REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

PROTI USTRAHOVANJU: Protestniki razkrili »pravne grožnje«, ki jih proti njim sproža Janševa vlada

PROTI USTRAHOVANJU: Protestniki razkrili »pravne grožnje«, ki jih proti njim sproža Janševa vlada96. kolesarski protest v Ljubljani: »Jaz sem organizator protestov!« Vir: Twitter

Iz Protestne ljudske skupščine so že pred včerajšnjim petkovim protestom napovedali, da bo ta tokrat nekoliko drugačen - v obliki novinarske konference.

Toda izkazalo se je, da vodilna elektronska medija RTV Slovenija in POP TV, ki jim Janševa oblast s posegi v uredniško politiko v zadnjih mesecih diha za ovratnik, niti ta petek v osrednjih poročilih ob obilici novic, ki so jim namenili pozornost, niti sekunde nista porabila za poročanje, s kakšnimi mehanizmi in pravnimi postopki poskuša oblast nezakonito omejevati ustavne svoboščine in kaznovati kritike vlade Janeza Janše.

In vse to navkljub dejstvu, da se represija pod taktirko policijskega ministra Aleša Hojsa in direktorja policije Antona Olaja očitno stopnjuje.

To početje dokazujejo primeri, v katerih so protivladni kolesarski protestniki deležni novih manevrov pravne represije oblasti, s katerimi vlada, prek državnih institucij, poskuša preprečevati ustavno zagotovljene pravice do javnega izražanja in protestnih shodov.

Protestniki so na 96. petkovem protestu na Trgu republike v Ljubljani predstavili vsebino pravnih groženj z željo po ustrahovanju, ki so jih začeli dobivati v preteklem tednu in svoje odzive nanje, ki jih pripravljajo s Pravno mrežo za varstvo demokracije.

Ena le-teh je sprožitev pravnega postopka zaradi predvajanja glasbe na protestih.

»Policisti so dobili jasna navodila, da morajo pod pretvezo iskanja potencialnih kršitev avtorskih pravic preganjati protestnike, ki predvajajo glasbo. Kljub temu, da gre za protestno glasbo, ki so jo avtorice in avtorji večinoma ustvarili prav v podporo petkovim protestom in z namenom izražanje kritike trenutne vlade,« opozarjajo protestniki.

Kot poudarjajo v Protestni ljudski skupščini, imajo za predvajanje glasbe dovoljenja avtorjev, velika večina avtorjev pa je v znak podpore tudi že večkrat v živo nastopala na samih protestih.

Policija je sume kršitev samoiniciativno večkrat predala združenju SAZAS, vendar ta protestnikov zaradi predvajanja glasbe ne želi preganjati.

Nakar so se vladniki spomnili tržnega inšpektorata, ki sedaj z zagroženimi kaznimi v višini 500 evrov poziva posamezne protestnike, da se izjasnijo o okoliščinah oziroma jim grozi s predlogi za uvedbo postopka o prekršku.

Državno odvetništvo je poleg tega tožilo domnevnega organizatorja protestov Jašo Jenulla zaradi stroškov, ki jih ima Policija z varovanjem protesta.

»Prva tožba je bila vložena decembra lani, ta teden pa je Jaša Jenull dobil še poziv k plačilu stroškov pred vložitvijo tožb za še en protest,« razkrivajo protestniki zvijačne prijeme oblasti. Znesek omenjenega novega računa znaša 3778,12 evra.

Podobnih tožb zaradi protestov naj bi bilo še okoli 20, pričakujejo pa še več tožb.

Po mnenju protestnikov je namen teh tožb »zastraševanje in utišanje javnih kritikov z množičnim sprožanjem pravnih postopkov«.

Zagovarjajo stališče, da je glavni krivec za zlorabljanje pravnih postopkov vlada pod taktirko Janeza Janše, kljub temu pa bi morali odgovornost prevzeti državni organi, ki da sodelujejo v »protiustavnih procesih«.

Kot so poudarili, vlada nima zakonske podlage za kaznovanje protestnikov.

Temu je po zatrjevanju Jenulla pritrdilo tudi ustavno sodišče, ki je odločilo, da so nenapovedani protesti ustavni in dovoljeni.

V odločbi je zapisalo, da mora država omogočati proteste.

»Država pri zagotavljanju do pravice mirnega zbiranja in javnih zborovanj nima zgolj negativne dolžnosti, da se vzdrži posegov vanjo, temveč tudi pozitivno dolžnost spodbujanja in varstva njenega izvrševanja,« je ustavno sodišče zapisalo v zadevni odločbi.

Jenull je zato odposlal tri pisma z odločbo ustavnega sodišča, in sicer generalnemu državnemu odvetniku Juriju Grozniku, tržnemu inšpektoratu in načelnici Policijske postaje Ljubljana Center Majdi Nagode.

Med hojo do poštne poslovalnice so se protestniki ustavili še pred državnim odvetništvom in na vhodna vrata nalepili odločbo ustavnega sodišča.

Geslo tokratnega petkovega kolesarskega protesta je bilo: »Jaz sem pobudnik petkovih protestov.«

Eden od transparentov pa je nazorno pokazal, kdo tiči v ozadju vseh protestov oziroma kdo je njihov dejanski organizator.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek