REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

SDS in SNS z neresnično trditvijo na posvetovalni referendum o globalnem dogovoru o migracijah

SDS in SNS z neresnično trditvijo na posvetovalni referendum o globalnem dogovoru o migracijah

V opozicijski NSi, ki sicer nasprotuje dogovoru OZN-a, referenduma o nezavezujočem Globalnem dogovoru o migracijah doslej niso podprli. "NSi napovedani posvetovalni referendum o globalnem migrantskem sporazumu ocenjuje kot drago anketo, ki je nepotrebna," je v oddaji 24ur zvečer dejal poslanec te stranke Jernej Vrtovec, kot poroča RTV SLO.

Poslanec Levice Matej T. Vatovec je medtem v današnjem odzivu na vložitev predloga referenduma poudaril, da gre za pričakovani korak SDS-a. "Gre samo za nadaljnje razpihovanje sovraštva in strahu med slovenskimi državljani," je poudaril. Dodal je, da bo Levica glasovala proti razpisu referenduma, ker gre deloma za človekove pravice, po drugi strani pa je treba jasno reči ne takšni nestrpnosti in razpihovanju sovraštva.

Predsednik vlade Marjan Šarec je referendum označil kot nepotreben.

Tudi Milan Brglez iz SD-ja je poudaril, da gre za nadaljevanje že videnega. "To je uporabljanje čustev ljudi, strahu ljudi za to, da bi se izključili iz edinega možnega reševanja globalnih težav oziroma v tem primeru izziva migracij," je izjavil za medije. Po njegovem mnenju je namreč treba stopiti skupaj in na ta način reševati zadeve, in ne izpodbijati temeljev tako EU-ja kot Slovenije, ki so dejansko v človekovih pravicah. Brglez je glede referendumskega predloga SDS-a in SNS-a dejal, da še niso preučili, ker ga doslej niso dobili.

Težava referendumskega vprašanja  je, da je v njem zapisana lažna trditev. Globalni dogovor namreč ne izenačuje ilegalne in legalne migracije. 

Dogovor OZN-a o migracijah je mednarodni akt, ki ni mednarodna pogodba, in v skladu z zakonom o zunanjih zadevah se vlada s takšnimi akti seznani, postopek v DZ-ju pa ni predviden. Po navedbah MZZ-ja gre za politični dokument, ki ni pravno zavezujoč.

V SDS-u pa so ob predstavitvi predloga za razpis posvetovalnega referenduma o dogovoru OZN-a o migracijah, ki so ga vložili skupaj s SNS-jem, poudarili, da "je bistveno, da se ljudje odločijo o migracijah."

"Bistvo je v tem, da se ljudje sami odločijo, ali so za množične migracije kot nekaj pozitivnega in, seveda, da se na tej osnovi sprejema ustrezna zakonodaja. Ali pa da množićne migracije zavračamo, jih maksimalno omejujemo in dajemo prednost lastnemu narodu," je dejal poslanec SDS-a Branko Grims ob predstavitvi predloga, ki ga je SDS vložil skupaj s SNS-jem.

Po njegovih besedah se lahko posvetovalni referendum razpiše o čemer koli, kar je pozneje tudi predmet odločanja v DZ-ju. 

Poslanski skupini SDS in SNS tako predlagata naslednje referendumsko vprašanje: "Ali ste za to, da Slovenija pristopi h Globalnem dogovoru o varnih, urejenih in zakonitih migracijah, ki izenačuje legalne in ilegalne migracije?" Težava referendumskega vprašanja  je, da je v njem zapisana lažna trditev. Globalni dogovor namreč ne izenačuje ilegalnih in legalnih migracij. 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek