REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Predlogu NSi za uzakonitev dvojnega statusa upokojencev se obeta podpora

Predlogu NSi za uzakonitev dvojnega statusa upokojencev se obeta podporaMinistrstvo za delo predlaga da se del stroškov za oskrbo starejših prevali na same upokojence

DZ je opravil splošno razpravo o noveli zakona o pokojninskem zavarovanju, s katero želi NSi upokojencem omogočiti, da prejemajo polno pokojnino in hkrati opravljajo dejavnost. Razprava je pokazala, da se noveli za zdaj obeta podpora predvsem zaradi predloga, da se prostovoljna plačila v pokojninsko blagajno štejejo v pokojninsko dobo brez dokupa.

Uzakonitev možnosti dvojnega statusa bi upokojencem omogočila, da bi lahko opravljali dejavnost za polni delovni čas, hkrati pa prejemali polno starostno pokojnino, kar že nekaj časa ni mogoče. Po besedah Mateja Tonina (NSi) je zaradi tega veliko obrtnikov ob upokojitvi zaprlo svojo dejavnost, s čimer je država veliko izgubila, saj ni bilo več vplačil v pokojninsko blagajno.

Novela bi prinesla tudi spremembo pri višini regresnih zahtevkov, ki jih lahko Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz) uveljavlja od delodajalcev v primerih, ko se delavec pri delu poškoduje. 

Novela bi prinesla tudi spremembo pri višini regresnih zahtevkov, ki jih lahko Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz) uveljavlja od delodajalcev v primerih, ko se delavec pri delu poškoduje. Po novem Zpiz v primeru, da do nezgode pride po spletu nesrečnih okoliščin oz. zgolj zaradi manjše malomarnosti delodajalca, od delodajalca ne bi mogel uveljavljati regresnega zahtevka.

Omenjeni dve rešitvi je NSi do zdaj predlagala že večkrat, a so bili vsi zakonskih predlogi v DZ zavrnjeni.

Tretja poglavitna rešitev tokratne novele pa še določa, da bi se tistim, ki so se prostovoljno vključili v pokojninsko in invalidsko zavarovanje po 31. 12. 2012, vplačila štela v pokojninsko dobo brez dokupa.

Podporo noveli so poleg NSi in SDS napovedali tudi v SMC, saj po besedah Saše Tabakovića menijo, da je sprememba glede upoštevanja prostovoljnih vplačil v pokojninsko blagajno vredna premisleka in ker zato želijo, da se razprava o tem nadaljuje v okviru druge obravnave na matičnem delovnem telesu. V SMC pa nasprotujejo možnosti dvojnega statusa upokojencev in omejitvi regresnih zahtevkov do delodajalcev v primeru nesreče pri delu.

Rešitev glede tistih, ki so se prostovoljno vključili v pokojninsko zavarovanje po koncu leta 2012, podpirajo tudi v Levici, a po besedah Luke Mesca novele ne bodo podprli, ker nasprotujejo preostalima dvema rešitvama. Glede možnosti dvojnega statusa upokojencev na primer ocenjujejo, da bi lahko to pomenilo nelojalno konkurenco sposobnim za delo, predvsem mladim, kot tudi, da bi na ta način dodatno obremenili pokojninsko blagajno.

 "Ko bomo dopustili, da se iz naslova konkurenčnosti dovoljuje malomarnost, bomo najprej udarili po tistih dobrih podjetjih, ki zagotavljajo vse standarde za varnost pri delu," je dejala.

Poslanci SD bodo po besedah Marije Bačič glasovali po svoji vesti. V poslanski skupini sicer nasprotujejo predvsem omejitvi regresnih zahtevkov do delodajalca v primeru nesreče pri delu. "Ko bomo dopustili, da se iz naslova konkurenčnosti dovoljuje malomarnost, bomo najprej udarili po tistih dobrih podjetjih, ki zagotavljajo vse standarde za varnost pri delu," je dejala.

V SDS bodo po besedah Marijana Pojbiča novelo podprli, saj se strinjajo, da je pokojnina pravica, ki se jo pridobi ob izpolnjenih pogojih in plačanih prispevkih, "iz česar sledi, da ima vsak, ne glede na dejavnost, ki jo opravlja, pravico do nje". Glede možnosti, da bi se tistim, ki so se prostovoljno vključili v pokojninsko in invalidsko zavarovanje po 31. 12. 2012, vplačila štela za pokojninsko dobo brez dokupa, pa je dejal, da je bila takšna rešitev v DZ že sprejeta in ni več aktualna.

V poslanski skupini DeSUS po besedah Julijane Bizjak Mlakar novele ne bodo podprli, saj da ne prinaša sprememb na bolje. Prav tako je po po njihovem mnenju diskriminatorna do ostalih upokojencev. "Trenutno imajo vsi upokojenci možnost biti polno delovno aktivni in pri tem prejemati 20 odstotkov pokojnine, po predlogu NSi pa bi imeli možnost uživanja polne pokojnine ob polni delovni aktivnosti le tisti upokojenci, ki opravljajo dejavnost," je dejala.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek