petek, 13. december 2024 leto 29 / št. 348
Romana Tomc na čelu države vidi državnika z veliko začetnico
Poslanka v evropskem parlamentu Romana Tomc, izvoljena na listi SDS, je pred bližajočimi predsedniškimi volitvami v pogovoru za Demokracijo ocenila, da bi predsednik republike moral biti državnik z veliko začetnico. Pri tem pa se je pred bližajočimi predsedniškimi volitvami izognila odgovoru na vprašanje, ali bo kandidirala za predsednico države.
Tomčeva je ocenila, da je aktualni predsednik Borut Pahor prekaljen politik in se tega zaveda, ima pa svoj slog nagovarjanja volivcev, ki mu ga ni mogoče odreči. "Prinesel mu je zmago na prejšnjih volitvah in očitno spet stavi nanj. Veliko pomembnejših stvari od teka je, o katerih bi se lahko spraševali, ko govorimo o vlogi predsednika države," je dejala.
Evropska poslanka še meni, da razglašenost aktualne vlade pri vprašanju, kako uveljaviti arbitražno odločitev in kako se obnašati do Hrvaške, dodatno kaže na nezrelost in neodgovornost slovenske zunanje politike. Po njenem mnenju bi morali vprašanje meje s Hrvaško in še nekatera druga vprašanja reševati pred vstopom Hrvaške v EU.
Kritična je bila tudi do slovenskega črpanja sredstev EU. Kot je dejala, obstajajo skladi, iz katerih Slovenija sploh ne črpa, denimo evropski sklad za prilagoditev globalizaciji. Po njeni oceni se ne znajdemo in smo počasni, morali pa bi biti proaktivni in inovativni.
V pogovoru se je dotaknila tudi interpelacije zoper ministrico za zdravje Milojko Kolar Celarc. "Dejstvo je, da bo treba za zdravstvo dolgoročno nameniti več denarja, ampak pred tem ga je treba dobro prevetriti, racionalizirati in prekiniti odlivanje denarja prek preplačanih proizvodov in storitev. Če tega ne bo, potem so vsakršne spremembe samo lepotni popravek," je ocenila Tomčeva.
O domnevnem pranju denarja prek Nove ljubljanske banke je dejala, da je afera po mnogih ocenah ena največjih afer v samostojni Sloveniji, "ki je in še bo pljusknila čez naše meje". Pri obsodbi pranja denarja pa po besedah Tomčeve ne bi smelo biti delitve na leve in desne ali še kakšne druge, pri tej aferi gre namreč tudi za vprašanje nacionalne in svetovne varnosti.