ponedeljek, 20. januar 2025 leto 30 / št. 020
Po oceni Danila Türka rešitve iz razsodbe uravnotežene
Prvi vtis je, da je razsodba arbitražnega sodišča glede meje med Slovenijo in Hrvaško zelo skrbno pripravljena, zelo pretehtana, zelo podrobna in daje rešitve, ki bi jih pravzaprav lahko ocenili kot uravnotežene, je v odzivu na razsodbo danes za medije dejal nekdanji predsednik republike in poznavalec mednarodnega prava Danilo Türk.
"Te rešitve so vse znotraj mednarodnega prava, tukaj arbitraža ni šla v kakršnokoli eksperimentiranje, ki bi ustvarjalo dvom v mednarodnopravno vrednost te razsodbe. In zato mislim, da je treba dobro razmisliti in to razsodbo jemati kot nek resen mejnik v celi zgodovini teh problemov," je dejal Türk. To po njegovem mnenju konkretno pomeni, da "ni čas za nobeno evforijo, niti ni čas za kakšna globoka razočaranja".
"Vse, kar smo videli, je skrbno delo znotraj tistega, kar smo lahko pričakovali. In ne verjamem, da bi kakršenkoli drug postopek ali kakršenkoli drug proces lahko dal rešitve, ki bi bile bistveno drugačne od teh," je dejal Türk, ki ob tem opozarja, da ne smemo misliti, da tovrstne rešitve vedno zagotovijo interese ene od strank v sporu "tako stoodstotno". "Tukaj so stvari, kjer mi pravzaprav ne moremo biti navdušeni, ampak so stvari, ki jih lahko Slovenija sprejme," je dejal Türk.
Türk se ne strinja z nekaterimi prvimi odzivi z območja Lendave, da je Slovenija žrtvovala kopensko mejo za to, da je dobila morsko. "Kot smo lahko slišali v obrazložitvi, je arbitraža v vsakem segmentu, ki je bil sporen, uporabila pravila, ki veljajo za tiste vrste primerov. Se pravi katastrske načrte oz. katastre tam, kjer se ti skladajo," je dejal nekdanji predsednik in opozoril, da "tukaj ni šlo za nobeno trgovino", ampak za uporabo pravnih pravil, ki so relevantna za vsako od posameznih spornih vprašanj na meji. Ob tem je Türk spomnil, da 90 odstotkov meje med Slovenijo in Hrvaško sploh ni bilo sporne.
Glede odziva hrvaške strani je Türk poudaril, da arbitražni sporazum velja. To, kar smo slišali o izstopu, to pravno enostavno ne vzdrži, je dejal. Zdaj je tu tudi odločba, ki je po njegovih besedah ne bo mogoče ignorirati, to odločbo bo treba spoštovati. Türka veseli, da bo Evropska komisija to zadevo "resno vzela v pretres že prihodnji teden".
Glede izvrševanje odločbe pa je dejal, da je potrebno natančno pogledati določbe arbitražnega sporazuma, ki zahtevajo korake v smeri uresničevanja v prvih šestih mesecih. To po njegovih besedah ne pomeni, da je treba vse uresničiti v šestih mesecih, ampak je treba napraviti stvari tako, da bodo potem lahko izvršene v času, ki bo potreben.
Pristop arbitražnega sodišča pri določitvi stika z odprtim morjem pa je Türk ocenil kot "kreativno uporabo mednarodnega prava". Spomnil je, da je Slovenija vedno poudarjala komunikacijski vidik tega stika. "Tu je arbitraža tem zahtevam ustregla," je ocenil Türk.