četrtek, 26. december 2024 leto 29 / št. 361
Obletnica smrti Sergeja Mašere in Milana Spasića: nista želela predati nepoškodovane ladje italijanskemu okupatorju
17. aprila 1941 je v Gorici rojeni slovenski poročnik bojne ladje 2. razreda Jugoslovanske kraljeve vojne mornarice Sergej Mašera umrl, skupaj s tovarišem in srbskim častnikom Milanom Spasićem, v Boki Kotorski v Črni gori.
17.04.1941.
— (@_5ar__) April 17, 2024
Milan Spasić i Sergej Mašera, oficiri Kraljevske ratne mornarice potopili su bojni brod "Zagreb" odbivši da ga predaju u ruke italijanskim fašistima.
Potonuli su zajedno sa njim.
Slava im. pic.twitter.com/ebMZ6jAwP1
Tako, kot kapitan in ostali oficirji na rušilcu Zagreb, sta se oba mlada častnika uprla ukazu jugoslovanskega poveljstva o predaji in izročitvi nepoškodovane ladje italijanski okupatorski vojski.
Mašera in Spasić, ki sta bila zadolžena za miniranje rušilca, sta nato odklonila tudi kapitanov ukaz evakuacije v čoln in ostala, s paradnimi uniformami, na krovu ter sprožila eksplozije, ki so potopile ladjo.
O Mašeri in Spasiću, ter takratnih mednarodnih in vojnih okoliščinah v bivši Jugoslaviji bo Pomorski muzej Piran, v sodelovanju z veleposlaništvom Srbije v Sloveniji in drugimi ustanovami, organiziral mednarodni simpozij ob 70. obletnici Pomorskega muzeja, poimenovanem po narodnemu heroju Sergeju Mašeri.
Udeležbo na simpoziju so že zagotovili zgodovinarji in poznavalci iz Slovenije, Srbije, Črne gore in Italije.
17.04.1941. Oficiri bojnog broda Kraljevske ratne mornarice Jugoslavije, Milan Spasić i Sergej Mašera, potopili su u Tivatskom zalivu razarač "Zagreb" i potonuli zajedno s njim odbivši da izvrše naređenje o predaji broda italijanskoj mornarici posle kapitulacije Jugoslavije. pic.twitter.com/Zupkll5Dic
— Misko Misko (@todDM53izjASpRe) April 17, 2024
Danes zaznamujemo 83. obletnico njegove in Spasićeve smrti, so v sporočilu za javnost ob obletnici smrti obeh domoljubov včeraj zapisali v Pomorskem muzeju Piran.