REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Predvolilno mrhovinarstvo z Janšo na kraju zločina: fototermin z Zelenskim za nabiranje političnih točk s trupel Ukrajincev

Predvolilno mrhovinarstvo z Janšo na kraju zločina: fototermin z Zelenskim za nabiranje političnih točk s trupel UkrajincevJanša je šel v Ukrajino po - politični rejting

Premierji Poljske, Češke in Slovenije, ki so brez mandata EU odpotovali v Kijev na srečanje z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim niso dosegli nič pomembnega. Res pa je, da so se z Zelenskim slikali.

Kar je bilo za vse tri goste zelo koristno.

Premier Slovenije Janez Janša, premier Poljske Mateusz Morawiecki, premier Češke Petr Fiala in poljski namestnik premierja Jaroslaw Kaczyński so se v ukrajinsko prestolnico včeraj odpravili z vlakom in tja prispeli proti večeru.

Ob 19. uri so se srečali z Zelenskim, nato pa so se vrnili in so že na Poljskem.

Ukrajina ni članica zveze NATO in ne EU in je v sedanji vojni prepuščena sama sebi, ne glede na pomoč, ki jo dobiva od zahoda, pa se njena usoda odloča v spopadu z ruskimi vojaki in pripadniki milic od Ukrajine že osamosvojenih republik.

V vojnah zmagovalca praviloma določa velikost armad, razen v nekaterih izjemnih primerih. Ukrajina, ki je že doslej bila notranje razdeljena država, med njih ne spada.

To so zelo dobro zadeli tudi komentatorji na družbenih omrežjih.

 

Za predsednika slovenske in poljske vlade je bil zaradi bližajočih se volitev obisk tudi dobra priložnost za nabiranje političnih točk.  

Vse skupaj je bil zato predvsem foto termin, čeprav se je Zelenski predsednikom vlad seveda zahvalil za »ta močan znak podpore.«

Janez Janša med vsemi tremi politiki edini, ki je s svojimi odločitvami vsaj trikrat Ukrajino uspešno potisnil na pot samouničenja, da bi danes lahko nesrečo Ukrajine, ki jo uspešno sooblikoval, uporabil kot grafično podlogo za svojo politično kampanjo.

Od začetka vojne je Ukrajino zapustilo že več kot tri milijone ljudi.

In če je soditi po tem, kako hitro se begunci vračajo v svoje države po podobnih konfliktih v zadnjih desetletjih je kruta resnica, ki je ne morejo preglasiti niti leporečenje in fototermini preprosto spoznanje, da se večina nikoli ne bo več vrnila domov.

Dalj časa, kot bo konflikt trajal in hujše posledice kot bo pustil, bolj neprepoznavna in trajno spremenjena bo Ukrajina.

Gre za »spreminjanje dejstev na terenu«, kar je bil priljubljen izraz ameriških diplomatov v času razglasitve neodvisnosti Kosova.

Pri tem spreminjanju, v trajno škodo kosovskih Srbov, je tedaj aktivno sodelovala tudi slovenska diplomacija.

Janša in ostala dva premierja pa so si sedaj lahko ogledali spreminjanje dejstev na terenu v drugo smer, v škodo zaveznice zveze NATO, ki lahko vse skupaj – le opazuje.  

Janša je izkoristil svoj fototermin za to, da se pokaže, kako »hraber politik« in daljnoviden »vojskovodja« je, čeprav leta 1991 ni znal predvideti niti intervencije JLA, ob nastopu tankov pa se je cmeril in izgubljal živce.

Istočasno je priložnost izkoristil za razkrivanje svojega sovraštva do Rusije, čeprav se je Putinu še nedolgo tega prijazno dobrikal.

»Tu smo zato, da izrazimo občudovanje vašemu boju, s katerim uničujete mit o neuničljivi Rusiji,« je med drugim dejal Janša in dodal, da ne branijo samo svoje domovine, ampak tudi temeljne evropske vrednote.

»Vse delamo, kar je v naši moči, da bi vam pomagali,« je dejal in dodal, da se zavedajo, da Ukrajina trenutno najbolj potrebuje pomoč v orožju.

Ker je Janša v preteklosti na veliko preprodajal zaplenjeno orožje, ni izključeno, da se tudi tokrat ni dogovoril o kakšnih podobnih poslih.

