REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Še vsi dosedanji ministri so si polomili zobe na zdravstveni zakonodaji

Še vsi dosedanji ministri so si polomili zobe na zdravstveni zakonodajiJani Möderndorfer / VIR: STAfoto

Poslanec SMC Jani Möderndorfer je na novinarski konferenci poudaril, da noben od ministrov za zdravje v 20 letih ni uspel spremeniti treh ključnih zakonov, vsi so si doslej "polomili zobe". Ti zakoni so zdaj že pod streho, za obravnavo pa je že pripravljen tudi zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, je dejal.

Noben od ministric in ministrov za zdravje v 20 letih ni uspel spremeniti treh ključnih zakonov, ki so danes že pod streho, je spomnil Möderndorfer.

Po Möderndorferjevih besedah je neuspešno zbiranje podpisov za referendum o noveli zakona o zdravstveni dejavnosti v prvi vrsti stvar tistih, ki so jih zbirali. Se je pa treba ob tem tudi vprašati, kaj zakon o zdravstveni dejavnosti sploh ureja. Zakon tako prinaša ureditev popoldanskega dela zdravnikov, ki vstopajo v javno zdravstveno mrežo, in način podeljevanja koncesij, je pojasnil.

Pobudniki referenduma bi morali po besedah poslanca jasneje opredeliti, na kakšen način naj bi bili ovirani pri zbiranju podpisov. Je pa spomnil, da je etična komisija, ki jo sestavljajo samo zdravniki in ne predstavniki ministrstva, ocenila, da je bil način zbiranja podpisov neetičen.

Möderndorfer je ob tem spomnil, da so se v SMC zavezali za jasno razmejitev javnega in zasebnega v zdravstvenem sistemu. V nadaljevanju pa jih čaka še ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.

Noben od ministric in ministrov za zdravje v 20 letih ni uspel spremeniti treh ključnih zakonov, ki so danes že pod streho, je spomnil Möderndorfer. Gre za zakon o pacientovih pravicah, zakon o zdravstveni dejavnosti in zakon o zdravniški službi. "Vsi so si doslej polomili zobe," je dejal.

Poleg navedenih pa je že pripravljen za obravnavo na vladi in v DZ tudi predlog zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, v njem pa je upoštevana večina pripomb iz javne razprave. Odprt je le še del, ki se nanaša na ukinitev dopolnilnega zavarovanja, je dodal.

Civilna družba je že napovedala, da bo zakon napadla. Kot je dejal Möderndorfer, pa ga bo veselilo aktivno sodelovanje civilne družbe tudi ob obravnavi tega, poleg zakona o dolgotrajni oskrbi zadnjega ključnega zakona.

Pobudnikom referenduma o noveli zakona o zdravstveni dejavnosti ni uspelo zbrati dovolj podpisov za razpis referenduma, je potrdil predsednik Društva za zdravje naroda Jožef Ivan Ocvirk, ki je konec septembra v DZ vložil pobudo za začetek postopkov za referendum. Po njegovih besedah so zbrali nekaj čez 10.000 od potrebnih 40.000 podpisov. Ocvirk je še napovedal, da bodo novelo izpodbijali na ustavnem sodišču.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek