REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Pred letošnjim dnevom Slovenske vojske na Vrhniki slovesna ustanovitev poveljstva sil

Pred letošnjim dnevom Slovenske vojske na Vrhniki slovesna ustanovitev poveljstva silSlovenska vojska, foto: Tomi Lombar

Slovenska vojska v spomin na dan, ko so slovenski naborniki vojaški rok začeli služiti izključno v Sloveniji, 15. maja praznuje svoj dan. Pred tem dnevom bo danes na Vrhniki slovesnost ob ponovni ustanovitvi poveljstva sil Slovenske vojske. Vodenje poveljstva bo prevzel dosedanji načelnik štaba generalštaba brigadir Milko Petek.

Poveljstvo sil je združeno poveljstvo na operativni ravni, odgovorno za pripravljenost in usposobljenost podrejenih poveljstev ter enot. Poveljuje vsem silam na območju odgovornosti ter združuje taktične enote in enote za podporo. Je pristojno za organiziranje in vodenje obrambnih priprav ter delovanje Slovenske vojske v nacionalnem okolju. Prav tako organizira in vodi enote Slovenske vojske znotraj Nata ter v mednarodnih operacijah in misijah.

"Spremembe bodo omogočile takšno organiziranost generalštaba Slovenske vojske, da bodo vzpostavljeni pogoji za učinkovito delovanje in osredotočenost na izvajanje strateških funkcij ter izpolnjevanje vloge najvišjega vojaškega strokovnega organa," je na aprilski seji odbora DZ za obrambo ob predstavitvi sprememb srednjeročnega nacionalnega obrambnega programa za obdobje 2016-2020 navedla ministrica za obrambo Andreja Katič.

Načelnik generalštaba Slovenske vojske Andrej Osterman pa je tedaj pojasnil, da je delitev na strateško, operativno in taktično raven značilna tudi za vojske drugi držav članic Nata. Izpostavil je, da je ključni namen predlaganih sprememb povečanje učinkovitosti poveljevanja in kontrole v vojski. Zagotovil je, da oblikovanje operativnega poveljstva ne bo prineslo podvajanja funkcij.

Dan Slovenske vojske dan ohranjanja pozitivnih vrednot iz zgodovine

Vnovična vzpostavitev poveljstva sil torej prihaja le nekaj dni pred dnevom Slovenske vojske, ki ga vsako leto obeležujemo 15. maja v spomin na dan pred 26 leti, ko so služenje vojaškega roka v dveh učnih centrih takratne Teritorialne obrambe, 710. učnem centru v Pekrah pri Mariboru in 510. učnem centru na Igu pri Ljubljani, začeli prvi naborniki. To je dan ohranjanja pozitivnih vrednot iz slovenske vojaške zgodovine, še posebno pa vrednot osamosvojitvenih prizadevanj, poudarjajo v Slovenski vojski (SV).

Naborništvo je bilo leta 2003 odpravljeno, vse odtlej pa se pojavljajo pozivi o njegovi ponovni uvedbi.

Nazadnje je letos pobudo posvojila koalicijska stranka DeSUS. Prvak DeSUS Karl Erjavec je februarja na kongresu stranke predlagal razpravo o ponovni uvedbi služenja vojaškega roka, in sicer največ za tri mesece. Predlog je med ostalimi strankami tedaj naletel na različne odzive. Podpirajo ga v SDS, kjer so k ponovni uvedbi naborništva pozivali že v preteklosti. Prav tako so mu bili pretežno naklonjeni v NSi. V ostalih strankah so bili do ideje bolj zadržani, v ZL se že ves čas zavzemajo za izstop Slovenije iz Nata in bi bila ponovna uvedba naborništva pod tem pogojem sprejemljiva.

Letošnji dan Slovenske vojske sovpada tudi z 20. obletnico napotitve prvih pripadnikov Slovenske vojske v mednarodno operacijo; 14. maja 1997 je namreč v operacijo Alba, ki je potekala pod mandatom OVSE, odšel v Albanijo prvi kontingent z 21 pripadniki.