Njegov zaveznik Viktor Orban pa se je potovanju v Ukrajino pametno izognil, z izgovorom, da Madžarska Ukrajini ne pošilja orožja.

Janša je v Ukrajini prav tako znova zavajal, ko je govoričil o pravici do vstopa v NATO in do »svobodne izbire« ki da jo ima pri izbiri zavezništev vsaka država.

To seveda ni res, take absolutne »svobode« v mednarodnih odnosih ni.

In to piše tudi v mednarodnih dokumentih, ki jih je Janša znova ignoriral.

V Reviji Slate je Fred Kaplan nedavno opozoril prav na to dejstvo.

»Na mestu je tudi ruska trditev, da Helsinška sklepna listina o evropski varnosti priznava pravico držav 'do svobodne izbire ali spreminjanja načinov zagotavljanja svoje varnosti, vključno z zavezniškimi pogodbami', vendar državam tudi prepoveduje krepitev svojega položaja 'na račun varnosti drugih držav.' ZDA navajajo prvo klavzulo, ki upravičuje, da se Ukrajini vsaj načeloma dovoli vstop v NATO. Rusija navaja drugo klavzulo, da bi utemeljila svojo željo, da bi to prepovedala Ukrajini. V zvezi s tem mora obstajati način, da zadovoljimo obe stališči – še posebej, ker, kot so rekli predsednik Joe Biden in vsi drugi zahodni voditelji (in ker se celo Zelenskemu zdaj začenja dozdevati), Ukrajini v bližnji prihodnosti dejansko itak ne bo dovoljen vstop v NATO,« je zapisal Kaplan.

Pri vsem skupaj pa je najbolj zavržno predvsem dejstvo, da je bil Janez Janša med vsemi tremi politiki edini, ki je s svojimi odločitvami vsaj trikrat Ukrajino uspešno potisnil na pot samouničenja, da bi danes lahko nesrečo Ukrajine, ki jo uspešno sooblikoval, uporabil kot grafično podlogo za svojo politično kampanjo.

Rusija je namreč vztrajno napovedovala, da je vstop te države v NATO zanjo nesprejemljiv, Janša pa je ob ključnih odločitvah na poti Ukrajine v NATO trikrat podprl prav odločitve, ki so pripeljale do vojne.

Ker so članice zveze NATO odločajo soglasno, to pomeni, da je Janez Janša kot predsednik vlade, leta 2008 in leta 2022, podprl dve ključni odločitvi, ki sta privedli najprej do gruzijsko-ruske in sedaj še do rusko-ukrajinske vojne.

Janša je podprl širitev zveze NATO na te države leta 2008, v času Busheve administracije, lani pa še, da Ukrajina dobi MAP.

Prava hrabrost ni, če se slikaš na ruševinah uničenega mesta. Prava hrabrost je zbrati pogum in pravočasno svojemu velikemu zavezniku povedati, da s siljenjem Ukrajine v NATO stopa proti katastrofi. In te hrabrosti Janša nikoli ni premogel.

No, mimogrede pa je Slovenija v času njegovega predsedovanja svetu EU februarja 2008 priznala še Kosovo kot neodvisno državo – kar je bila prav tako prva resna kršitev ozemeljske celovitosti suverene države v Evropi po drugi svetovni vojni, ki je po oceni večine analitikov tudi prvi vzrok za sesuvanje varnostne ureditve in veljavnosti temeljnih načel mednarodnega prava na Stari celini.

Janša je zato v Ukrajini lahko tudi konkretno, na mestu svojega zločina preveril, kakšni so sadovi njegove politike – uničenje, ruševine in smrt.

Slovenski provladni mediji so Janševo potovanje takoj označili kot višek hrabrosti, češ, nihče drug si tega ne bi upal.

Resnica je seveda drugačna.

Predsedniki vlad so potovali z zaščito svojih varnostnikov in obveščevalnih služb, za njihovo varnost je poskrbela tudi Ukrajina in tudi Rusija je zagotovo pazila, da ne bi škodovala temu obisku.

Ob tem prava hrabrost ni, če se slikaš na ruševinah uničenega mesta.

Prava hrabrost je zbrati pogum in pravočasno svojemu velikemu zavezniku povedati, da s siljenjem Ukrajine v NATO stopa proti katastrofi.

In te hrabrosti Janša nikoli ni premogel.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek