sreda, 11. december 2024 leto 29 / št. 346
Pri sladkorni bolezni nujno sodelovanje zdravnikov in bolnika
Zdravniki, ki obravnavajo sladkornega bolnika, morajo tesno sodelovati med seboj. Odgovornost bolnika pa je, da se aktivno vključi v zdravljenje, so med drugim poudarili na današnji okrogli mizi v Ljubljani o optimalnem nadzoru sladkorne bolezni.
Nujen je zgodnji pristop k preprečevanju sladkorne bolezni, je dejal diabetolog Aleš Skvarča s kliničnega oddelka za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni ljubljanskega univerzitetnega kliničnega centra.
Po njegovih opozorilih tudi ni dovolj strukturiranih programov izobraževanja. "Zakaj se več sredstev in časa ne nameni temu?" je bil kritičen.
Poudaril je pomen dobrega znanja, ki ga morata imeti tako zdravnik kot tudi bolnik. "Na znanju je moč, saj je treba luknje znanja polniti z dragimi zdravili," je spomnil.
Uvajanje digitalnih tehnologij lahko pomembno izboljša nadzor nad sladkorno boleznijo, je opozorila diabetologinja Metka Epšek Lenart iz Splošne bolnišnice Slovenj Gradec.
Na primeru projekta v slovenjgraški bolnišnici je povedala, da je z digitalnimi tehnologijami mogoče nenehno spremljati bolnikovo zdravstveno stanje na podlagi vrednosti, ki so objektivne. Ob morebitnem odklonu pa zdravniki lahko pravočasno posredujejo, je pojasnila.
Po mnenju direktorja Nacionalnega inštituta za javno zdravje Ivana Eržena je na ravni lokalnih skupnosti mogoče storiti zelo veliko, da bi bilo sladkorne bolezni manj.
Lokalne skupnosti lahko prispevajo k temu, da bi prebivalci dojemali "zdrav način življenja kot vrednoto, ne kot nebodigatreba," in to že v predšolskem obdobju, je dejal. Prav tako je vloga lokalne skupnosti po njegovih besedah lahko velika pri poudarjanju pomena telesne aktivnosti.
Organizator okrogle mize z naslovom Optimalni nadzor sladkorne bolezni - priložnosti in izzivi za Slovenijo je bila Medicina danes v sodelovanju z Zvezo društev diabetikov Slovenije in družbo Novo Nordisk.