Odtlej vojska redno sodeluje v mednarodnih operacijah. Največ pripadnikov, skoraj 7000, je v obdobju 1999-2016 sodelovalo na misiji KFOR pod okriljem Nata na Kosovu, po več kot tisoč pa še na misijah v Afganistanu ter Bosni in Hercegovini.

Slovenska vojska torej, kot je nedavno za STA izpostavil obramboslovec Klemen Grošelj, uspešno sodeluje v mednarodnih misijah, prav tako dobro opravlja naloge na področju varovanja pred naravnimi in drugimi nesrečami, pri soočenju z begunskim valom je odigrala pomembno logistično in podporno vlogo.

A v letnem poročilu o pripravljenosti Slovenske vojske v letu 2016, ki ga je pripravil Generalštab Slovenske vojske, je pripravljenost vojske za delovanje v miru ocenjena z oceno zadostno, pripravljenost vojske za delovanje v krizi ali vojni pa nezadostno. Med problematičnimi področji so popolnjenost enot s kadri in opremo, stanje opreme, njena razpoložljivost in sposobnost dolgotrajnejšega delovanja.

Na podlagi analize ciljev zmogljivosti Nata 2017 za Slovenijo, ocene pripravljenosti Slovenske vojske in dogovorjene zaveze o določanju nacionalnih načrtov doseganja ciljne ravni obrambnih izdatkov znotraj Nata, je ministrstvo za obrambo predlagalo tudi ponovno oceno možnosti za povečanje sredstev za obrambo v naslednjem srednjeročnem obdobju. Vlada je v četrtek predlogu sledila. Ministrstvu za obrambo je zagotovila dodatna sredstva za izboljšanje pripravljenosti Slovenske vojske in gradnjo njenih zmogljivosti za letos, in sicer v višini največ 24,3 milijona evrov. Predvidela je tudi možnosti postopne nominalne rasti obrambnega proračuna na letni ravni za najmanj 30 milijonov evrov letno do leta 2025.

Dvig sredstev za obrambo naj bi torej izboljšal razmere v Slovenski vojski, ki pa ima po mnenju Grošlja tudi izjemno dobre kadre.

Še posebej slovesno ob vročitvi reda za zasluge

Ena pozitivnih zgodb Slovenske vojske je tudi častna enota. Predsednik republike in vrhovni poveljnik obrambnih sil Borut Pahor bo prav na dan Slovenske vojske, torej v ponedeljek, na posebni slovesnosti v Slovenj Gradcu Gardi Slovenske vojske vročil odlikovanje red za zasluge - za uspešno in visoko profesionalno delo.

Slovenjgraška slovesnost bo sicer osrednji dogodek ob letošnjem dnevu Slovenske vojske. Pripadnice in pripadniki Slovenske vojske bodo pripravili več kot 30 predstavitvenih točk, na katerih si bodo obiskovalci lahko ogledali različno vojaško opremo in oborožitev.

Ob svojem prazniku sicer v vojski v tem času pripravljajo tudi dneve odprtih vrat nekaterih vojašnic. Danes je svoja vrata odprla Vojašnica Vincenca Repnika v Slovenski Bistrici, kjer si lahko obiskovalci ogledajo statične in dinamične predstavitve vojaške opreme in oborožitve.

Obiskovalcem v SV obljubljajo, da se bodo lahko popeljali z lahkim oklepnim vozilom Valuk, si ogledali nalaganje in natovarjanje kontejnerja na tovorno vozilo Actros s pomočjo dvigala Faun, izvleko in natovarjanje vozila v okvari, prikaz delovanja mobilne kuhinje, tuširnice, pralnice in prečiščevalne naprave. Preizkusili pa se bodo lahko tudi v streljanju z zračno puško in lokom. Potekala bo predstavitev dela z vojaškim psom, borilnih veščin ter krst motorjev.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek