REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Slovenija drsi v novo ameriško vojno? EU razmišlja o pomorski misiji v Rdečem morju: »Obstaja skupni interes«

Slovenija drsi v novo ameriško vojno? EU razmišlja o pomorski misiji v Rdečem morju: »Obstaja skupni interes«Domnevajo, da bi pomorska misija Evropske unije lahko dopolnila operacijo »Prosperity Guardian« pod vodstvom ZDA. Vir: Posnetek zaslona, X

Evropska unija razmišlja o pošiljanju pomorske misije v Rdeče morje, da bi zaščitila ključne ladijske poti pred napadi hutijskih skrajnežev v Jemnu, je izvedel Euractiv.

Veleposlaniki EU naj bi o tem predlogu Evropske službe za zunanje delovanje (EEAS) razpravljali v torek, še piše v besedilu.

Pobuda diplomatske službe bloka je nastala pred zračnimi napadi ZDA in Združenega kraljestva na tarče Hutijev, ki so bili izvedeni v petek in soboto, oznanja besedilo.

Od napadov Hamasa in izraelskega maščevanja so Hutiji izstrelili več brezpilotnih letal in izstrelkov, ki ciljajo na tuje ladje, predvsem komercialna plovila, namenjena v Izrael ob jemenski obali, na ta način pa motijo ​​prevoz po ključnih poteh v Rdečem morju in Adenskem zalivu.

Skupina je sporočila, da je napade izvajala izrecno v podporo Gazi in Palestincem, nad katerimi judovska država izvaja genocid med izraelsko vojaško operacijo v palestinski enklavi.

V predlogu EEAS, v katerega je imel vpogled »Euractiv«, je navedeno, da bi »nova operacija EU delovala od Rdečega morja do Zaliva«.

Za zdaj še niso znane podrobnosti o obsegu in sestavi misije.

Vendar pa dokument predlaga, da bi moral vključevati »vsaj tri rušilce ali fregate z zmogljivostmi za več misij za obdobje vsaj enega leta

Neimenovani diplomati EU so za »Euractiv« povedali, da bi operativne načrte lahko dokončali do 22. januarja, ko naj bi imeli vrh zunanjih ministrov bloka sedemindvajsterice v Bruslju.

Sama pomorska misija bi se lahko začela do konca februarja, dodajajo.

Eden od virov je dejal, da obstaja »splošen interes« za izvedbo operacije v Rdečem morju med državami članicami EU, ki so že vključene v spopad v regiji.

»Euractiv« domneva, da bi pomorska misija EU lahko dopolnila operacijo »Prosperity Guardian« pod vodstvom ZDA, ki jo je Washington začel prejšnji mesec za zaščito ladij pred napadi Hutijev.

Tudi Slovenija ima ladjo, ki bi lahko bila namenjena za takšne naloge, če ne bi imela vrste pomankljivosti.

VNL-11 Triglav (Večnamenska ladja 11 Triglav) je patruljna ladja Slovenske vojske, izdelana na osnovi sovjetskega (zdaj ruskega) razreda Svetljak (Projekt 10412).

Ladja Triglav se je 15. decembra 2013 pridružila operaciji italijanske vojne mornarice Mare Nostrum in pomagala pri iskanju in reševanju beguncev na poti v Italijo.

Oktobra 2015 je ponovno odplula v Sredozemlje, kjer je več mesecev sodelovala v mednarodni operaciji EU proti tihotapcem migrantov NAVFOR MED Sophie.

Slovenska topnjača Triglav
Slovenska topnjača Triglav. Vir: Posnetek zaslona, X

Vendar pa ima ta ladja več težav. Oborožena je zgolj z dvema mitraljezoma KPV kalibra 14,5 mm, saj je glavno orožje, 6-cevni 30 mm top, zaradi pokvarjene hidravlične črpalke in sistema za upravljanje že leta nedelujoč, zanj ministrstvo za obrambo do danes ni zagotovilo rezervnih delov.

Tudi protiladijski raketni sistem 9M120 Ataka nikoli ni deloval, prav tako pa niso bile zanj dobavljene rakete. Ker Slovenija sankcionira Rusijo, te dobave tudi niso mogoče.

Vojaške ladje Triglav zato že tri leta ni na morju, ampak miruje v doku tržaške ladjedelnice, ker na njej opravljajo vzdrževalna dela.

Na morje je ne bo še vsaj do jeseni prihodnje leto, pričakujejo na ministrstvu za obrambo. Trenutno je ministrstvo sredi novega postopka izbire izvajalca za zahtevno investicijsko vzdrževanje.

Razpis zajema tudi novo oborožitev ladje, ki bo po NATO standardih, tako da naj bi ladja bila pripravljena na plovbo šele konec leta 2026.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek