sreda, 05. februar 2025 leto 30 / št. 036
Slovenija in Nemčija si nasprotujeta, Scholz opozarja: Uvedba cenovne kapice lahko privede do zmanjšanja dobave plina!
Politična odločitev o omejitvi cen energije je vedno polna tveganja in bi lahko privedla do zmanjšanja dobave plina Evropi, je v četrtkovem govoru v Bundestagu dejal nemški kancler Olaf Scholz.
»Zelo natančno preučujemo predloge Evropske komisije. Politično postavljena cenovna meja vedno nosi tveganje, da bodo proizvajalci svoj plin prodali drugam, Evropejci pa na koncu ne bomo imeli več plina, ampak vse manj,« je opozoril.
»V tem smislu bi morala Evropska unija svoje delovanje tesno usklajevati z drugimi državami porabnicami plina, kot sta Japonska in Južna Koreja, da ne pademo v medsebojno konkurenco. Hkrati se pogovarjamo tudi z drugimi proizvajalci o cenovnem ujemanju,« je dejal Scholz.
45.8% - record industrial inflation in Germany since 1949
— East West Group (@MoneyMasterGuru) October 21, 2022
"Thank You, USA!"#UnserLandZuerst #Deutschland #Wirtschaft pic.twitter.com/qZ8pXHDKHS
»Prepričan sem, da so države, kot so ZDA, Kanada in Norveška, ki skupaj z nami podpirajo Ukrajino na podlagi solidarnosti, zainteresirane za cenovno dostopno energijo v Evropi,« upa nemški kancler.
Projekt, katerega cilj je omejiti ceno plina, je bil na dnevnem redu zasedanja Evropskega sveta, ki je med 20. in 21. oktobrom potekal v Bruslju.
It is a sentiment — impatience, even inchoate anger, at the inflation fueled by the war — that transcends the shoppers in Rome’s piazzas and can be found among the weekly protests in Germany or in the swelling ranks of French strikers. And it has leaders nervous. pic.twitter.com/2eCJTUBOCr
— J.M. Hamilton (@jmhamiltonblog) October 21, 2022
25. septembra je skupina 15 držav Evropsko komisijo pozvala, naj uvede omejitev cen za ves uvoženi plin.
Vendar so Nemčija, Danska in Nizozemska takrat nasprotovale takšni omejitvi, češ da bi škodovala prizadevanjem za zajezitev evropske energetske krize.
Belgijski minister za energijo Tinne van der Straeten je predlagal razmislek o »koridorju prilagodljivih cen« kot možnem ukrepu za reševanje naraščajočih cen plina.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen pa je prepričana, da je treba uvesti cenovne omejitve samo za ruski plin.
Nemčija in Slovenija sta se očitno našla na nasprotnih bregovih glede tega vprašanja.
Germany Could Run Out of Gas by February - Federal Org https://t.co/mRIpncBukm via @BreitbartNews
— @MoosePatriot1 (Inflation 8.5% RECESSION IS HERE) (@MoosePatriot1) October 21, 2022
Medtem ko kancler Scholz opozarja, da vsiljevanje cenovne meje lahko ima za posledico zmanjšanje dobave plina državam EU, je slovenski premier Robert Golob na rednem zasedanju Evropskega sveta, ki je potekalo v četrtek in petek v Bruslju zagovarjal prav uvedbo načela cenovne kapice za soočanje z energetsko draginjo.
Good Morning from #Germany where #inflation pressures keep rising. Import prices were 32.7% higher in Aug YoY, the highest increase since Mar 1974. Energy imports were 162.4% more expensive YoY, +18.9% MoM. The largest influence had the price increase of natural gas w/+306.3% YoY pic.twitter.com/RYMmdAfUQN
— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) October 7, 2022
Za razliko od kanclerja Scholza je Golob prepričan, da je v Bruslju tokrat narejen »velikanski korak naprej tako glede takojšnje aktivacije novih pravil na trgu, kot pri skupnih dolgoročnih ukrepih.«
3.opcije: Soft landing-stagflacija: višje cene, višja brezposelnost, manjša gospodarska rast. V tem okolju zmagujejo korporacije, izgubi srednji razred. Politika pridobi ker deli bonbončk.
— Aljaz (@AlyashM) September 22, 2022
»Prvič se je zgodilo, da je kapica dobila zeleno luč. Do sedaj tega ni bilo. Ta korak, čeprav simboličen, je zelo pomemben, saj kaže na doseženo soglasje, da gre Evropa v regulacijo cen zemeljskega plina enotno. Enotno stališče EU pa je edini način, da bo strošek za prebivalce, industrijo in proračune držav čim manjši,« je prepričan premier Slovenije, ki je ob nastopu mandata obljubil, da bodo položnice v prihajajoči sezoni celo nižje kot so bile prejšnjo zimo.
REKORDNA INFLACIJA U HRVATSKOJ A INFLACIJA U SVETU IDE I DO 280%!
— Detektor laži (@LaziDetektor) October 18, 2022
Hrvatski RTL: "Hrvatska ima najvišu inflaciju otkad postoji Državni zavod za statistiku!"
Slovenija: 14%
Češka: 18%
Mađarska: 20%
Estonija: 24,2%
Turska: 83,5%
Argentina: 83%
Zimbabve: 280% pic.twitter.com/6EDHzS5Xzd
V prvi fazi bo uvedena cenovna kapica na plinskih trgih, medtem ko bodo uvedbo cenovne kapice za plin, ki se uporablja za proizvodnjo električne energije, še preučili.
Če bo kapica za zemeljski plin delovala dobro, intervencija na električnem trgu ne bo potrebna.
V nasprotnem primeru pa bo zeleno luč najverjetneje dobil t. i. iberski model omejevanja cen plina za elektriko.
gre kr po vrsti,da se rokuje,zraven fotograf,da vse poslika
— danica Krajnc (@krajnc_danica) October 21, 2022
Premier Golob je izrazil prepričanje, da so prvi učinki dogovora iz Bruslja vidni že danes, češ da so cene na trgu začele padati.
Nocno delo???
— S5maya (@s5maya) October 21, 2022
To naj bi pomenilo nižji strošek za energetske dobavitelje in nižji strošek za državo, ki bi nato s subvencijami lahko pomagala gospodarstvu.
Ze cel tedrn je ful zabavno spremljat reporte po drzavah o tem :))
— petra sovdat (@petrasovdat) October 21, 2022
Pa a je o teh zmagah kdo povedal dobaviteljem plina?
— Domen (@OvcaXX) October 21, 2022
»Včeraj je bil narejen korak k temu, da globalni trgi začnejo padati. To pomeni manj denarja iz proračuna, ki ga bo Slovenija morala nameniti za to, da gospodarstvu pomaga pri ohranjanju globalne konkurenčnosti,« je prepričan Golob.
Toda iz Rusije je bil že napovedan odgovor - če cena za plin ne bo plačana, kot mora biti, bo sledilo zapiranje ventilov.
To pomeni še manj ruskega plina in še več dražjega (ameriškega) utekočinjenega plina - če ga bo sploh mogoče uvoziti.
Olaf Scholz: "Putin thought he could blackmail us, he was wrong"
— Don't elieve the Hype (@believethehype) October 21, 2022
But also:
"German households must reduce gas consumption by 30%."
Meanwhile me, not using any gas at all because this shit is expensive af and I need to stack more sats for what's about to come. https://t.co/agHIafFx0n
Kdo ima prav, kancler Scholz ali Golob, bomo zato ugotovili že zelo kmalu.
Tudi iz višine prihajajočih položnic in zadolževanja države, če bo pokrivala minus - a kako dolgo?