REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Program Erasmus praznuje 30-letnico

Program Erasmus praznuje 30-letnico

Program EU na področju izobraževanja in usposabljanja Erasmus letos praznuje 30 let. Ob tej priložnosti bo potekalo več dogodkov v državah članicah, Evropska komisija pa je danes objavila letno poročilo o programu za leto 2015, kjer med drugim piše, da je program Erasmus+ leta 2015 izkoristilo rekordno število prebivalcev EU.

V poročilu za leto 2015 piše, da je kar 678.000 prebivalcev EU izkoristilo možnost študija, usposabljanja, dela ali prostovoljstva v tujini.

V poročilu še piše, da je leta 2015 Evropska unija vložila 2,1 milijarde evrov v več kot 19.600 projektov, v katere je vključenih 69.000 organizacij. Rezultati kažejo tudi, da bo program verjetno dosegel cilj in med letoma 2014 ter 2020 podprl štiri milijone ljudi.

Program Erasmus so leta 2014 preimenovali v Erasmus+, leta 2015 pa še dodatno razširili, saj so visokošolskim ustanovam prvič omogočili, da več kot 28.000 študentk in študentov ter osebja pošljejo v države zunaj EU in obratno.

Francija, Nemčija in Španija ostajajo na vrhu lestvice držav pošiljateljic, medtem ko Španija, Nemčija in Velika Britanija sprejmejo večino udeležencev programa Erasmus+.

Kar se tiče študentskih izmenjav v okviru Erasmus+, je Slovenijo obiskalo dobrih 2200 študentov, večinoma iz Španije, Češke in Poljske. Medtem ko se je večji del od nekaj manj kot 2000 slovenskih študentov, ki so izkoristili možnost izmenjave, odpravil v Nemčijo, Avstrijo in Španijo.

Povratne informacije od udeležencev potrjujejo, da je čas preživet v tujini v okviru programa Erasmus+, dobra naložba. Kar 94 odstotkov jih meni, da so izboljšali svoja znanja in spretnosti, 80 odstotkov pa da so si povečali svoje zaposlitvene možnosti. Tretjini študentk in študentov, ki opravljajo prakso v tujini prek programa Erasmus+, gostiteljsko podjetje ponudi delovno mesto.

Evropska komisija je sprejela tudi nekaj ukrepov za prilagoditev programa, in sicer da bi Evropski uniji in državam članicam pomagala pri reševanju družbenih izzivov, kot je na primer vključevanje beguncev in migrantov.

V okviru tega so podaljšali tudi sistem spletne jezikovne podpore, ki so ga lahko begunci koristili že lani in ga bodo lahko tudi v naslednjih treh letih. Pričakujejo, da bo to možnost izkoristilo okoli 100.000 beguncev.

V okviru kampanje ob 30. letnici Erasmus+ pa se bodo v letošnjem letu zvrstili številni dogodki na evropski, nacionalni in lokalni ravni, ki bodo izpostavili pozitivne učinke programa. Hkrati bodo dogodki priložnost za razpravo o tem, kako bi se moral program razvijati v prihodnje, napovedujejo v Bruslju.

V Sloveniji sta zaenkrat načrtovana dva dogodka. V aprilu bo sprva sledila predstavitev učinkov programa Erasmus+, maja pa bo organiziran dogodek v okviru Evropskega tedna mladih.

V zadnjih 30 letih so program Erasmus+ in njegovi predhodniki podprli več kot pet milijonov študentov in študentk, pripravnikov in pripravnic ter prostovoljcev in prostovoljk, pa tudi izmenjave osebja ter mladinske izmenjave, kar skupno znaša devet milijonov ljudi.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek