sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
Predsednik republike Pahor: Slovenija bi morala izkazati solidarnost z Veliko Britanijo
Predsednik republike Borut Pahor je danes ponovil, da bi Slovenija morala izkazati solidarnost z Veliko Britanijo in sprejeti ukrep proti Rusiji glede domnevne vpletenosti v napad s kemičnim orožjem v Veliki Britaniji. Slovenija za razliko od sosednje Avstrije ni nevtralna država, je še dejal Pahor.
"Ko naši zavezniki zaradi nekega pomembnega dogodka menijo, da da bilo dobro izkazat solidarnost z državo, v kateri se je nekaj glede varnostnega položaja zgodilo, potem mislim, da je prav, da Slovenija pove, kdo je, kje je in s kom je," je še poudaril Pahor, ki se je odzval še pred današnjo odločitvijo slovenske vlade, da na posvet pokliče slovenskega veleposlanika v Rusiji.
Kot je še dejal, "ne bo nič narobe, če iz paketa nekih ukrepov povlečemo enega izmed njih, s katerim pokažemo, da se lahko naši parterji v dobrem in slabem zanesejo na nas, tako kot upam, da se bomo v dobrem in slabem, če se bo kaj zgodilo proti naši volji, mi lahko zanesli na njih".
Ukrep Slovenije je po besedah predsednika države sicer odvisen od "dogovora, ki bi ga sklenili na (parlamentarnem) odboru za zunanjo politiko skupaj z vlado Republike Slovenije, ki sicer nima polnih pooblastil. Vidimo, da so se države pridružile večini v zvezi Nato in Evropski uniji z različnimi ukrepi in za enega od njih bi se po mojem mnenju morala odločiti tudi Slovenija," je ob ob položitvi venca k
spomeniku Rudolfa Maistra v Ljubljani v izjavi za medije še dejal Pahor.
Ob tem je poudaril, da ima Slovenija z Rusijo dobre odnose in jih želi nadaljevati tudi v prihodnje, vendar pa ni nevtralna država. "Slovenija je del zavezništva Nata in večina naših zaveznikov je sprejela odločitev, da solidarizira z Veliko Britanijo," je še dejal predsednik republike in menil, da Slovenija, ko gre za taka vprašanja, ne sme misliti samo na državo, na katero se ukrepi nanašajo, ampak mora "najprej in predvsem" razmišljati o pričakovanjih svojih zaveznikov.
"Mi za razliko od Avstrije nismo nevtralna država. Smo članica Nata, članica EU," je še dejal in spomnil, da je stališče večine zaveznikov Slovenije, da je potrebno povleči "nek korak za to, da bi dali nekako jasno sporočilo glede ravnanj Rusije". Izrazil je upanje, da bo na koncu prišlo do vrnitve k dialogu z Rusijo.
Kot je še dejal, je potrebno stvari postaviti tudi v širši kontekst in ob tem omenil tudi namero, da naj bi slovenski parlament prihodnji mesec razpravljal o priznanju Palestine.
Slovenija bo torej razpravljala o priznanju Palestine, o ukrepu, za katerega se zdaj ne odloča nihče od slovenskih zaveznikov, "to pa zato ne, ker ne želijo s tem korakom reči, da je to protiukrep zoper potezo" predsednika ZDA Donalda Trumpa, da Jeruzalem prizna kot glavno mesto Izraela.
"Mi ne bomo morda rekli nič v zvezi z dogodki v Veliki Britaniji in se bomo delali, kot da smo nevtralna država. Potem si lahko mi vsi skupaj zastavimo vprašanje, kakšna identiteta naše zunanje in varnostne politike se zarisuje v mednarodni skupnosti," je še menil Pahor in dodal, da bo storil vse, kar je v njegovi moči kot predsednika države, da bo imela Slovenija z Rusijo dobre odnose in da se bo zahodni svet čimprej vrnil k dialogu z njo.
Po napadu z živčnim strupom na bivšega ruskega dvojnega agenta Sergeja Skripala in njegovo hčerko Julijo v angleškem Salisburyju 4. marca je Velika Britanija, ki je krivdo za napad pripisala Rusiji, izgnala 23 ruskih diplomatov. Veliki Britaniji se je ta teden solidarno pridružilo najmanj 26 držav in zveza Nato. Med njimi sprva ni bilo Slovenije, vendar je vlada, ki opravlja tekoče posle, na današnji seji sprejela odločitev, da na posvet pokliče slovenskega veleposlanika v Moskvi Primoža Šeligo.