 pripadnikov) navedel oceno, da naj bi ena »rotacija« stala Slovenijo okoli 3 milijone evrov, letno torej okoli šest milijonov evrov.

Slovenija je v Afganistanu sicer sodelovala že od leta 2002; takrat je afganistanski vojski donirala orožje.

Slovenska vojska je tedaj na drugo največje transportno letalo na svetu Antonov AN 124 natovorila 10.000 avtomatskih pušk kalibra 7,62 milimetra in dva milijona kosov ustreznega streliva, kot donacijo Afganistanski nacionalni armadi.

Poraz okupatorjev (desno), zmaga talibanov (levo) v Afganistanu
Poraz okupatorjev (desno), zmaga talibanov (levo) v Afganistanu. Vir: Twitter

»Slovenija, kjer omenjeno orožje ni več v operativni uporabi, želi na ta način prispevati k stabilizaciji razmer v Afganistanu«, so ob natovarjanju orožja pojasnili predstavniki ministrstva za obrambo.

Samo puške naj bi bile vredne preko 3,7 milijona evrov, vsa oprema pa nekje okoli 278 milijonov tolarjev.

Prvi slovenski vojaki pa so v Afganistan odšli leta 2004.

Obseg vojaških kontingentov se je stalno spreminjal, povprečno pa je bilo v misijah preko 70 pripadnikov SV.

Zadnji, 21. kontingent SV v silah ISAF, se je v Slovenijo vrnil 25. decembra 2014.

V Afganistan je k miru največ pripadnikov Slovenske vojske prispevalo leta 2011 (v dveh izmenah skupaj 179), do danes je bilo v obe operaciji skupaj napotenih skoraj 1400 pripadnic in pripadnikov SV.

Poleg tega je Republika Slovenija sodelovala oz. še vedno sodeluje s civilnimi strokovnjaki, donirala pa je kar nekaj tehnične opreme za civilne namene, pa tudi sredstva tako za humanitarne namene kot tudi za potrebe opremljanja in usposabljanja regularne afganistanske vojske, ki se je do 15. avgusta v nekaj tednih dobesedno sesula pred napadi talibanov.

Slovenski vojak v Afganistanu - s kažipoti do slovenskih mest...
Slovenski vojak v Afganistanu (levo) - s kažipoti do slovenskih mest... Vir: Twitter

Leta 2013 so bili objavljeni okvirni stroški misije v Afganistanu po letu 2014, ki kažejo, da naj bi misija na letni ravni stala okoli 4,3 milijarde evrov, kar bi za Slovenijo pomenilo od milijona evrov do 1,5 milijona evrov na leto.

Če nas je ta misija – po najbolj ugodnem izračunu, ki ne vključuje še raznih dodatnih stroškov in izgub - torej med leti 2004 in 2014 stala nekje okoli 60 milijonov evrov, potem je verjetno točna ocena, da je Slovenija v Afganistanu skupaj z donacijami porabila okoli 80 milijonov evrov.

UKC Ljubljana in Janez Poklukar, ki mu denar očitno pada z neba
UKC Ljubljana in zdravstveni minister Janez Poklukar. Vir: Twitter

V Levici so izračunali, da bi za 780 milijonov evrov namenjenih za oboroževanje, (kjer želi vlada 408 milijonov evrov zapraviti samo za 100 dodatnih oklepnikov 8x8 in 4x4) lahko v povprečju na vsakih 32 oklepnikov uredili novo infekcijsko kliniko - namesto obstoječe bolnišnice, ki životari v 120 let stari zgradbi in kjer že leta pacienti spijo na hodnikih, ker jim manjka primernih prostorov.

Če bi Slovenija denar zapravljen v Afganistanu namenila zdravstvu, bi po istih kriterijih zagotovo za 80 milijonov evrov lahko dobili eno sodobno ali celo 2 infekcijski kliniki.

Cena gradnje nove infekcijske klinike je namreč že določena na okoli 38 milijonov evrov.

Namesto izgradnje dveh klinik pa je Slovenija, kot je videti, le dobro oborožila in opremila talibane ter si s sodelovanju v največji izgubljeni vojni zveze NATO zapravila še ugled.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek