sreda, 11. september 2024 leto 29 / št. 255
Cena NATO vojne proti Rusiji: Kolikokrat je plin v EU dražji kot v ZDA
Povprečna veleprodajna cena električne energije v prvi polovici leta 2024 v Evropski uniji je bila več kot dvakrat dražja od cene električne energije v ZDA, poudarja kolumnist Bloomberga Javier Blas. Objavil je podatek, da megavatna ura v ZDA stane 30 dolarjev, potrošniki v Evropi pa jo v povprečju plačujejo 70 dolarjev.
Razlika v ceni zemeljskega plina je drastično večja. Povprečna veleprodajna cena zemeljskega plina je bila v prvi polovici leta v ZDA približno 63 dolarjev za tisoč kubičnih metrov, v EU pa petkrat višja, celo 285 dolarjev za tisoč kubičnih metrov!
EU ARE FUCKED!
— Jaicruvoir (@jaicruvoir) August 20, 2024
EU v poskusu zamenjave ruskih energentov z ameriškimi zdaj zaradi NATO vojne proti Rusiji plačuje visoko ceno, medtem ko je cena energentov v ZDA celo padla.
Never forget, it was NATO, the laughably named "Defensive Alliance" that expanded onto Russias borders after the disappearance of Communism, the reason NATO existed in the first place. pic.twitter.com/AfPSLG9W4B
— Chay Bowes (@BowesChay) August 20, 2024
Po podatkih iz najnovejšega polletnega poročila Mednarodne agencije za energijo (IEA) je v Združenih državah veleprodajna cena električne energije v prvi polovici leta 2024 v povprečju znašala 30 USD na megavatno uro, kar je skoraj 15 odstotkov manj kot v istem obdobju leta 2023.
Cene v prvih šestih mesecih letošnjega leta so dosegle ravni, ki so bile nazadnje zabeležene v prvi polovici leta 2019 .
Eurostat je konec lanskega leta objavil, da je ZDA zaradi sankcij uspelo zaslužiti več kot 50 milijard evrov z dobavo utekočinjenega zemeljskega plina (LNG) v Evropsko unijo.
Thanks to sanctions, the United States earned more than 50 billion euros from gas supplies to Europe
— Zlatti71 (@Zlatti_71) December 3, 2023
This is evidenced by Eurostat data. Germans and residents of the European Union take note.
The “added value” of anti-Russian sanctions for American gas companies on the… pic.twitter.com/LpZ1ofKx95
Od februarja 2022 so ZDA v EU dobavile za skoraj 66,7 milijarde evrov utekočinjenega zemeljskega plina.
Avtor opozarja, da bi brez vpliva sankcij ameriška podjetja zaslužila 52,2 milijarde evrov manj.
Cene plina v Evropi so začele znova naraščati v začetku avgusta, ravno ko so ukrajinske sile začele čezmejni vdor v rusko regijo Kursk.
One of the dozens reports like this from the Kursk region. Russian marines let a column of the UkroNazi US Stryker vehicles & other scrap roll until they r ambushed on both sides of the road & destroyed along with their contents. They roll take selfies… and then … #Ukraine pic.twitter.com/D3kChJoIzz
— Soror Inimicorum (@SororInimicorum) August 20, 2024
Sicer pa je rusko ministrstvo za finance pred tem sporočilo, da so se prihodki ruskega proračuna od nafte in plina za prvih sedem mesecev letos povečali za 61,6 odstotka, na 6,77 milijarde rubljev, torej na skoraj 72,85 milijarde evrov glede na lanskoletnih 49,42 milijarde dolarjev.
Proizvodnja plina v Rusiji se bo letos povečala za šest odstotkov na 675 milijard kubičnih metrov, kaže zadnje poročilo Mednarodne agencije za energijo (IEA) o trgu s plinom.
Po podatkih agencije se je ruska proizvodnja plina v prvi polovici letošnjega leta medletno povečala za sedem odstotkov.
By clean cheap energy, do you mean the record amount of bloody pulloting LNG gas that the EU buys from the US at a much higher price? Or the much more expensive and more environmentally polluting transported Russian oil from India? pic.twitter.com/Hn9S8evNxH
— Andrew (@andraw0x) August 20, 2024
Glavni motor rasti proizvodnje plina v prvi polovici letošnjega leta je bila rast izvoza plina po plinovodih ter izvoza utekočinjenega zemeljskega plina.
Rusija je v omenjenem obdobju povečala dobavo plina Kitajski po plinovodu Moč Sibirije za 35 odstotkov medletno, povečale pa so se tudi dobave v Evropo.
Sankcije, ki jih je Bruselj uvedel proti Rusiji zaradi vojne v Ukrajini, doslej niso bile usmerjene proti dobavi plina iz plinovoda. Številne države članice EU, vključno s Poljsko, Bolgarijo, Finsko, Nizozemsko in Dansko, so se strinjale z zamrznitvijo uvoza. Še vedno pa Avstrija, Madžarska, Slovaška in Italija po plinovodih uvažajo cenejši ruski plin.