četrtek, 23. januar 2025 leto 30 / št. 023
Policijska stanovanja rezervirana za migrante, nedostopna za policiste!
Prejšnji teden nas je naš bralec obvestil, da je ministrstvo za notranje zadeve zavrnilo dodelitev službenega stanovanja policistki, z utemeljitvijo da je stanovanje namenjeno trajni naselitvi »oseb iz tretjih držav«.
Šele danes smo prejeli odgovor s strani ministrstva v zvezi z našimi vprašanji glede okoliščin te zavrnitve.
Ne za policiste!
Sredi letošnjega maja je policistka iz Policijske uprave Maribor zaprosila za najem službenega stanovanja, saj je nujno potrebovala »rešitev stanovanjskega problema zaradi nasilja v družini«. Toda namesto da bi njeno ministrstvo takoj priskočilo na pomoč svoji zaposleni, so vladni birokrati hladno zavrnili njeno prošnjo z naslednjo utemeljitvijo: »Razlog za zavrnitev najema željenega stanovanja je predvidena trajna namestitev oseb iz tretjih držav v skladu s sklepom Vlade RS«. Policisti so potem ponudili druga stanovanja, a je vmes že sama razrešila stanovanjsko problematiko, »izven Policije«.
639 stanovanjskih enot
Ministrstvo za notranje zadeve (MNZ) nima lastnih stanovanjskih kapacitet, ampak ima v upravljanju 639 stanovanjskih enot, ki so drugače v lasti države. Trenutno imajo »uslužbenci Policije, uslužbenci MNZ, upokojeni policisti, ostali javni uslužbenci, pravne osebe in ostali zunanji uporabniki, ki jim je stanovanje bilo dodeljeno skladno z veljavnim Pravilnikom« zasedenih 554 stanovanjskih enot.
Nezasedenih je trenutno 85 stanovanj, od katerih je 22 stanovanj že bilo dodeljenih in so v postopku sklenitve najemnega razmerja, 43 se jih bo oddalo z razpisom skladno s Pravilnikom o oddaji službenih stanovanj, samskih sob in ležišč v samskih sobah MNZ za potrebe Policije; 13 stanovanj je namenjenih migrante, štiri stanovanja so trenutno v postopku prenosa na SSRS, eno stanovanje bodo prodali in dve stanovanji nimata urejeno lastništvo, zaradi česar sta v pravdnem postopku.
Nihče jih ni hotel
Policija bo tako namenila 13 stanovanj, da bo (so)zadovoljila »realizacijo sklepa Vlade iz leta 2016, s katerim je Vlada sprejela izvedbeni načrt premestitve 567 oseb iz Italije in Grčije in trajne preselitve 20 oseb iz tretjih držav«. Stanovanja bodo dobile »osebe s priznano mednarodno zaščito«, a trenutno nobeno od teh 13 stanovanj ni zasedenih.
Na MNZ pri tem tudi poudarjajo, da so predhodno, v sklopu notranjega razpisa za letošnje leto, ponudili dotična stanovanja za oddajo, a ker »zanje ni bilo povpraševanja, zato jih je MJU vključil v fond možnih nastanitev za izvedbeni načrt premestitve«.
Zaposleni imajo na voljo tudi nekaj počitniških kapacitet. A tudi tu imajo migranti prednost; na dotični spletni strani je namreč navedno, da »počitniških zmogljivosti na Debelem rtiču do nadaljnjega ni možno koristiti, ker je Počitniški dom Debeli rtič vključen v Kontingentni načrt Republike Slovenije za zagotovitev nastanitve in oskrbe pri povečanem številu prosilcev za mednarodno zaščito«.