nedelja, 19. januar 2025 leto 30 / št. 019
Podpora zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne doseže športnikov ni vprašljiva
Poslanci so na današnji seji razpravljali o predlogu zakona o dodatku k pokojnini za delo in izjemne dosežke na področju športa. Podporo zakonu so napovedali v celotni koaliciji, opozicijski NSi in poslanski skupini nepovezanih poslancev. V SDS in ZL pa mu ne bodo nasprotovali.
Kot je v predstavitvi zakona v imenu predlagateljev dejal poslanec DeSUS Peter Vilfan, je bila doslej pravica že urejena z zakonom o izjemnem priznanju in odmeri starostne pokojnine osebam, ki imajo posebne zasluge. A je Računsko sodišče že leta 2009 opozorilo, da ta zakon ne vsebuje meril in kriterijev za priznanje in odmero izjemne pokojnine.
Kot je priznal Vilfan, predlog zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke športnikov rešuje samo vprašanje športa, ne pa tudi kulture in znanosti, ki sta prav tako zajeta v zakonu o podeljevanju izjemnih pokojnin. "Razlog je ta, da kot prvopodpisani nisem želel posegati na področja, ki mi niso niti približno tako znana kot je to področje športa, me pa veseli, da smo s tem predlogom spodbudili predstavnike teh področij, da bodo tudi sami čim prej pristopili k podobni rešitvi kot je ta," je dejal Vilfan, nekdanji izjemni košarkar in član Hrama slovenskih športnih junakov.
Upravičenci za dodatek so po predlogu slovenski državljani, ki so z izjemnimi dosežki na področju športa trajno prispevali k razvoju družbe in ugledu Slovenije, s tem ko so nosilci olimpijske ali paraolimpijske medalje, medalje z olimpijade gluhih, šahovske olimpijade ali medalje svetovnih prvenstev v olimpijskih kolektivnih športnih panogah ali olimpijskih disciplinah individualnih športnih panog v članski konkurenci ter športniki, dobitniki Bloudkove nagrade za življenjsko delo ali vrhunski mednarodni rezultat.
Po predlogu se dodatek odmeri v mesečnem znesku od razlike med starostno ali invalidsko pokojnino, ki jo prejema upravičenec, in zneskom starostne pokojnine moškega, odmerjene od najvišje pokojninske osnove za 40 let pokojninske dobe. Dodatek znaša najmanj 70 odstotkov in največ 100 odstotkov razlike.
Podrobnejše kriterije za odmero in določitev odstotka določi minister, pristojen za šport. Do dodatka niso upravičeni tisti športniki ali športnice, ki so bili v svoji karieri kaznovani z dvema ali več leti prepovedi nastopanja zaradi dopinga, je opozoril Vilfan.
Kot je zagotovil, ima predlog zakona široko podporo v DZ, saj ga je sopodpisalo 54 poslank in poslancev, prav tako pa je predlog dobil praktično soglasno podporo tudi na odboru za izobraževanje. Prav tako je usklajen z vsemi deležniki in zainteresiranimi, z ministrstvi za izobraževanje, in za delo, s pokojninskim zavodom, podporo so mu izrekli tudi DS, Olimpijski komite Slovenije, predstavniki invalidskih športnih organizacij in drugi, je naštel Vilfan.
Vladno podporo zakonu je potrdila tudi ministrica za izobraževanje Maja Makovec Brenčič, ki je izpostavila, da je danes zgolj nekaj posameznikov, ki prejemajo določene dodatke za te dosežke, a vendar ne sistemsko ne zakonodajno te podlage niso bile ustrezno urejene.
Podporo zakonu so napovedali v celotni koaliciji, opozicijski NSi in poslanski skupini nepovezanih poslancev.
Pomisleke glede zakona pa so izpostavili v SDS in ZL, a napovedali, da zakonu ne bodo nasprotovali. Poslanec SDS Žan Mahnič je med drugim poudaril, da bi morali hkrati več narediti tudi za aktualne, mlade športnike, za vlaganje v športne objekte, da bi imeli mladi kje trenirati.
Poslanec ZL Miha Kordiš pa je dejal, da pade zakon izven okvirov socialne pravičnosti in solidarnosti, ki morata biti osnova kakršnegakoli pokojninskega sistema. Ob tem se je obregnil ob predlagatelja iz poslanske skupine DeSUS in se vprašal, kako bo stranka upokojencev dodatke pojasnila tistim z najnižjimi pokojninami.
Sicer pa so tako podporniki kot nepodporniki zakona v veliki meri izpostavili, da bo treba po športu zakonsko urediti tudi področje pokojnin v kulturi in znanosti.
Poslanci bodo o zakonu o dodatku k pokojnini za delo in izjemne dosežke na področju športa glasovali v četrtek. To je sicer že tretji zakon letos, ki ureja področje športa. Tako je parlament že potrdil novi zakon o športu, poslanci pa so nedavno podprli tudi novelo zakona o omejevanju porabe alkohola, ki bo ponovno omogočila točenje alkohola na športnih prireditvah.