nedelja, 19. januar 2025 leto 30 / št. 019
Referendum o zakonu o drugem tiru na isti dan kot predsedniške volitve?
DZ bo datum referenduma o zakonu o drugem tiru predvidoma določil na torkovi izredni seji. Nasprotniki vladnega zakona želijo, da bi bil referendum razpisan na isti dan kot predsedniške volitve, a so v kabinetu predsednika DZ Milana Brgleza pojasnili, da so možnosti za to skoraj nemogoče. Prvi možni rok za izvedbo referenduma je 24. september.
Okoli 48.000 zbranih podpisov za razpis referenduma je civilna iniciativa Davkoplačevalci se ne damo v DZ vložila v torek. Vodja iniciative Vili Kovačič se je zavzel, da bi volivci o usodi zakona o drugem tiru železniške povezave med Divačo in Koprom odločali na dan predsedniških volitev, saj bi se na ta način izognili stroškom referenduma. Nasprotniki zakona bi imeli ob tem tudi več možnosti za dosego potrebnega kvoruma za zavrnitev zakona.
Poleg Kovačiča se za razpis referenduma na dan predsedniških volitev zavzemajo tudi v največji opozicijski stranki SDS, ki je pri zbiranju podpisov odigrala ključno vlogo.
V Brglezovem kabinetu so za STA po vložitvi podpisov pojasnili, da je predsednik DZ pri razpisu referenduma vezan na roke, ki jih določa zakon. Če upoštevamo zakonske roke, je možnost, da bi se volivci odločali o obeh temah na isti dan, izjemno majhna oz. skoraj nemogoča, so zapisali. Prvi možni rok za izvedbo referenduma je po pojasnilih iz kabineta sicer 24. september.
Za zavrnitev zakona na referendumu mora več volivcev glasovati proti zakonu, poleg tega mora po ustavni ureditvi proti zakonu glasovati najmanj 20 odstotkov vseh volilnih upravičencev, torej okoli 340.000 volivcev. Takšna ureditev je v veljavi od sprememb ustave leta 2013 in zagotavlja strožje pogoje za zavrnitev zakona.
O širitvi dnevnega reda torkove izredne seje DZ bo kolegij predsednika DZ odločal v petek.