ponedeljek, 20. januar 2025 leto 30 / št. 020
Prebivalci zaselkov ob Dragonji zadovoljni, da je vsaj konec negotovosti
Prebivalci zaselkov ob Dragonji, ki v skladu z današnjo razsodbo arbitražnega sodišča sodijo pod Hrvaško, so po besedah predsednika krajevne skupnosti Sečovlje Denisa Fakina zadovoljni, da se zdaj vendarle ve, kam spadajo. "Sprejeli bodo, da je arbitraža to določila, zdaj vsaj vemo, kje so meje," je Fakin dejal za STA.
Fakin, ki je takšno odločitev arbitražnega sodišča pričakoval, je za STA izrazil zadovoljstvo, da se bo zgodba po 26 letih zaključila, ter da se vsaj točno ve, kam kdo spada.
Manj zadovoljen pa je z ravnanjem slovenske države. "Od vlade pričakujem, da bo vsem krajanom ponudila alternative, če bi želeli ostati v Sloveniji," je dejal. Da se jim torej ponudi zemljišča, hiše ali pa kombinacijo hiš in zemljišč, je pojasnil. "Če torej kdo želi ostati na slovenskem ozemlju, naj se mu to to omogoči," je pozval.
Fakin sicer misli, da ponudbe za selitev ne bo nihče sprejel. Tamkajšnji prebivalci imajo hrvaško infrastrukturo, od elektrike do vode, imajo dvojno državljanstvo, govorijo odlično tako slovensko kot italijansko in hrvaško, je dejal. "Če so se znašli v preteklih 26 letih, se bodo tudi zdaj," je dodal.
Se mu pa zdi pošteno, da bi jim naša državam čim prej omogočila, da se izjasnijo, ali želijo ostati tu oz. se preselijo. "Ne le ob Dragonji pač pa v vseh spornih zaselkih ob meji," je prepričan.
Arbitražno sodišče, ki je odločalo o meji med Slovenijo in Hrvaško, je danes sporočilo razsodbo. Tako se je med drugim odločilo, da gre meja v Istri po reki Dragonji in se konča na sredini kanala Sv. Odorika, kar pomeni, da so trije zaselki na levem bregu Dragonje ostali na Hrvaškem.