REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Protesti v Varšavi se nadaljujejo

Protesti v Varšavi se nadaljujejo

Protesti v Varšavi, ki so se začeli v petek zaradi vladnega predloga novih pravil poročanja iz parlamenta ter zaradi načina sprejemanja proračuna, se danes nadaljujejo. V središču mesta bo danes tudi provladni shod v podporo predsedniku države Andrzeju Dudi, ki so ga protestniki v soboto pozivali, naj ne podpiše spornih zakonov.

Že drugo noč so protestniki vztrajali pred poslopjem parlamenta, v katerem se še vedno zadržujejo opozicijski poslanci. Ponoči naj bi v parlamentu izklopili elektriko, tako da so poslanci ostali v temi in na hladnem, je za STA povedala novinarka Klara Klinger, ki dela za poljski časopis Dziennik Gazeta prawna.

Protesti proti omejevanju svobode medijev so se začeli v petek, v noči s petka na soboto je več sto ljudi tudi zablokiralo izhod iz poljskega parlamenta, zaradi česar so premierka Beata Szydlo, vodja njene vladajoče stranke Zakon in pravičnost (PiS) Jaroslaw Kacyzynski in več poslancev koalicije več ur ostali ujeti v parlamentu.

Za danes je protest proti vladi sklican ob 12. uri pred ustavnim sodiščem, podporniki vlade pa se bodo štiri ure pozneje zbrali pred predsedniško palačo, je povedala Klingerjeva. To bo odgovor na sobotni protest pred predsedniško palačo, ko so zbrani pozivali Dudo, naj ne podpiše zakonov, ki so bili v petek sprejeti v parlamentu.

Gre za proračun o prihodnjem letu in zakon o znižanju pokojnin nekdanjim članom politične policije v času komunizma. Ker je okoli 30 opozicijskih poslancev za govornico glavne dvorane protestiralo zaradi omejevanja svobode medijev, je predsednik parlamenta glasovanje o proračunu za prihodnje leto prestavil v manjšo dvorano, kamor pa več opozicijskih poslancev sploh ni uspelo priti.

Nova pravila o poročanju iz parlamenta sicer predvidevajo, da bi lahko akreditacijo za vstop v parlament dobila le dva novinarja posamezne medijske hiše. Prav tako v parlamentu ne bi smeli več fotografirati ali snemati, novinarji pa bi morali večino dela opraviti v stavbi, ločeni od parlamenta, kar po besedah Klingerjeve močno otežuje njihovo delo.

Zato so tudi predstavniki medijskih hiš na vlado naslovili protestno pismo, a odgovora doslej niso dobili. Vladna stran je sicer medije v soboto zvečer povabila na pogovore, a se jih večina zaradi kratkega roka sestanka ni udeležila.

V vladajoči konservativni stranki PiS so poudarili, da želijo z novimi pravili poslancem in novinarjem zagotoviti udobno delovno okolje in da takšna pravila veljajo v večini evropskih držav.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek