nedelja, 12. januar 2025 leto 30 / št. 012
SDS na kongres z resolucijo Slovenija v srcu, kmalu znani kandidati za organe stranke
Z današnjim dnem se izteče rok za prijave kandidatur za organe stranke SDS, ki jih bodo delegati potrjevali na kongresu 20. maja. Volili bodo tudi predsednika stranke, a še ne izdajajo, ali bo aktualni predsednik Janez Janša morda imel konkurenco. So pa medtem že objavili osnutek resolucije 11. kongresa SDS z naslovom Slovenija v srcu.
Člani sveta SDS so odločitev o datumu kongresa sprejeli na seji v začetku leta, ko so tudi določili, da se s koncem aprila izteče rok za vložitev kandidatur za strankine organe. Na kongresu bodo volili tako predsednika stranke kot tudi izvršilni in nadzorni odbor.
Kandidature za predsednika stranke javno ni napovedal še nihče, tudi v stranki pred iztekom roka ne želijo razkrivati imen. Pričakovati je, da bo po naslednji mandat na čelu SDS šel Janša, ki stranko vodi že od leta 1993.
Doslej je Janša SDS popeljal do ene zmage na parlamentarnih volitvah, stranka pa je bila po številu glasov najuspešnejša še na dvojih evropskih in trojih lokalnih volitvah. Na zmago na volitvah v državni zbor ji je kazalo tudi pred volitvami leta 2008 in leta 2011, a ji je obakrat spolzela iz rok.
Tudi v zadnjem času SDS po javnomnenjskih raziskavah kaže dobro, saj praktično v vseh zanesljivo drži vodilni položaj. Tudi iz tega razloga na vodilnem položaju v stranki ni pričakovati spremembe. Se bo pa na naslednje državnozborske volitve prihodnje leto stranka podala s programskim dokumentom oz. resolucijo z naslovom Slovenija v srcu, ki ga bodo potrjevali na tokratnem kongresu.
V osnutku resolucije njegovi pisci spominjajo na prehojeno pot SDS, nato pa podajo njihovo oceno aktualnih razmer v državi. Kot je navedeno, se je Slovenija skupaj z EU znašla pred velikimi izzivi in negotovo prihodnostjo. Pred to negotovo prihodnostjo pa je Slovenija v stanju, ki jih navdaja s skrbjo, so zapisali.
Tranzicija iz totalitarnega režima v sodobno odprto družbo po njihovi oceni na mnogih področjih ni uspela. "Namesto sproščene in samozavestne družbe, ponosne nase in odprte v svet, smo dobili zatohlo birokratsko ozračje, kjer skušajo upravljavci države in omrežja v ozadju nadzorovati vse," piše v osnutku resolucije.
V razmerah, ki terja odgovorno ravnanje pri sprejemanju odločitev, "smo soočeni z zlorabami državnih institucij, ukradenimi volitvami ter posledično amaterskim upravljanjem z državo". Prav tako so trenutni upravljavci slovenske države "pasivni pri reševanju skupnih problemov in brez vizije ravnanja v primeru nadaljnjih dezintegracijskih procesov v EU".
V osnutku resolucije stranka odgovarja na opisane izzive s predlogi ukrepov, s katerimi "napoveduje neusmiljen boj za izkoreninjenje drugorazrednosti". Po njihovem mnenju kriza evropskega okolja z negotovo prihodnostjo ter nepripravljenost slovenske države nanjo terja ravnanje, usmerjeno v razumevanje dejanskega stanja doma in v svetu.
V SDS se zavzemajo za krepitev silnic nacionalne enotnosti in kulturnega izročila, oblikovanje svežih predlogov za ohranitev evropske integracije v sedanji obliki ter odkrivanje strateških poti, ki bi Sloveniji tudi v primeru nadaljevanja dezintegracijskih procesov EU omogočili obstoj in čim bolj varno prihodnost.
V ospredje bi kot temeljno vrednoto družbe postavili slovensko družino. "Družina bo postala investicijski projekt in ne del socialne politike. Samo številčno večje družine so tiste, ki ohranjajo slovenstvo in slovenski narod tudi za jutrišnji dan," poudarjajo. Tako bi med drugim mladim družinam omogočili ugoden kredit za ureditev stanovanjskega vprašanja, glavnica kredita pa bi bila zmanjšana za 20 odstotkov ob rojstvu vsakega novorojenega otroka.
Obenem poudarjajo, da je v negotovih časih relativna nacionalna homogenost Slovencev velika prednost in dobrina. V SDS so ob tem kritični do višine sredstev, ki jo aktualna vlada namenja za migrante oz. za prosilce za azil v Sloveniji. Ker je varnost temeljna človekova pravica in dobrina, bi v SDS okrepili slovenski obrambni sistem in bistveno povečali število usposobljenih vojakov aktivne in rezervne sestave.
Prav tako si v stranki prizadevajo za čim bolj enake izhodiščne možnosti vseh državljank in državljanov, za debirokratizacijo Slovenije, za modernizacijo šolskega sistema in za red v zdravstvu.
"V ospredje družbene pozornosti bodo prišli tisti, ki dobro delajo in dobro gospodarijo," so še izpostavili. Junaki bodo tisti, ki ustvarjajo nova kvalitetna delovna mesta in so inovativni. Sproščena Slovenija ne bo temeljila na predpisih, ampak na zdravem razumu in zdravi tekmovalnosti ter odgovornosti," so še zapisali v SDS.