REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Šefica EK hoče še več uvoza dražjega ameriškega plina, zaradi katerega propada tudi slovensko gospodarstvo!

Šefica EK hoče še več uvoza dražjega ameriškega plina, zaradi katerega propada tudi slovensko gospodarstvo!Njena dediščina: Uničevanje EU. Vir: Posnetek zaslona, X

Upanje, da se bo po zmagi Donalda Trumpa na ameriških predsedniških volitvah Evropska unija hitreje otresla vpliva ZDA in postala bolj samostojna je hitro splavalo po vodi.

V strahu pred ameriškimi carinami, ki jih napoveduje Donald Trump, je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen nakazala, da bi lahko EU ruski utekočinjeni zemeljski plin (LNG) zamenjala z - ameriškim.

Šefica EK, ki je ob začetku predsedovanja EU bojkotirala Viktorja Orbána, ki ima prijatelja Trumpa v ZDA, se je tokrat podvizala celo na Madžarsko.

Tu je klub vojni, beguncem in splošnem nazadovanju EU hvalila voditelje sedemindvajseterice. V trgovinskih odnosih z ZDA je treba razpravljati o skupnem interesu, med katerimi je tudi (sicer dražji ameriški) LNG, je dejala Ursula von der Leyen.

»Iz Rusije še vedno dobivamo veliko LNG-ja in zakaj ga ne bi zamenjali z ameriškim, ki je za nas cenejši in bi znižal naše cene energije. O tem pa bi lahko govorili tudi v okviru razprave o trgovinskem primanjkljaju,« je dejala predsednica EK.

Na evropski strani Atlantika se je po Trumpovi zmagi na torkovih predsedniških volitvah namreč okrepil strah pred trgovinsko vojno.

V času predvolilne kampanje je Trump napovedal desetodstotne carine na ves uvoz, da bi zmanjšal ameriški trgovinski primanjkljaj.

EU je sicer po začetku rusko-ukrajinske vojne pred dvema letoma že povečala dobave LNG-ja iz ZDA, vendar pa ga večinoma še vedno uvaža iz Rusije.

Upanje, da se bo po zmagi Donalda Trumpa EU hitreje otresla ameriškega vpliva in postala bolj samostojna je hitro splavalo po vodi.

Od novembra 2024 je utekočinjeni zemeljski plin (LNG/UZP), pridobljen iz Združenih držav, na splošno sicer cenovno res bolj konkurenčen kot utekočinjen plin iz Rusije.

Na to dinamiko cen vpliva več ključnih dejavnikov, predvsem pa mehanizmi oblikovanja tržnih cen: cene LNG v ZDA so običajno povezane s promptnimi cenami zemeljskega plina v vozlišču Henry Hub, ki so ostale razmeroma stabilne.

V nasprotju s tem so ruske cene LNG pogosto indeksirane s cenami nafte, ki so bile nestanovitne - tudi zaradi sankcij EU.

ZDA so ob tem znatno povečale svoje izvozne zmogljivosti LNG, kar je vodilo k izdatnejši ponudbi na svetovnem trgu.

Uvoz cenejšega ruskega plina se je zaradi sankcij EU in razstrelitev plinovodov Severni tok zmanjšal, povečal se je uvoz ruskega utekočinjenega plina, a sedaj bo tudi tega zamenjal ameriški, v primerjavi z ruskim plinom iz plinovodov - veliko dražji plin. Vir: Posnetek zaslona

EU je tudi za prodajo ruskega plina določala kapice in podobno.

Zaradi te razlike v cenovnih strukturah je lahko ameriški LNG včasih umetno cenejši od utekočinjenega ruskega.

Vsekakor pa ta ameriški plin nikoli ne more biti cenejši od ruskega plina, ki pride po plinovodih, EU pa se mu je prostovoljno odrekla, ali pa ni naredila nič, da bi odkrila, kdo je razstrelil plinovode Severni tok.

Čeprav je šefica EK zatrdila, da to pomeni ogrožanje energetske neodvisnosti EU in da je potrebno takoj najti krivce za to teroristično dejanje.

Evropska strategija je res genialna: Uvoz cenejšega ruskega plina se je zaradi sankcij EU in razstrelitev plinovodov Severni tok zmanjšal, povečal se je uvoz ruskega utekočinjenega plina, a sedaj bo tudi tega zamenjal ameriški, v primerjavi z ruskim plinom iz plinovodov - veliko dražji plin.

Danes vemo, da so ga izvedle ZDA z zaveznicami, članice EU pa o tem - strahopetno molčijo.

In sedaj smo izvedeli, da bo to, kar je največja šibkost EU v sedanji situaciji – namreč pomanjkanje poceni energentov zaradi samopoškodbe, ki si jo je s sankcijami proti Rusiji zadala sama EU ter sabotaže plinovodov, ki so jo povzročile ZDA – šefica EU celo še okrepila.

Ne pozabimo, v prvih 100 dneh mandata je obljubila zasuk k čisti energiji.

»Ali s čisto 'poceni energijo' mislite na rekordno količino utekočinjenega zemeljskega plina, ki ga EU kupuje od ZDA po veliko višji ceni? Ali pa na veliko dražjo in okolju bolj onesnažujočo rusko nafto, prepeljano iz Indije?,« je von der Leynovo vprašal eden med številnimi kritiki njene katastrofalnepolitike.

Še več dražjega ameriškega plina, še večja odvisnost od ZDA, še več selitev evropskih podjetij v Združene države - ob vse šibkejšem evropskem gospodarstvu, to je edina rešitev, ki jo pozna Evropska komisija pod taktirko Ursule von der Leyen.

Kam to vodi, kaže nekaj najbolj depresivnih grafov, ki jih je objavil ekonomist Jože P. Damijan:

Vir: Posnetek zaslona, X

Zadevni grafi dokazujejo, kako v EU pada gospodarska rast, hkrati pa so cene elektrike in plina bistveno višje od tistih pred krizo in vojnami.

Zato je tudi slika Slovenije najbolj depresivna doslej.

Brez cenejšega plina čaka Slovenijo nadaljevanje spodnje katastrofe.

Vir: Posnetek zaslona

Temu sledijo tudi cene za velike odjemalce elektrike, ki že manj porabijo.

Vir: Posnetek zaslona

To bi bilo seveda super, če bi manjšo porabo dosegli z novo tehnologjo, a v resnci manj elektrike porabijo - zaradi zmanjšanja proizvodnje...

Do katere prihaja prav zaradi nakupov tega super 'poceni' ameriškega plina, pa tudi indijske (beri: ruske) nafte preko posrednikov.

Vse to gre seveda vštric z okrepljeno, neverodostojno protirusko retoriko.

Ta po novem menda ne ogroža le EU, pač pa že kar celoten svet.

»Z našimi ameriškimi prijatelji moramo razpravljati tudi o tem, da Rusija ne predstavlja grožnje samo Evropi, ampak tudi svetovni varnosti kot celoti,« je povedala von der Leynova.

Vse bolj se namreč povezuje z državami, kot so Iran, Severna Koreja in Kitajska, ki ji pomagajo v vojni proti Ukrajini, je dejala.

Ob tem šefica EK napoveduje, da bo s samomorilsko politiko evropske podpore Ukrajine nadaljevala.

Da šefica Evropske komisije zavaja, kažejo lahko dostopni podatki, o katerih smo že poročali. Sama se sklicuje le na cene utekočinjenega plina, zanemarja pa plin, ki prihaja v Evropo po plinovodih. Ta je cenejši, a ga EU noče. S tem pa seveda služijo ZDA in ameriška podjetja.

Da predsednica Evropske komisije pri govorenju o cenejšem ameriškem plinu načrtno zavaja, kažejo lahko dostopni podatki, o katerih smo že poročali.

Sama se sklicuje le na cene utekočinjenega plina, zanemarja pa plin, ki prihaja v Evropo po plinovodih.

Ta je cenejši, a ga EU noče.

S tem pa seveda služijo ZDA in ameriška podjetja, ki EU prodajajo več svojega (dražjega) plina.

In šefica EU napoveduje, da bo s to samomorilsko politiko celo še nadaljevala.

Zato ni ukrepov slovenske vlade, ki lahko pomagajo slovenskemu gospodarstvu, kajti celotna EU je Titanik, ki še naprej juriša na ledeno goro.

Eurostat je konec lanskega leta objavil, da je ZDA zaradi sankcij uspelo zaslužiti več kot 50 milijard evrov z dobavo utekočinjenega zemeljskega plina (LNG) v Evropsko unijo.

Od februarja 2022 so ZDA v EU dobavile za skoraj 66,7 milijarde evrov utekočinjenega zemeljskega plina.

Avtor opozarja, da bi brez vpliva sankcij ameriška podjetja zaslužila 52,2 milijarde evrov manj.

Cene plina v Evropi so začele znova naraščati v začetku avgusta, ravno ko so ukrajinske sile začele čezmejni vdor v rusko regijo Kursk.

Sicer pa je rusko ministrstvo za finance pred tem sporočilo, da so se prihodki ruskega proračuna od nafte in plina za prvih sedem mesecev letos povečali za 61,6 odstotka, na 6,77 milijarde rubljev, torej na skoraj 72,85 milijarde evrov glede na lanskoletnih 49,42 milijarde dolarjev.

Proizvodnja plina v Rusiji se bo letos povečala za šest odstotkov na 675 milijard kubičnih metrov, kaže zadnje poročilo Mednarodne agencije za energijo (IEA) o trgu s plinom.

Po podatkih agencije se je ruska proizvodnja plina v prvi polovici letošnjega leta medletno povečala za sedem odstotkov. In večina ga že putuje v Azijo.

Cene plina so ob tem v povprečju v ZDA štirikrat nižje od tistih v EU.

In takšno stanje je še danes.

Na tej razliki ameriška podjetja seveda kujejo dobičke.

Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je to ponovno poudaril ob zadnjem nastopu v medijih.

»Nemška podjetja ne morejo tekmovati na evropskih in svetovnih trgih, ker nimajo več dostopnih in poceni virov energije,« je poudaril Peskov.

Nemška podjetja ne morejo tekmovati na evropskih in svetovnih trgih, ker nimajo več dostopnih in poceni virov energije.

Opozoril je tudi, da so nemška podjetja prikrajšana za možnost nakupa na promptnem trgu zaradi politične pozicije vlade kanclerja Olafa Scholza.

»Zato nihče ne bo zadovoljen z vlado, če preprosto zaradi svojih političnih odločitev nima možnosti konkurirati,« je sklenil tiskovni predstavnik Kremlja.

Toda nemški kancler že ima tudi rešitev za to zagato.

Imenuje se »vladanje z opozicijo«.

Pričakuje, da bo opozicija podpirala njegovo manjšinsko vlado, vse to pa zaradi »višjih interesov« in seveda vojne v Ukrajini.

Vojna v Ukrajini je tako postala priročen izgovor ne samo za ukinitev demokracije v Ukrajini, pač pa tudi za ukinjanje demokracije v »motorju Evrope.«

Ta pa je na dobri poti, da brez cenejšega ruskega plina in nafte – »zariba«.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek